GAZETECİLİK ÖNEMLİDİR, ÖNEMSENMELİDİR!

Bu haber 11 Ocak 2021 saat 8:01 'de eklendi.

Yaklaşık 30 yılı aşkın süredir gazetecilik mesleğinde yer Alan Polatlı Postası Gazetesi sahibi Aykut Kaya ile 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü vesilesiyle bir söyleşi yaptık. Gazetecilik mesleğinin dünü bugününe dair değerlendirmeler yapan Kaya, mesleğin olmazsa olmazlarına da vurgu yaptı. Şehrin gelişimine şahitlik eden bir mesleği yürüten Aykut Kaya, aynı zamanda şehrin canlı hafızası olarak da dikkat çekici tespitler yaptı.

DAHA RAHAT VE KOLAY YÖNETİCİLİK SİSTEMİ İÇİNE GİRMİŞ OLDU

Polatlı Postası: Polatlı’nın en eski gazetecisi olarak mesleğin dünü ile bugünü arasındaki farkı anlatabilir misiniz?

Aykut Kaya: Öncelikli olarak, teknolojinin son dönemlerde hayata girmiş olmasıyla birlikte, teknolojik bir gazeteciliğe başlamış olduk. 30 yıl önce bizim tertip, dizgi dediğimiz, matbaa mürekkebi dediğimiz, kurşun dizgi dediğimiz hayatta başladığımız süreçte 90’lardan sonra hayatımıza giren bilgisayar sistemi bizim gazetecilik yapmamızda çok daha rahat ve kolay imkana ulaşmamıza sebebiyet verdi. Bu fotoğraf makinelerimizde film şeritleri kullandığımızda bir kare fotoğraf çekerek günden güne eyvah! Film biterse ne yapacağız diye korktuğumuz dönemlerde şimdi dijital baskının, dijital fotoğrafçılığın bulunduğu bir dönemde istediğin fotoğrafı çekip, gazetede yayınlama şansına sahipsiniz. Artı habercilik noktasında önceden haberi kovalama yerine şimdi haber sosyal medya aracılığıyla elimize ulaştığı için biraz daha rahat ve kolay yöneticilik sistemi içine girmiş oldu.

YAPACAĞIMIZ HABERLERİ ÇOK DİKKATLİ VE ÖZENLİ SEÇMEMİZ GEREKİYOR

Polatlı Postası: Gazeteciliğin ruhunda en çok ne var? mesleki olarak en çok neye dikkat ediyorsunuz?

Aykut Kaya: Biz gazete ertesi gün sabah yayınlandığında, en çok yayınladığı gün sabahı veya matbaadan çıktığı akşamı okumaktan çok büyük keyif alıyorum. Fakat biz yerelde gazeteciler olduğumuz için yapacağımız haberleri çok dikkatli ve özenli seçmemiz gerekiyor. Çünkü küçük yerde olmanın getirmiş olduğu dezavantajla bir olay haberi yaparken, bir aileyi, bir kişiyi, kurumu yıkmadan, dökmeden daha çok daha kolay ve daha nazik nasıl haber yaparız bizi en çok zorlayan noktalar bunlar. Bunların dışında habercilikten keyif alıyoruz, gazetede yapmaktan keyif alıyoruz ama bu keyfimizi ertesi gün gazeteye yansıtırken çok dikkatli olmamız gerektiğini biliyoruz.

TEKNOLOJİ NE KADAR ÇOK YUKARIYA ÇIKARSA, GAZETECİLİKTE ÇOK RAHAT VE KOLAY OLUYOR

Polatlı Postası: Sektörel gelişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aykut Kaya: Sektörel Gelişim tabii çağımızın artık dünya teknolojisinin ciddi anlamlarda çok yukarlara tırmandığı bir süreçte; Matbaa sektörüydü, fotoğraf çekme sektörüydü, gazetenin dijital baskıda hazırlanma sektörüydü, teknoloji yukarı çıktıkça bizim gazete yapma işimiz çok daha kolaylaşıyor. Normalde Basın İlan Kurumu izin verse; matbaa mürekkebi, en tertip gazetelerden çıkıp dijital baskı makineleriyle gazete basmak bile çok kolay bir durum haline geliyor. Onun için teknoloji ne kadar çok yukarıya çıkarsa, gazetecilikte çok rahat ve kolay oluyor.

POLATLI KENDİ KENDİNE GELİŞTİ VE KENDİ KENDİNE BU ÇAĞI YAKALADI

Polatlı Postası: Gazetecilikte geçen bir ömür neredeyse 30 yılı aşkın süredir meslektesiniz. aynı zamanda şehrin bir nevi hafızasısınız. Polatlı’nın gelişimine şahitlik eden biri olarak şehrin gelişimini nasıl buluyorsunuz?

Aykut Kaya: Şehrin Gelişimi Normal kent hayatının gelişimi şeklinde bir şehir konumundayız. Yıllardan beri şöyle düşündüğümüzde Biz, bir dönemler il olmak için yollara döküldüğümüz, bir dönemler işte Ankara’da çift yol olması için eylemler yaptığımız, siyasi ve sivil Toplum örgütleriyle hep beraber hareket ettiğimiz, Polatlı’nın gelişmesi noktasında o döneme baktığımızda, bütün insanların; Organize sanayi bölgesiyle, bir üniversitesiyle tek vücut mücadele ettiği o dönemleri hatırladığımızda şimdiki dönemleri gördüğümüzde Kimse kusura bakmasın Polatlı’nın üzerine toprak serpilmiş gibi tüm siyasi ve Sivil Toplum örgütlerinin burada suçu günahı vardır. Bizlerde dahiliz belki gelişim ve bu kendi kendine gelişen bir olay başka bir şey değil. Polatlı kendi kendine gilişti ve kendi kendine bu çağı yakaladı.

SİYASİLERİ VE KURUMLARI HABERCİLİK NOKTASINDA MEMNUN VE MUTLU EDEMİYORSUN

Polatlı Postası: Gazetecilikte en çok dikkat edilmesi gereken hususlar neler?

Aykut Kaya: Biz işimizi yaptık, oldubitti mantığıyla yapamıyoruz. Neden; son dönemlerde gazetemle arkadaşlarımla birlikte mümkün olduğu kadar çok aileyi sebeplere neden olan intihar haberleri yada bu tür haberleri hiç bir gazeteme girmek istemiyorum neden girmek istemiyorum; Bunun sebebi şu duyum üzerine yapılan haberin ertesi günü insanlara zarar vereceğinden korktuğumuz için ailelerine zarar vereceğinden bunlara çok dikkat etmeye özen gösteriyoruz. Birde şunu söyleyeyim; siyasileri ve kurumları habercilik noktasında memnun ve mutlu edemiyorsun. Bu yüzden bunlara çok dikkat etmek gerekiyor. Herkesi memnun ve mutlu etmeye çalışırken, aslında memnun ve mutlu olmayan insanlar bizleriz. Karşıda ki insanlar çıkış şekliyle bizim ruh halimizi düşünmeden, bizim ne yaşadığımızı düşünmeden bizleri düşünmeden ertesi gün gazeteyi aldığında hasbelkader hiçbir gazeteci arkadaşımız hiçbir kurum ve kuruluşun aleyhinde hiçbir haber yapmaz. Hasbelkader yaptığınızda o kurum sizin hakkınızda feryat figan eder. Ama karşı dakik öbür taraf aynaya geçtiğinde bizim adımıza bakma lüksüne sahip değiller yani kendilerini görürler hep kendilerine bakarlar bu gazetecilik nedir? ne değildir? Diye bakmazlar.

YETİŞMEYİ ÇALIŞANI HOR GÖRMESİNLER, YETİŞENİ DE ÖNEMSESİNLER

Polatlı Postası: Şehrin en eski gazetecisi olarak 10 ocak çalışan gazeteciler günü sebebiyle mesajınız nedir?

Aykut Kaya: Biraz daha önemsenmek. Ben hep Kardeşim diye bahsettiğim Berkant Bey ile bunu konuşuyoruz. Haber yapmak sorun değil ben haber yaparım herkesle haber yaparız ama en önemli insanlar biziz Biz. Yani gazeteciler ve biziz. Önce bizi önemseyecekler, biz önce kendimizi önemseyeceğiz ve insanların bizi önemsemesini sağlayacağız. Ondan sonra haberimizi yapacağız. Benim istediğim tek şey İnsanların biraz daha sahada olan tüm gazetecileri, Polatlı’da bulunan tüm yayın medya çalışanlarını, kim olursa olsun en küçüğünden, en büyüğüne kadar sadece önemsesinler. Birisi yetişmeye çalışıyor, birisi yetişmiş. Yetişmeyi çalışanı hor görmesinler, yetişeni de önemsesinler” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.