GAZETECİLER SORDU, YILDIZKAYA YANITLADI

Bu haber 18 Ocak 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya 2020 yılını değerlendirdiği ve kentin gelişimine dair güncel bilgileri paylaştığı 2021 yılına ilişkinde hedeflere yönelik açıklamalarda bulunduğu Geleneksel olarak yapılan Yıllık değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi. Yapılan toplantıda, 2021 yılı için şuanda spor Bakanlığının önünde bekleyen bir proje olduğunu ve Çarşı Merkezi’nin ışıklandırılması hakkında bilgilere değinin Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “2021 yılı için şuanda spor Bakanlığımızın önünde bekleyen bir projemiz var. Yani Semt sahaları yapılması, Belediye spor tesisi yapacağız inşallah. Bir atış poligonunun yapılması gibi bunlar onay aşamasında bugün yarın biterse 2021 yılında bunları hayata geçirmiş olacağız. Tabii henüz çalışma aşamasında ama biz önümüzde ki yıl şehir merkezini aydınlatmayı planlıyoruz. Malum çarşı merkezimiz çok karanlık akşam belirli bir saatten sonra özellikle bazı cadde ve sokaklara girmek imkansız oluyor. İnsanlar ürküyor, girmiyor. Özellikle hanımefendiler. Tabii bu görev bizim değil. Bu TEDAŞ’ın işi yapması gerekiyor. Onlarda endi konseptlerince yaptıklarını iddia ediyorlar. Şunu düşünüyorum seneye zaten bütün kaldırımları yenileyecekse çarşı merkezinde özellikle yollara asfalt yapacaksak bu bizim için bir fırsat olabilir. Alt yapıyı çok ucuza mal edebiliriz. Ondan sonra da modern bir aydınlatma direği ile çarşı merkezine özellikle var olan, alışveriş merkezlerini ışıl ışıl yapmayı planlıyoruz. İnşallah bunu önümüzde ki yıllarda netleşince ben kamuoyuyla paylaşacağım. Bizim içinde bir maliyettir aslında ama bunu yapabilirsek, esnafın özellikle çarşı esnafının çalışma sürelerinin artacağını düşünüyorum” dedi.

KARTALTEPE MEHMETÇİK ANITI PANORAMİK MÜZE NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

Yıldızkaya, “Kartaltepe’de ki müzenin inşası konusu şehrin bir sorunudur biliyorum. Şuanda milli Parklar Genel Müdürlüğünce hemen hemen tamamlandı. Daha önce birkaç defa Vali Bey’le gidip gördük. Sanıyorum 13 Eylül kutlamalarına Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla açılış planlandığını düşünüyorum orası bitti. Orada bir şey kalmadı” dedi.

KARTALTEPE AVM’DE SON DURUM NEDİR?

 Polatlı Duatepe Gazetesi imtiyaz sahibi Tevfik Emre Efe’nin sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya akabinde diğer gazetecilerin sorularına da yanıt verdi. İstiklal Gazetesi Muhabiri Sinem Kopar; Kartaltepe AVM’de son durum Nedir?

SEMBOLİK KİRAYLA VERİYORUZ

Yıldızkaya, “Şimdi değerli arkadaşlarım tabi Kartaltepe alış-veriş merkezinin (AVM)’nin bir yönetimi var, çalışılıyor. Bir profesyonel firmayla anlaşıldı ama şu anda ki kısıtlamalar sürecinde vatandaşlar özellikle alış-veriş merkezlerinden uzak duruyor olması bunun özellikle zikredilmiş olması yeni yatırımcıyı ürkütüyor ama biz geçenler de bir ihale yaptık 4-5 tane dükkanımızı verdik. Sembolik kirayla veriyoruz yani 3-5 liralık kiralarla oranın canlanması için ihaleye çıktı, tutanlar var ama zincir firmaların yani kurumsal firmalarla yapılan görüşmeler var. Pandeminin bitmesi şartların rahatlamasına bağlı diye düşünüyorum. Kartaltepe’nin daha canlı hale gelmesini ama orası asla kapanmayacak. Göreceksiniz önümüzdeki yıllarda orda kimse yer bulamayacak çünkü bir tek alış-veriş merkezinin Polatlı gibi bir yerde çalışmaması mümkün değil” dedi.

KAYA’DAN BAŞKAN YILDIZKAYA’YA SORULAR

 Polatlı postası Gazetesi imtiyaz sahibi Aykut Kaya; Çok katlı otoparkın açılışından bu yana abone sayısı ne kadardır? Abone sayısıyla oradaki maliyetler karşılanıyor mu? Gençlik Merkezi noktasında bir bina olarak etkinlikleri teknolojik olarak bir sahaya sıkıştırıyorsunuz, bununla ilgili dışarıda spor yapacakları bir alan çalışmaları düşünüyor musunuz? Semt sağları ne kadar katkı sağlayacak? Üç pınar Mevkiinin açıldığı imar plan yapısının bulunduğu yerde alt yapı olarak,; Kanalizasyon, elektrik, doğalgaz gibi çalışmaların olmadığı ama binalarında yükselip insanların önümüzdeki yıllarda oturmayı düşündüğü, halen emek sitesinin konseptti çukurunda çalışma yapıldığı, tabii böyle bir durumda planın yapılıp yapılmayacağı konusu nedir?

OTOPARK ABONE SAYISI NEDİR?

Yıldızkaya,”Otopark konusunda şu anda tam abone sayısını bilmiyorum, özellikle merak edip sormadım. Biz zorladığımız takdirde buranın abone sayısı artar ama biz burayı ticari amaçlı yapmadık. Biz otopark yapalım, otoparktan para kazanalım diye bir düşüncemiz olmadı. Bizim şehrin otopark sorununa bir çözüm için bunu yaptık. Lokasyon çok önemli. Şu anda iş yerleri kapalı olduğundan. Abone fiyatları otopark fiyatlarından daha ucuz. Yani demek istediğim o iş yerlerinin açık olmadığından, gençlik merkezimizde faaliyet olmadığı için mesela şu anda bakın fotoğrafı görüyorsunuz önünde bir sürü araç var değil mi? Biz yarın bu araçların parkına bir yasak koyduğumuz zaman zaten otomatikman otopark olacak o yüzden bir sorunumuz yok” dedi.

GENÇLİK MERKEZİ’Nİ YAPARAK ÇOCUKLAR BİNAYA HAPSETMEK SÖZ KONUSU MUDUR?

Yıldızkaya, “Gençlik Merkezi’ni yaparak çocuklarımızı binaya hapsetmek gibi bir düşüncemiz yok tabii ki. Çocuklarımızın nezih ortamda ders çalışma hakları da var. Bakın Cüneyt Sertel tesislerinde bile o amaçlı olmadığı halde, pandemiden önceki süreçte yer yoktu. Çocuklar ders çalışmak için geliyorlardı. Ama öyle bir kütüphane kuracağız ki kartlı sistem. aile çocuğunun bizim kütüphanemizde olup olmadığını öğrenecek. Kartla girecek kartla çıkacak. Yani gecenin belli bir saatleri çocuk orada ders çalışabilecek. Artık çocuklar tek başına evde ders çalışmak yerine arkadaşlarıyla beraber iki saat çalışıp, bir saat kafe de oturmak gibi bir ortam istiyorlar” dedi.

SEMT SAHALARI NE KADAR KATKI SAĞLAYACAK?

Yıldızkaya, “ Spor salonlarını yapıyoruz mutlaka, eğlence merkezi de yapıyoruz çocuklarımıza ama ifade ettiğim gibi mutlaka Mehmet Akif Mahallesindeki çamlık arkasında spor tesisini imha edeceğiz oraya semt saha planlıyoruz 500 seyircilik tribünlü. Bir tesis de yapmayı planlıyoruz yani Belediye Spor Kulübüne tahsil edeceğimiz giyinme-soyunma kabinleri, kafeterya diye düşünüyoruz. Sanıyorum isim isim bilemem ama 10- 12 tane köyümüze semt sahası yapıyoruz, var olan sahaları yeniliyoruz. Üçpınar’a atış poligonu yapıyoruz biliyorsunuz orda yıllardır av festivali yapıyoruz ama biz orayı fiilen kullanıyoruz şu anda. Bakanlıktan tahsis kararını aldık zor da olsa. Şu anda spor bakanımızın önünde Polatlı Belediyesi’ni de içeren bir dosya var. Onun imzalanması halinde, ki imzalanacak nasip olursa yani artık o noktaya geldi. Ondan sonra biz bunların hepsini eş zamanlı bir şekilde Polatlı’da spor alanlarını oluşturmuş olacağız” dedi.

ÜÇ PINAR MEVKİİNİN AÇILDIĞI İMAR PLAN YAPISININ BULUNDUĞU YERDE ALT YAPI ÇALIŞMALARI NE OLACAK?

Yıldızkaya, “Benim şimdi bu konu da yorum yapmam doğru olmaz tabii ki alt yapı hizmetleri doğrudan doğruya Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinde ama bina bitmişse ve iskanda verilmişse mutlaka bu işler çözülmeden zaten verilemez yani kanal sorunu, gaz sorunu, su sorunu bitmeden verilemez. İskan alan binanın, iskanı vermek şartı kanalın bitmesidir, suyun, gazın, elektriğin gelmesidir. Bunlar olmadığı halde oturmak kaçak olur. O bölgedeki planla ilgili hukuki süreçten dolayı Büyükşehir’inde biraz frene bastığını biliyorum ama yapacaklar tabii ki yapılacak sonuçta” dedi. BAŞKAN YILDIZKAYA SORULARA NET CEVAPLAR VERDİ Polatlı Postası Berkant Ergin; Düğün salonları ihalesi tamamlandı mı? Özellikle 2021 yılında asfalt ve alt yapıda ciddi problemlerimizin olduğunu biliyoruz, ama buranın kalkınması Büyükşehir Belediyesinin müddeisinde olmasıyla veya beraber yapılan işlere bağlı bu konuda siyaseten Sayın Mansur Yavaş’la geçmişten gelen diyologranı biliyoruz. Görüşmeniz var mı? temaslarınız var mı Belediyeye dair planlarınız var mı?

DÜĞÜN SALONLARI İHALESİ TAMAMLANDI MI?

Yıldızkaya,”Arkadaşlar, ihale aşamasındayız burada bitti yani geçen yıl geç kalmıştık bir de pandemi girdi, keşke geçen sene yapabilseydik. Ciddi bir talep olurdu, açık düğünlere büyük talep var. Burada iki tane açık düğün salonu, iki tane de kapalı düğün salonu var. Buranın ihalesini yakında gerçekleştireceğiz. Yani iyi bir müstecir alması için dua ediyoruz. Bu işi iyi yapabilecek birilerinin inşallah, tedbirlerimizi alıyoruz. Bu yazın orada hizmet verilebilecek” dedi.

BÜYÜKŞEHİRLE ŞEHİR ADINA TEMASLARINIZ VAR MI?

Yıldızkaya,”Şimdi arkadaşlar, ben Milliyetçi Hareket Partisi’nin ve Cumhur İttifakı’nın Belediye başkanıyım. Sayın Mansur Yavaş’ta Ankara’da Cumhuriyet İttifakı’nın Belediye başkanı. Tabii ki hizmetlerimiz birlikte yürümek durumunda yani görüşmemek gibi bir durum söz konusu bile değil. Hizmetlerin nasıl geleceğiyle ilgili temaslarımız tabii ki oluyor. Bazen Daire Başkanlarıyla, Genel sekreterlikle, Genel sekterlik yardımcılarıyla. Onlarla da Büyükşehir’in yapması gereken şeyleri biz de kendilerine ifade ediyoruz ama bunun yanında zaten Millet İttifakı’nın Büyükşehir Meclis üyesi arkadaşlarımız var, Adnan Bey’de burada. Onlar da bu şehrin sorunlarını bildiğim kadarıyla sık sık Büyükşehir nezdinde dile getiriyorlar. Bizim için önemli olan şehre ne yapıldığıdır, kimin yaptığı değildir. Olaya böyle bakmak gerekir, biz böyle bakıyoruz. Büyükşehir’in yaptığı her şeyi destekleriz, her şeye katkı veririz. Büyükşehir’inde bize katkı vermesini bekleriz. Şu ana kadar bir olumsuzluk olmadı diyebilirim. Yani tabii ki şartlar, pandemi şartları yasal, hukuki süreçler farklı ama bundan sonra daha iyi olur diye düşünüyorum. Mesela geçen mecliste anlatmıştım arkadaşlar, 24 Aralık tarihinde çıkan resmi gazete de Büyükşehir Belediyelerinde ki ay kome gelirlerini artık herkesin kendisinin alması kararlaştırıldı. Eskiden Polatlı Belediyesi’ne ait cadde ve sokakta yapılan herhangi bir kazı bedelini Büyükşehir Belediyesi’ne ödüyordu vatandaşımız. Büyükşehirle mahsuplaşıyorduk bu şekilde ama şimdi doğrudan doğruya Polatlı Belediyesi’ne ödüyor. Gelirimiz artmadı tabii ki. Mahsuplaşmak yerine doğrudan bize geldi değişen bir şey olmadı” dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİYLE YAPMAK İSTEDİĞİNİZ PROJE VAR MI ?

Yıldızkaya, “”Şunu söylemek isterim tabii ki ben Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın bir kırsal kalkınma projesini düşündüğünü biliyorum. Onu defalarca kamuoyunda da duydum, belediye meclis üyesi arkadaşlarımızla da görüştük. Bu kırsal kalkınma projesine biz de destek olmak isteriz tabii ki Polatlı açısından. Zaten bu konuyla ilgili Ziraat Odası’nın, Ticaret Odası’nın girişimleri de söz konusu biz de bunun içerisinde olacağız tabii ki” dedi.

KAMYONCULAR PARKININ AKIBETİ NE OLACAK?

Polatlı Postası Gazetesi İmtiyaz sahibi Aykut Kaya; Kamyoncular Parkının akıbeti ne olacak? Yıldızkaya, “Kamyoncular parkını iki yıldır Polatlı Belediyesi çalıştırıyor. Çiftçilerimiz çok memnun, kamyoncu esnafımız çok memnun biz orada kar amacı gütmüyoruz yani özellikle harman döneminde vatandaşlarımız araçlarını, traktörlerini oraya bırakıyorlar çok daha uygun ücretlerle onlara imkan sağlamış oluyoruz. Orasını Polatlı Belediyesi bu şekilde işletmeye devam edecek” dedi. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.