Kültür Sanat Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen "Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları" etkinliğinin 5'incisi, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Kars'ta başladı. Etkinlik, Kars gezisinin ardından Ardahan seyahatı ile devam edecek. 

Etkinlik, gazetecilerin Kars Valisi Ziya Polat'a yaptığı ziyaretle başladı. Basın toplantısında Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Sanem Arıkan, Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, Kars Valisi Ziya Polat basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Vali Polat, "Gazi kentimize, şehitler diyarına hoş geldiniz" diyerek başladığı konuşmasında, Kars'ın ilk Türk camisi ve çarşısına ev sahipliği yaparak birçok ilki barındırdığını belirtti. 

Kars 1

Geleneksel Motifler ve Kadınlık: ‘Bazı Görünmez İzler’ sergisi ziyaretçilerini bekliyor Geleneksel Motifler ve Kadınlık: ‘Bazı Görünmez İzler’ sergisi ziyaretçilerini bekliyor

BİRÇOK İLK BARINDIRIYOR

Şehrin tarihi ve kültürel mirasına dair önemli bilgiler paylaşan Polat, Kars'ın şehitler diyarı olduğunu belirterek Sarıkamış Şehitlerine rahmet diledi. Kars'ın sadece tarihi değil, aynı zamanda coğrafi ve kültürel güzellikleriyle de dikkat çektiğini vurgulayan Vali Polat,  Kars'ın gastronomi açısından da zengin olduğunu belirterek "Kars, kazın, kaşarın ve gravyerin başkentidir. Bu şehir, aynı zamanda hayvancılığın önemli merkezlerinden biridir" şeklinde konuştu.

Ayrıca, Kars'ın tarihi otelleri ve doğal güzellikleriyle de dikkat çektiğini belirterek, "Kars, dünyada ender görülen kar örtüsüyle de özel bir yerdir. Kışın misafirlerimizi ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

K A R S3

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Kars'ta turizmin gelişmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini söyleyen Polat, "Kars, gece 12'ye kadar canlı olan sokakları, tarihi binaları ve turistik yerleriyle bir marka değeri kazanma yolunda ilerliyor. Şehrin tanıtımı için daha fazla çalışmamız gerektiğinin farkındayız" dedi.

Polat, Ani Ören Yeri'nde yakın zamanda bulunan mağaraların turizme açılacağını belirterek "Bu yıl, Ani Ören Yeri'nde çalışmalar yapacağız ve mağaraları turizme açacağız. Kars'ın doğusunun güzelliklerini herkesin görmesi gerekiyor. Buranın kış güzelliklerini yaşamak için insanları davet ediyoruz" dedi.

Son olarak, Polat, Kars'ın tarihini ve kültürel zenginliklerini yerinde görmek için yapılan ziyaretlerin önemine dikkat çekerek, "Kars'ın tarihi ve doğal güzelliklerini görmek, burada yaşamak ve hissetmek önemlidir. Bizleri ziyaret eden herkese teşekkür ediyoruz" şeklinde sözlerini sonlandırdı. 

Kars 2

Toplantının ardından gazeteciler, Ermenistan sınırındaki Ani Ören Yeri'ni, kazı başkanı Kafkas Üniversitesinden Doç. Dr. Muhammet Arslan ile gezerek bilgi aldılar.

Muhabir: TUĞBA AKKESEN