Ali Gaffar Okkan, Sakarya'nın Hendek ilçesinde 1952 yılında doğdu. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji'nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi'nden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne komiser yardımcısı olarak atandı.

Gaffar Okkan bu ilde komiser rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü'ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev aldı. Bu ilde 1992 yılında emniyet müdür yardımcısı oldu.

Gaffar Okkan, 6 Aralık 1993 tarihinde 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfî ederek Kars il emniyet müdürü olarak atandı. 18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Bu arada İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi kamu yönetimi bölümündeki lisans eğitimini tamamlayarak mezun oldu.

Diyarbakır halkı tarafından çok seviliyordu

Görev yaptığı süre boyunca kentteki huzuru en üst seviyeye çıkaran Okkan, meslektaşları ve hayırseverlerden topladığı yardımlarla ihtiyaç sahibi ailelere ve öğrencilere destek oldu. Şehirde 7'den 70'e herkesle iyi ilişkileri olan Okkan, Diyarbakırlı vatandaşlar tarafından çok sevildi.

Kadın polisler Diyarbakır'da ilk kez onun emriyle sokağa çıktı

Ali Gaffar Okkan, Diyarbakır'da kadın polislerin sokağa inmesini sağladı. Okkan'ın emriyle ilk defa sokağa inen kadın polisler, trafiği yönetti. İki otomobil alan Gaffar Okkan, otomobilleri mavi ve beyaza boyattı. Araçlarda 2'şer kadın polis görevlendirildi. Bir otomobil kaybolan çocukları bularak ailelerine teslim edilirken, diğer araç ise yardıma muhtaç yaşlılalara yardım etti.

Cuma hutbesi konusu açıklandı! 9 Haziran 2023 Diyanet cuma hutbesi konusu ne? Cuma hutbesi konusu açıklandı! 9 Haziran 2023 Diyanet cuma hutbesi konusu ne?

Çok sayıda çocuğu eğitime kazandırdı

Sokakta çalıştırılan çocuklarla yakından ilgilenen Okkan, ailelerine destek sunarak onları eğitime kazandırdı. Gençleri terör örgütlerinden ve uyuşturucu şebekelerinden uzak tutmak için spora yönlendirdi, amatör spor kulüplerine de malzeme yardımında bulundu.

Okkan, şehrin huzuru için mesaisinin yanı sıra, Diyarbakır'ın kritik noktalarına yerleştirilen kameralar aracılığıyla gece geç saatlerde sokakları takip etti.

Futbola ilgisi olan, Diyarbakırspor'un Süper Lig'e yükseltmesi adına çaba sarf eden Okkan, Diyarbakırspor'un "Onursal Başkanı" ilan edildi.

Gaffar Okkan nasıl öldürüldü?

Gaffar Okkan, 24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır'ın Şehitlik semtinde makam aracıyla Emniyet Müdürlüğü'nden Valilik binasına doğru giderken silahlı bir grup tarafından pusuya düşürülmüş ve açılan ateş sonucunda beş polis memuruyla birlikte şehit edildi. Suikast sonucu hayatını kaybeden Gaffar Okkan, öldürüldüğünde yalnızca 49 yaşındaydı. Suikastin arkasında Hizbullah Terör Örgütü'nün olduğu iddia edilmektedir.