FİYAT BEKLENTİMİZİN GERİSİNDE KALDI!

Bu haber 22 Eylül 2021 saat 5:00 'de eklendi.

Ankara Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, Ankara Şeker Fabrikası yeni sezon pancar alım törenine katıldı. Törende bir konuşma gerçekleştiren Bıyıkoğlu, 420 lira olarak açıklanan pancar alım fiyatının beklentilerin altında kaldığını belirtti.

TÜRKŞEKER HER ZAMAN BİZ ÇİFTÇİLERLE İÇ İÇE

Konuşmasına Fabrika Müdürü Mustafa Uslu’ya teşekkür ederek başlayan Bıyıkoğlu, “Sözlerimin başında Sayın Genel Müdürümüzün ve değerli ekibinin “Tarladan Sofraya” sloganı ile başlattığı, Çiftçi lehine olan bu hamleye teşekkür ediyorum. Bunun devamının geleceğine ve pek çok konuda Çiftçimize dar gününde nefes aldıracağına inanıyorum. Zamanında yapılan ödemeler ve 1 milyon 73 bin ton şeker üretimi ile rekor kıran Türkşeker’imiz Çiftçimizin, üreticimizin yanında olduğunu göstermiştir. Bu desteğin devam edeceğine inancımız tamdır, bu nedenle Sayın Genel Müdürümüze şükranlarımızı sunuyoruz. Aynı şekilde göreve geldiği günden bu yana Ankara Şeker Fabrikamızda pek çok konuya el atarak çiftçimizin, nakliyecimizin rahatı için düzenlemeler yapan değerli Fabrika Müdürümüz Mustafa Uslu’ya da müteşekkiriz, kendilerine teşekkürlerimizi arzediyoruz.  Kendileri her zaman biz çiftçilerle iç içeler, ilettiğimiz sıkıntılarımıza anında çözümler getirmeye gayret etmekteler ve sonuçlandırıyorlar.” dedi.

AVANSLARIN VE KATİ BEDELLERİN ZAMANINDA ÖDENMESİ ÇOK ÖNEMLİDİR

Pancar çiftçisinin sorunlarını dile getiren Bıyıkoğlu, “Pancar biz çiftçilerin ekmeğini yediğimiz en önemli üretim kalemlerimizden biridir. Zor bir tarımdır, yaklaşık 8 ay bebeğe bakar gibi bakım ister, bedelleri ödendiğinde de yüzleri güldürür mutlu eder. Maalesef Biz üreticilerin girdisi olan tohum, gübre, zirai ilaç, akaryakıt ve elektrik fiyaliraarı son yıllarda ilan edilen enflasyonun nerede ise 2 katından daha fazla artmaktadır. Bu girdilerdeki çok yüksek artışlar Çiftçimizin kazandığı parayı elinden alıp götürmektedir. O nedenle avansların ve kati bedellerin zamanında ödenmesi çok çok önemlidir. Türkşeker’imiz her hal ve zor şartta bile bu ödemeleri zamanında hatta zamanından önce yapmaktadır, müteşekkiriz.” dedi.

FİYAT BEKLENTİNİN ALTINDA

Açıklanan pancar fiyatlarının beklentinin altında kaldığını söyleyen Bıyıkoğlu, “Pancar Çiftçimiz özellikle son 5 yıldır kuraklık, iklim değişikliği gibi nedenlerle, olumsuz hava şartları ile ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. 2021 yılında ektiğimiz pancara ton başına 16 polar için geçen yıla göre yüzde 25 artışla 420 lira fiyat verilmiştir,  teşekkür ediyoruz. Ancak bu fiyat maalesef beklentilerimizin biraz gerisindedir.  Çünkü 2020 yılında 2019 yılı fiyatı 300 liraya sadece yüzde 12 zam yapılmıştır. Oysa TÜİK açıklamasına göre üretici fiyat endeksi 2020 yılı için yüzde 17.56,  2021 yılı Ağustos sonu itibariyle yıllık yüzde 45.52’dir. Yani üreticinin maliyetleri çığ gibi artmaktadır. Oysa verilen zam yüzde 25’dir. Yani hem 2020 yılından hem de 2021 yılından alacaklıyız. Ülkemizin içinde bulunduğu şarliraarda devletimizi de düşünerek 500 lira talebimizin bir orta yol bulunarak hiç olmaz ise 450 lira olmasını arzu ediyorduk.  Her şeye rağmen buna da teşekkür ediyoruz. Pek çok yöresinde kuraklık ile boğuşan ülkemizde son yağmurlar ilaç gibi geldi, verime ciddi katkısı olacaktır. İnşallah özellikle poları yüksek bir yıl yaşarızda fiyatı biraz telafi ederiz. Arzumuz pancar çiftçimizin de eski yıllardaki gibi pancar bedelini aldığında bol kazancından dolayı sevinçten şapkasını göğe savurduğu günlere dönmektir” dedi.

ŞEKERE YAPILACAK ZAM İÇİN KIYAMET KOPARTILIYOR

Şekere yapılan zamları eleştirenler için bir açıklama yapan Bıyıkoğlu, “Bir Mühendis olarak sizlere birkaç rakam vereceğim. Ülkemizde kişi başına yaklaşık 30 kilogram şeker tüketilmektedir. Bunun yarısı evlerde tüketilir. 4 kişilik bir aile evinde yılda yaklaşık 50-60 kilogram şeker tüketir. Şekere yapılacak 2,5 lira zam ona yılda 150 lira, ayda ise 12.5 lira yansır. Oysa istatistikleri araştırdım ülkemizde kişi başına sigara tüketimi yılda 88 pakettir. Bu rakama göre 4 kişilik bir aile için bu tüketim 352 adettir. Yani her hanede günde bir paket sigara tüketilmektedir. En ucuz sigara 15 liradır. Bunun aileye maliyeti 5 bin 280 liradır yılda. Sigaraya yılda gelecek 2.5 lira zam aileye 880 lira olarak yansır, yani ayda 73 lira olarak. Ama maalesef toplumun gözünde sigaranın maliyeti hiç görünmüyor, ama şekere yapılacak zam için kıyamet kopartılıyor. Bu tasvip edilecek bir şey değildir. Halkımıza ucuz şeker yedirme mantığı ile Dünya devimiz Türkşeker’in, pancar çiftçimizin ve Ülkemizde pancarın geleceği karartılmamalıdır. Şekere yapılan zamdan yakınanlar içtikleri sigarayı ayda bir paket azaltırlar ise sorun çözülür.” dedi.

TON-KM UYGULAMASINA GEÇİLMESİ ARZUMUZDU

Ton-km uygulamasına geçilmesinin olumlu bir karar olduğunu belirten Muhittin Bıyıkoğlu, “Biz Çiftçilerin üretimimizi yaptıktan sonra mahsulümüzü fabrikaya gönderirken nakliye fiyatları ile olan sıkıntılarımız maalesef oldukça büyük idi. Bu yıl sistemin değiştirilerek ton-km uygulamasına geçilmesi önceki yıllardan arzumuz idi. Çiftçimizin cebinden eski yıllardan daha az para çıkacaktır. İnşallah önümüzdeki yıllarda Fabrikamızın verdiği fiyata pancarımızı naklettirebilecek bir noktaya geliriz. Bunu sağlayan Sayın Genel Müdürümüze ve değerli ekibine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Çiftçilerimizin bir sıkıntısı da kendilerinin satmak istedikleri küsbe karlarında. Satacağı kişi için istenilen noter vekaletinde. Küsbesini kendisi satmak isteyen ve peyderpey farklı kişilere satmak isteyen çiftçiler her alıcı şahıs için ayrı vekalet düzenlemek zorunda kalmakta ve büyük masraflar etmekteler. Eskisi gibi yine bölge şefliklerinden kendilerine tasdikli kart verilmesini talep etmekteler. Kantarlarımızdaki boşaltma makinesi sıkıntılarımızı değerli fabrika müdürümüz var gücü ile çözmeye çalışmaktadır.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.