HAFİZE GAYE ERKAN’IN YERİNE FATİH KARAHAN’IN GEÇİŞİ

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndaki (TCMB) değişimi ve Hafize Gaye Erkan'ın yerine yardımcısı Fatih Karahan'ın atanmasını inceleyen bir makale yayınladı.

TÜİK güven endekslerini açıkladı TÜİK güven endekslerini açıkladı

PİYASALARDAKİ TEPKİLER

Yayın Kurulu'nun değerlendirmesini içeren yazıda, Erkan'ın istifasının piyasalarda neredeyse hiç dalgalanma yaratmadığına dikkat çekildi.

KARAHAN’IN GEÇMİŞİ VE ETKİSİ

Erkan'ın ayrılışının piyasalarda sakin bir tepkiye neden olmasının sebeplerinden biri, yerine atanacak olan Karahan'ın geçmiş deneyimi ve piyasalardaki saygınlığıydı. Karahan'ın Pennsylvania Üniversitesi, New York Merkez Bankası ve Amazon gibi önemli kurumlarda edindiği tecrübenin, yatırımcılarda güven oluşturduğu belirtildi.

MEHMET ŞİMŞEK’İN ROLÜ

FT Yayın Kurulu, piyasalardaki sakin havanın bir diğer nedeninin ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in güven verici varlığı olduğunu vurguladı. Şimşek'in uzun yıllar üst düzey ekonomik görevlerde bulunması ve seçimlerden sonra yeniden göreve gelmesi, piyasalarda güven duygusunu artırdı.

GELECEK BEKLENTİLER

Yazıda ayrıca, TCMB'deki bu değişimin Türkiye'nin ekonomik geleceği üzerindeki etkileri ve piyasalardaki olası dalgalanmaların öngörüleri de değerlendirildi.