İsrail, bağımsızlığını duyurduğu Nekbe Günü'nün (Büyük Felaket) 76'ncı yıl dönümünde Batı Şeria’daki Filistinliler meydanlara döküldü.

İsrail, 14 Mayıs 1948 tarihinde Filistin toprakları üstünde kurulmasıyla şiddet, göç ve işgalle karşı karşıya kalan Filistinliler, “Büyük Felaket” manasına gelen Nekbe'nin yıl dönümünde yine İsrail’in saldırıları altında kalıyor. Felaket gününün 76’ıncı yıl dönümünde Batı Şeria’nın Beytüllahim ve El Halil kentinde toplanan Filistinliler eylem düzenledi. Manger Meydanı’nda toplanan gençler ve çocuklar, Filistin bayraklarıyla İsrail karşıtı protestoda bulundu.

Filistinliler 'Büyük Felaket Günü'nde Meydanlara Döküldü 3

El Halil kentindeki yüzlerce genç, çocuk ve yetişkin de El-Hüseyin Camii'nden şehir merkezindeki İbn Rüşd Meydanı'na doğru yol aldı. “Gazze'yi gökyüzümüzün yıldızı ilan ettik”, “Kahraman Gazzeliler Mücadelenin Ateşidir” sloganları atan göstericiler, savaşın ve işgalin bitmesini istedi. Filistinli Esirler Cemiyeti Sözcüsü Amjad Al-Najjar açıklamasında, “Bugün Filistinliler, işgalci İsrail’in Gazze Şeridi'nde soykırım yaptığı esnada Nekbe'yi anıyor. İsrial, Nekbe’yi vahşi ve cani bir şekilde tekrarladı. İşgalciler, 1948 yılında 70 katliam gerçekleştirdi, 20 binden fazla Filistinliyi katletti, 400 köy ve 200 Filistin kentini yok etti. Bugün işgal güçleri Filistin'i yok ediyor, öldürüyor” dedi.

Filistinliler 'Büyük Felaket Günü'nde Meydanlara Döküldü 1

Eyleme katılan aktivist Hisham Al-Sharbati ise “İsrail devleti savaşlar ve katliamlar üstüne kuruldu. Yaklaşık 750 bin Filistinliyi topraklarından etti. Bugün zorla yerinden edilen halkın çocukları topraklarına, yıkılan köylerine ve evlerine geri dönme haklarını unutmadılar. Gazze Şeridi'nde yaşananlar da Filistin halkının savaş ve işgal bitene kadar mücadelesini ve direnişini sürdüreceğini gösteriyor” sözlerini kullandı.

İsrail devletinin bağımsızlığını ilan ettiği 14 Mayıs'ın ertesi günü yani 15 Mayıs, 1998'den bugüne dek Nekbe Günü olarak anılıyor.

Afganistan’da felaket devam ediyor: 50 kişi selde kayboldu Afganistan’da felaket devam ediyor: 50 kişi selde kayboldu

İHA