İsrail ordusunun Refah şehrine saldırı başlatması sebebiyle Gazze Şeridi’nde nüfusun yoğunlaştığı Han Yunus ve Deir el-Balah bölgelerinde su sorunu yaşanıyor. Gazzeleriler içme suyuna ulaşmak için uzak mesafelere giderek, saatlerce beklemek zorunda kalıyor. Siviller için yaşam şartlarının son derece ağırlaştığı Deir el-Balah’ta deniz suyu arıtma tesisinde her gün yüzlerce insan su almak için sırada bekliyor. Yerlerinden edilen Gazzeliler, uzun bir yol gittikten sonra satıcılardan ya da yardım kuruluşlarından çok az miktarda su alabiliyor.

Filistinliler, Bir Bidon Içme Suyu Alabilmek Için Saatlerce Sıra Bekliyor 2

Su sırasında bekleyen Gazzeli Mecdi Müslim, "İçme suyu temin etmek için yaklaşık 1 kilometre yol yürüdüm. Sadece 20 litre su doldurabilmek için tam 5 saat sırada durdum” dedi. Müslim, Filistinlilerin su alabilmek için güneşin altında saatlerce beklediğini, bunun durumu giderek daha da zorlaştırdığını ifade etti.

Filistinliler, Bir Bidon Içme Suyu Alabilmek Için Saatlerce Sıra Bekliyor 3

Filistin’deki kaynaklara göre İsrail ordusunun saldırıları sebebiyle 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ndeki su ve sanitasyon tesislerinin yaklaşık yüzde 70'i pasifize durumda.

Filistinliler, Bir Bidon Içme Suyu Alabilmek Için Saatlerce Sıra Bekliyor 4

REFAH ŞEHRİNDEN SÜRÜYOR

İsrail ordusunun geniş çaplı kara saldırısı öncesi Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah şehrinin doğusunda bulunan mahallelere 6 Mayıs 2024’te tahliye talimatı vermesinin sonrasında binlerce kişinin bölgeden göçü devam ediyor. Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’nın (UNRWA) yaptığı son bilgilendirmede, Refah’taki operasyonların başlamasından bu yana 810 bin kişinin farklı bölgelere göç ettiği belirtildi.

İsrail askerleri Lübnan sınırında tarlaları ateşe verdi İsrail askerleri Lübnan sınırında tarlaları ateşe verdi

İHA