İsrail askerleri Lübnan sınırında tarlaları ateşe verdi İsrail askerleri Lübnan sınırında tarlaları ateşe verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Doğu Kudüs’teki Kalandiya Mülteci Kampı'nda bulunan sağlık merkezine yeni bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi kurdu.

1949 yılında kurulan ve Filistin’in en büyük mülteci kamplarından biri olan Kalandiya, 2000’li yıllarda inşa edilen ayrım duvarı ve kontrol noktası nedeniyle Kudüs’ten izole edildi. Bu izolasyon, Gazze savaşı sonrası rekor seviyelere ulaşan işsizlik, yüksek nüfus yoğunluğu ve İsrail güçlerinin sık saldırılarıyla birleşince kampın sosyal dokusunu olumsuz etkileyerek ekonomik şartları daha da zorlaştırdı.

Filistin Mülteci Sağlık Kampı

SAĞLIK HİZMETLERİ SUNULACAK 

Kampta sağlık hizmetleri genellikle Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) tarafından sağlanıyor. Ancak, bütçe kısıtlamaları nedeniyle mevcut sağlık ocağı sadece anne ve çocuklara temel sağlık hizmeti sunabiliyor. Buna ek olarak, Kalandiya Mülteci Kampı Komitesi, engelli bireylere ücretsiz veya düşük ücretli rehabilitasyon ve tedavi hizmetleri sunan bir sağlık merkezi işletiyor.

 Sağlık merkezi, sadece Kalandiya Mülteci Kampı'na değil, aynı zamanda Kudüs'ün ayrım duvarının arkasında kalan mahallelerindeki yoksul hastalara da hizmet veriyor. 

İHA

Editör: Tuğba Akkesen