FABRİKANIN GELMEMESİ SİYASİ BİR KONUDUR!

Bu haber 27 Eylül 2021 saat 9:53 'de eklendi.

Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, Polatlı’daki pancar üretimiyle ilgili birçok konuda gazetemize değerlendirmede bulundu. Pancar fiyatının tatminkar olmadığını belirten Bıyıkoğlu, ucuz şeker yedirmek için çiftçinin feda edildiğini söyledi. Ankara Şeker Fabrikasına giden pancarın büyük bölümünün Polatlı’dan gittiğini ifade eden Bıyıkoğlu, fabrikanın Polatlı’da olması gerektiğini vurguladı.

YAĞIŞLAR VERİMİ VE ŞEKER ORANINI OLUMLU ETKİLEDİ

Gerçekleşen son yağışların pancarı olumlu yönde etkilediğini belirten Bıyıkoğlu, “Son yağışların olumlu yönde etkisi oldu. Yaklaşık olarak bölgemizde metrekareye 30-35 kilogram yağış düştü. Bu 5-6 saatlik sulamaya bedeldir. Çok ciddi bir kuraklık yaşamaktayız. Pekçok yerde çiftçilerimiz tarlalarını hiç sulayamadı veya birkaç kez ancak sulayabildi. Bu verime dekarda 1-2 ton civarında artı yazar. Aynı şekilde şeker oranında da pozitif artış olur. Polatlı’da yaklaşık olarak 55 bin dekar pancar ekimi var. Bundan beklenen ürün miktarı 300 bin tondu. Ama keşke bunu sağlayabilsek. Rakamın yüzde 15-20 civarında aşağıya düşeceğini tahmin ediyorum. Büyük çoğunluk Sakarya Nehri ve Porsuk Çayından sulama yapamaıdğı için kuyuları açtırıyor. Kuyularla sulamaya gayret ediyor. Ama kuyuların büyük çoğunluğu acı su. Çıkan suyun kalitesi çok düşük. Ondan da verim ettilenecektir, istenileni sağlamayacaktır.” dedi.

AÇIKLANAN FİYAT BİZİM İÇİN TATMİNKAR DEĞİL

Açıklanan pancar fiyatının memnun edici olmadığını aktaran Bıyıkoğlu, “420 lira açıklanan fiyat bizim için tatminkar bir fiyat değil. İyi görünsede çok iyi olduğunu söyleyemeyiz. Yıllardır buğday ile şeker pancarı fiyatları arasında bir oran vardır. Ama bu oran pancar fiyatı lehine bozuldu. Bu oran 1’e 4,5-5 arasındaydı. Devletin ilan ettiği buğday fiaytı bu sene 2 bin 250 lira. 1’5 sayarsanız 450 lira yapar. 1’e 4,5 sayarsanız 500 lira yapar. Dolayısıyıyla 420 lira bunun çok altında. Bir diğer sebepte TÜİK’in rakamlarına göre inşallah onlarda da manipülasyon yoktur üretici fiyatlarındaki enflasyon 2020 yılında 17,56. 2021 yılında da Eylül başına kadar yüzde 45. Bileşik toplam olarak üretici fiyatları iki yıl dolmadan yüzde 70 artış var. Pancar 300 liraydı 336’ya çıktı. Bu sene de 420’ye. 120 liralık bir artış var. Oranladığınız zaman yüzde 40. Arada yüzde 30’luk bir marj var. Bu nedenle üretici maliyetlerinin gerisinde kaldı fiyatlar.” dedi.

UCUZ ŞEKER YEDİRMEK İÇİN ÇİFTÇİ FEDA EDİLİYOR

Ucuz şeker için çiftçinin feda ediğidiğini belirten Bıyıkoğlu, “Halka ucuz şeker, ucuz ekmek yedirmek için çiftçi feda ediliyor. Şeker fiyatlarını ucuz tutacağız derken başta Türkiye Şeker Fabrikaları olmak üzere özelleşen fabrikalar ve PANKOBİRLİK’e bağlı fabrikaların hepsi feryat etmekteler, çok ciddi zararlar içerisindeler. Şekere bizim hesaplarımıza göre 2,5 lira zam yapılmalıdır. Hem Türk Şeker ayağa kalkar, hem çiftçi daha iyi üretim yapar, hem özel fabrikalar iyi çalışır. Bu göze çok gelebilir ama Türkiye’de sigara tüketimini araştırdım. Kişi başına 88 paket sigara tüketiliyor. 4 kişilik bir aile 340 sigara tüketiliyor. Sigaraya zam geldiği zaman dünyanın yükü oluyor ama 4 kişilik bir aile yılda en fazla 50-60 kilogram şeker tüketir evde. 2,5 liralık zam ayda 12,5 liraya mal olur. Yani bir paket sigaradan azdır bir aylık maliyeti. Bunun düzeltilmesi lazım. Bütün çiftçilerimize bol bereketli hayırlı bir yıl diliyorum. İnşallah beklentilerini karşılayacak verimli bir yıl olur.” dedi.

POLATLI’NIN TOPLAM ÜRETİMİ 400 BİN TONU GEÇİYOR

Ankara Şeker Fabrikasına giden pancarın yüzde 65’inin Polatlı bölgesinden gittiğini ifade eden Bıyıkoğlu, “Pancar üretiminde Polatlı geçen sene 350 bin tonun üzerinde üretim yaptı. Bu sene kuraklıktan dolayı ekim azaldı, verimde düştü ama Ankara Şeker Fabrikasının işleyeceği pancar miktarı 560 bin ton olarak ilan edildi. Yani bunun yüzde 55 civarı Polatlı’dan. Ama bizim Polatlı’nın birçok köyü de Temelli’ye bağlı. Orayıda sayarsak Ankara Şeker Fabrikasının yüzde 65’i Polatlı bölgesinden gitmekte. Bunu dışında bazı köylerimizde Uzunbeyliye göndermekte. Gönderilen pancar 50-60 bin ton. Birde Günyüzü’ne giden var. Yani Polatlı’nın toplam üretimi 400 bin tonu geçer. Bu ciddi bir rakamdır.” dedi.

ANKARA ŞAKER FABRİKASI POLATLI’DA OLMALI

Ankara Şeher Fabrikası’nın Polatlı’da olması gerektiğini söyleyen Muhittin Bıyıkoğlu, “Ankara Şeker Fabrikası 1962 yılında faaliyete başlamış, o zaman Ankara’nın dışındaymış şimdi içinde kaldı. Biz yıllardır uğraşıyoruz Ankara Şeker Fabrikası Polatlı’ya gelsin diye. Fabrikanın olması gereken yer Polatlı. Ama bu siyasi bir konu maalesef Polatlı yönünden çok zayıf. Benim çocukluğumdan bu yana 50 yıldır Polatlı’nın milletvekili yok. Koskaca Ankara’nın en büyük ilçesinde bir temsilci olmaması hiç hoş değil. Bütün siyasetçilerin, bütün partilerin bu konuda bir araya gelip çaba sarfetmeleri gerekir. Bizim çabalarımız yetmiyor. Her yerde, her toplantıda Ankara Şaker Fabrikasının olması gereken yer Polatlı diyoruz. Ama olay siyasette bitiyor. Fabrika Polatlı ekonomisine bir Polatlı daha katar.” dedi.

ÇOK EKMEKLE ÇOK ÜRÜN ALINMAZ

Pancar üreticisinin sıkıntılarında bahseden Bıyıkoğlu, “Sıkıntılarmızdan biri nakliyelerdi. Bu konuda Türk Şeker’in ciddi çalışmaları var. Açılışta da sayın genel müdürümüze teşekkür ettik. Bu sene ton/kilometre uygulaması var. Fiyatlar geçen yıla göre daha iyi. O yönden memnunuz ama kantarlarımızın biraz daha erken açılmasını istiyoruz. Ekim ayının sonlarına doğru açılıyor, geç kalıyor. O zamanda çiftçi sıkıntı çekiyor bunu öne çektirmeye çalışıyoruz. İnşallah uygularlar. En büyük sıkıntımız kuraklık. Gökpınar su tutmaya başladı. İnşallah gelecek seneye bize biraz destek olur. Benim Polatlılı bütün çiftçilerimizde özellikle ricam yeşil üretimini birkaç yıl biraz düşürsünler. Riski girmesinler, azaltsınlar daha çok verim alırlar. Çok ekmekle çok ürün alınmaz. Daha az ekip biraz daha iyi baksınlar. Kuraklığı  daha yaşayacağız, öyle görünüyor. Yer altı sularımızın kalitesi çok düşük. Kuyularda yirmi fıskıye olan yerler ona düştü. Tuz çıkıyor, azı yerlerde arsenik çıktı tarlalarımız zehirleniyor. Bunlar insan sağlığını da etkileyen şeyler.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.