FABRİKA VE OTELLERİN İÇERİSİNE OKUL AÇILIYOR

Bu haber 26 Ekim 2020 saat 15:17 'de eklendi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, uzun yıllardır sanayide ve hizmet sektöründe makine parkı, dijital alt yapı ve iletişim alt yapısının dijitalleştiğini belirterek, otomasyonun da çok arttığına işaret etti. Okullardaki makine parkı, araç-gereçler, öğretmen nitelikleri, müfredat içerikleri ve benzeri birçok hususun mevcut gelişmelere paralel yenilenme ihtiyacı olduğunu aktaran Selçuk, “Biz şu anda bir şekilde yapabildiğimizi okullarda yapıyoruz, yapamadığımız hususlarda da özel sektörün imkanlarını değerlendiriyoruz. ‘Bir otelin içerisinde okul kuralım. Zaten çalışma alanı orası, müşteri orada, orada öğrensinler ve orası okul olsun.’ dedik. Turizm Bakanlığımızla iki yıl içerisinde 200 civarında bir okul açacağız, şu anda 50 civarında okulumuz var. Bunların hepsi iş öncelikli, iş garantili okullar. Tabii bu arada ekonomide, üretimdeki gelişmeleri dikkate alan bir eğitim yaklaşımı. Örneğin savunma sanayimiz dünyada öncü noktada. O zaman savunma sanayisinin teknisyen alt yapısını yetiştirmek gerekiyor. O zaman Aselsan’ın içine okul açıyoruz” dedi.

MESLEK EĞİTİM MERKEZİ ÇIRAKLIK EĞİTİMİ DEMEK

Bakan Selçuk, elektrikli otomobil lisesi açtıklarını anımsatarak, buna benzer neye ihtiyaç varsa artık okulun ve eğitimin o olduğunu söyledi. Türkiye’de özel sektörün meslek eğitim merkezi açabilme iznini aldığını anlatan Selçuk, “Meslek eğitim merkezi çıraklık eğitimi demek. Mesela Almanya’da mesleki eğitimin yüzde 85’i özel sektörün elindedir. Bizde meslek okullarının yüzde 5’i özel sektörle ilgili. Bu niye önemli? Çünkü özel sektör zaten fabrikasına, makine parkına yatırım yapıyor, güncelliyor kendini. Hazır orada imkan varken, o zaman okul orası, eğitim ortamı orası olsun, orayla beraber çalışalım. Makine parkını okula kurmak yerine orada hazır olanı kullanalım, beraber çalışalım ve ustabaşıları da derse girsin. Bunun yasal ve uygulama alt yapısı hazır” dedi.

 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, meslek eğitim merkezlerinden mezun olanların yüzde 88’inin istihdam edildiğine dikkati çekerek, bu kapsamda çıraklık eğitimine başvuran öğrenci sayısında da önemli bir artış yaşandığı bilgisini verdi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.