EYLÜL KÜTÜPHANESİ AÇILDI

Bu haber 07 Eylül 2020 saat 15:49 'de eklendi.

Hunharca işlenen bir cinayete kurban olan 8 yaşındaki Eylül’ün anısını yaşatmak için Polatlı bir kütüphane açmak için kolları sıvadı ve Eylül Yağlıkara anısına Esentepe ortaokulu içerisine inşa edilen Eylül kütüphanesi açıldı. 2018 yılında kaybettiğimiz Polatlı’nın evladı Eylül YağlıKara’nın anısına Polatlı’da kütüphane yapıldı. UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği, Polatlı Belediye Başkanlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gazete Ayrıntı işbirliği ile Esentepe ortaokulu içerisinde kurulan kütüphanenin açılış törenine; Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Kent Konseyi Başkanı Salih Tekeli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Uymaz, UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği, İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri, Esentepe ortaokulu idarecileri, belediye meclis üyeleri, oda dernek başkanları, iş adamları ve kütüphanenin yapılmasında emeğe geçen esnaflar katıldı. Kurdele kesimi ile gerçekleşen açılış töreni Kütüphanenin gezilmesiyle son buldu. 

DÜNYANIN GERÇEK SORUNU ÇOCUK İSTİSMARIDIR 

Duası her zaman Allah bütün erkeklere anne yüreği versin olan UCİM genel başkan yardımcısı Yücel Ceylan, “Dünyanın gerçek sorunu çocuk istismarıdır” diyerek şunları söyledi. “Ankara UCİM ekibimiz, Dün mahkeme sonuçlanmadı. Bugün biz Eylül’ümüzün katilinin cezasını aldığını ailemizin daha huzura kavuştuğunu, Eylül kızımızın daha huzura kavuştuğunu hayal ederek geldik. Ama sanığın avukatı karantinadaymış doğru olduğunu kabul ediyoruz. 6 Kasım’a ertelendi. İnşallah 6 Kasımda sanık ve azmettiricisi annesi gereken cezayı alacak ailemiz huzura kavuşacak. Bizler burada siyasi parti temsilcilerimizde var. Dünyanın sorununun bambaşka şeyler olduğunu düşünürüz ekonomi de eşitlik, daha fazla özgürlük gibi.. Ama bizim yaklaşık Saadet öğretmenle 7 yıllık mücadelede şunu gördük ki, Dünyanın gerçek sorunu çocuk istismarıdır” dedi. 

LÜTFEN BU ŞEHİT ÇOCUKLARIMIZIN ADINI VERİN 

Ceylan, “Eylül’ümüzü biz şehit olarak kabul ediyoruz. Bu katledilen çocukların hepsini biz şehit olarak kabul ediyoruz ve Ülkede ki bütün kurum kuruluş yetkili ve belediye başkanlarımıza, devlet kurumlarına rica ediyoruz ki yaptırımlara lütfen bu şehit çocuklarımızın adını verin. Bu çocuklarımız bu dünyada ki mücadelenin başlangıcı oldular. Tıpkı Saadet öğretmenin 7 sene önce 6 tane çocuğunu ilk konuşmaya başladığı zaman, istismarcısını söylediği zaman başlayan bu mücadele bugün UCİM’i Türkiye’nin hemen hemen tüm illerinde örgütlü hale getirdi. UCİM ekibi 60 bine yakın üyesi ve 100’lerce koordinesiyle, 100’lerce avukatıyla bugün çocuklarımızı korumaya çalışıyor. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. ONU HEP BİRLİKTE ALKIŞLASAYDIK Keşke bugün Eylül ölmeseydi katledilmesiydi ve biz Eylül’ü bilim ödüllü için başka bir ülkeye gönderiyor olsaydık ifadelerinde bulunan UCİM Derneğin kurucusu Saadet Özkan şunları söyledi. “ Keşke bugün Eylül ölmeseydi katledilmesiydi ve biz Eylül’ü bilim ödüllü için başka bir ülkeye gönderiyor olsaydık. Keşke canımız yanmasaydı köklerimizden bir çocuğumuz koparılmasaydı da onun için burada olsaydık. Onu hep birlikte alkışlasaydık. Yüreğim yangın yeri gibi çünkü hayallerimle bir köy okuluna gittiğimde bir vatan haini tarafından 6 çocuğumun nasıl istismar edildiğini görmüş bir öğretmenim ben mücadele yıllarca sürdü. Evet, bir trafik kazası geçirdim ölümlerden döndüm ama öldürmeyen Mevla’m öldürmüyor. Bu mücadelenin temellerini atmak için yaşadığımı düşünen biriyim ben” dedi. 

EYLÜL YAŞAMIYOR AMA GÜZEL BİR YERE İSİM VERİLDİ 

Evlat acısıyla yanan ve Kütüphane raflarına kitapları elleriyle tek tek dizen Eylül’ün babası Halil İbrahim Yağlıkara ve annesi Şerife Yağlıkara şu ifadelerde bulundular. Halil İbrahim Yağlıkara, “Dün ki süreçte Mahkemenin bir karar almasını bekliyordum gereken cezanın verilmesini bekledik. Maalesef uzatıldı. 6 Kasımda gelecek inşallah o zaman güzel bir haberler olacak. Evet, Eylül yaşamıyor ama güzel bir yere isim verildi. İnşallah başka çocuklarımız daha güzel eğitim alacak buradan. Buraya emeği geçen herkese Allah razı olsun diyorum” dedi. 

İÇİMDEN AĞLAMAK GELİYOR ÇÜNKÜ İÇİM YANIYOR 

Şerife Yağlıkara, “İçimden ağlamak geliyor, Çünkü içim yanıyor. Bir anne olarak her gün o katilleri görmek söyledikleri yalanları duymak bana da acı veriyor. Dün moralimiz çok bozuktu. Karar anını bekliyorduk ama ummadığımız bir şekilde ayrıldık oradan. İnşallah 6 Kasım’da büyük bir haber ve sevinçle döneriz. Ama sizlerin yardımlarınızla Eylül’ümüm ismini yaşatıyorsunuz. Gerek Parka verilen isim olsun, gerek taksi durağına verilen isim olsun, gerekse okumadığı görmediği kitapları olsun onlara verilen isimler olsun” dedi. 

BAŞKA EYLÜL’LER ÖLMESİN HEP YAŞASINLAR 

Şerife Yağlıkara, “Eylül’üm okumadı ama en azından Eylül gibi çocuklar okuyacak onun ismi her zaman yaşayacak. Yaşattığınız içinde çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bir şey duydum Arama ve kurtarma ekibi kurulmuş. Bu yüzden Belediye Başkanımız Mürsel Yıldızkaya’ya Eylül adına çok teşekkür ediyorum. Allah evlat acısını kimseye yaşatmasın. Başka Eylül’ler ölmesin hep yaşasınlar. Onun için devlet makamlarından büyüklerimizden yardım istiyoruz. Yardımlarını bekliyoruz ve bütün emeği geçen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun bizlere destek ve yanımızda olduğunuz için sizler sayesinde bizler ayakta durmaya çalışıyoruz “dedi. 

EVLATLARIMIZIN BU KÜTÜPHANEYE DESTEKLERİNİ ÇIĞ GİBİ GÖRDÜK 

Hedefimiz bundan sonraki süreçte Eylül’ü asla unutmamak ve unutturmamak olduğunu söyleyen Polatlı Blediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya şu ifadelerde bulundu. “ Bugün burada belki küçük mütevazı ama hakikaten çok büyük anlamı olan çok büyük bir mesajı olan büyük bir projenin açılışında toplandık. Tabi projenin mimarı ve fikir sahibi UCİM’dir. Bizle paydaş ettiler, bizimde el vermemize fırsat verdiler. Bu yüzden teşekkür ediyorum. Katkılarımız olduysa. Karar alındığı günden itibaren de gördük ki ülkemizin, şehrimizin dört bir yanında özellikle çocuklarımızın, evlatlarımızın bu kütüphaneye desteklerini çığ gibi gördük. Bu bizi çok mutlu etti inşallah bu kitapları; Eylül okuyamadı ama diğer çocuklarımıza umut ve ışık olur. Destek olur. Bizde onun adını yaşatmış oluruz. Hedefimiz bundan sonraki süreçte Eylül’ü asla unutmadık unutturmamak” dedi. 

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINDAKİ GECİKMEYİ FARK ETTİK 

Yıldızkaya, “ Başka Eylüllerin aynı trajediyle karşılaşmasına engel olmak için çalışma yapmak durumundayız. Az önce Yücel Bey ifade etti. Başka yerlere ismini verelim diye biz 2019 yılında Eylül’ün adını kendisi gibi çıtı pıtı bir parka verdik. Çok güzel bir park inşa ettik. Yine o gün arama kurtarma çalışmalarındaki gecikmeyi fark ettik. Bize bir mesaj oldu ve bir arama kurtarma ekibi kurduk. Eğitimlerini aldık. İnşallah bundan sonra ülkemizin herhangi bir noktasında, ihtiyaç olduğunda hemen hareket edecek bir ekibimiz var. Ben UCİM’in çalışmalarını takip ediyorum, sadece Polatlı’da Eylül için değil Bütün istismara uğramış çocuklarımızın haklarını savunuyorlar. Onların yanında oluyorlar. Onların seslerini haykırıyorlar, ben onlara bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi. 

ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKIYOR 

Yıldızkaya, “ Tabii Ateş düştüğü yeri yakıyor. Başta Kıymetli annesi Hanımefendi olmak üzere, Sevgili kardeşim Halil İbrahim olmak üzere ve Bütün Polatlı olmak üzere, 2 yıldır hakikaten çok büyük bir acı yaşıyoruz. Yürekler dağlanıyor. En büyük temennimiz ve beklentimiz adaletin biran önce ivedilikle tecelli etmesin Eylül’ün ve diğer bütün çocuk istismarcılarının hak ettikleri en ağır cezaya uğramalarıdır. Türk adaletine olan inancımızı ve güvencimizi bir kez daha buradan ifade etmek istiyorum, katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

GÖNÜL İSTER Kİ BU TÜR KÖTÜLÜKLER HİÇ OLMASIN 

Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, “bu tür olayların en büyük sebebi eğitimsizlik, cehalet” diyerek şunları söyledi. “ Bugün buraya toplanmamızda vesile olan, Eylül’ümüzün, yavrumuzun anne ve babasına tekrar sabırlar diliyorum Allah Kolaylık versin diyorum. Ağlamaktan da çekinmeyin ablam, ağlamak iyiliktir. Hele hele böyle hayırlı bir iş için güzelliktir. Ferahlamaktır. Cenab-ı hak size tekrar sabır versin. Polatlı’da göreve başlayalı yaklaşık 1 ay oldu. Tabi bizlerde medyadan bu acı olayı duymuştuk. Gönül ister ki bu tür kötülükler hiç olmasın. Ama hepimizde görüyoruz ki ne yazık ki oluyor. Ama bizlere düşünde işte bu kötülükleri Saadet öğretmenimin dediği gibi Mücadele ve gayretle sıfıra indirmek. Hiç olmamasını sağlamak Olmuşsa da onun telafisini aramak işte nedir? Kızımızın adına açtığımız kütüphane ile çünkü biliyoruz ki bu tür olayların en büyük sebebi eğitimsizlik, cehalet. İnşallah kitaplarımızla, Eğitimi’mizle biz bu cehaletimizi yenersek başka Eylül’ler başka kayıplarımız olmaz” dedi.

 KÖTÜLÜK İÇİN HİÇBİR ŞEY YAPMAYA GEREK YOK

 Bulacak, “Kötülük için hiçbir şey yapmaya gerek yok. Ben hiçbir şey yapmadım diyor adam hâlbuki ki bir şey yapsa kötülük olmayacak. O yanlış olmayacak. Ama iyilik için hepimizin bir araya gelmesi lazım. İyilik için bütün ellerin birleşmesi lazım iyilik için bütün duaların birleşmesi lazım iyilik için çok çalışmak lazım. Onun için ben hepinize tekrar çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu tür faaliyetlerle biz bu kötülüklerin önüne geçeriz ” dedi. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.