Araçla seyir halindeyken cep telefonu ile konuşmak ve ilgilenmenin kazaya sebep olabileceğinden kaynaklı, bu eylemde bulunan sürücüler için trafik cezası kesiliyor. Seyir halinde telefonla ilgilenmek ve konuşmanın cezası ise 2023 yılında 951 TL olarak güncellendi.

Gaziantep'te avukat İmam Akgün Çuhadaroğlu’nun yaşadığı ise bu ceza maddesini tekrar gündeme getirdi. Çuhadaroğlu, geçtiğimiz sene Ekim ayında evine gelen tebligat ile 21 Eylül 2022 tarihinde otomobiliyle trafikte ilerlerken cep telefonu ile görüşme yaparak kural ihlali yaptığı gerekçesiyle 427 lira idari para cezası kesildiğini öğrendi.

Fakat kendisinin o tarihte araba kullanmış olsa bile telefonla görüşme yapmadığını söyleyen Çuhadaroğlu, ceza tutanağında herhangi bir görsel bulunmadığını belirterek cezanın iptali için 2'nci Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulundu.

Yapılan itiraz sonrasında Sulh Ceza Hakimliği inceleme başlatarak, Emniyet Müdürlüğü’nde cezaya ilişkin bilgi ve belgeleri talep etti. Cezanın fahri trafik müfettişinin bildirmesi üzerine kesildiğini saptamasının ardından yapılan değerlendirme sonunda hakimlik, kabahati belgeleyen herhangi bir fotoğraf veya kamera kaydının ibraz edilememesinin keyfiliğe yol açabileceği gibi yanlış kaydedilebilecek plakaya ceza kesilmiş olabileceğini göz önünde tutarak delil yetersizliği nedeniyle cezanın iptal edilerek kaldırılmasına karar verdi.

“İTİRAZIMI KABUL ETTİ”

Cezanın kaldırılması kararının kendisine tebliğ edildiğini belirten Çuhadaroğlu, bu durumu yaşayan vatandaşların da aynı yasal yollar ile başvurabileceğini belirtti.

Çuhadaroğlu, Hukuksal olarak somut delile dayanmayan cezaların iptalinin mahkemelerce kabul edildiğini belirterek, “İtiraz gerekçelerimde; herhangi bir görsel video kaydı olmadığını yani somut bir delile dayanmadığını bunun da keyfilik olduğunu dile getirdim. Dolayısıyla bu cezanın haksız ve hukuka aykırı somut delillerle pekiştirilmediğinden cezanın iptal edilmesini talep ettim. Mahkeme bu talebimi dikkate alarak bunun haksız bir ceza olduğuna karar vererek itirazımı kabul etti. Sonuç olarak mahkeme, yaptığım itirazı yerinde gördü” dedi.  

“FOTOĞRAF/ VİDEO KAYDININ OLUP OLMADIĞINI DİKKATE ALSINLAR”

Oğuzhan Uğur'un paylaşımı spor camiasını heyecanlandırdı Oğuzhan Uğur'un paylaşımı spor camiasını heyecanlandırdı

“Herhangi somut delillere dayanmayan bu olayda ceza kesilemeyeceğini görseller ile bunun desteklenmesi gerektiğini, fahri trafik müfettişinin de yanılma payının olabileceğini belirterek ceza iptal edildi” diyen Çuhadaroğlu, “Vatandaşlara bu şekilde ceza makbuzu geldiğinde fotoğraf ya da video kaydının olup olmadığını dikkate alsınlar. Eğer o şekilde görsel bir delil yoksa haklarını arama açısından cezanın iptali için Sulh Ceza Mahkemelerine başvurmalarını tavsiye ediyorum. Hukuksal olarak somut bir delile dayanmayan bu cezaların iptali mahkemelerce kabul edilmektedir” ifadelerini kullandı.