Ocakta kapanan şirket sayısı arttı Ocakta kapanan şirket sayısı arttı

Son günlerde google arama motorlarında Evali hastalığı hakkında araştırmalar yapılmakta. Vatandaşlar tarafından merak edilen hastalığın detaylarını sizler için haberimizde cevaplandırdık. Peki, EVALI nedir? Evoli hastalığı ne demek? Evali hastalığı belirtileri gibi soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz. İşte detaylar...

 EVALI nedir?

Elektronik sigara tüketen bireylerde yeni bir sağlık sorunu ortaya çıktı. "EVALI" olarak adlandırılan hastalık, Amerikalı bir öğrencide tespit edildiğinde 17 yaşındaydı. Solunum hastalığı, doğrudan elektronik sigara kullanımına bağlı olarak akciğerde hasara yol açar ve "E-cigarette and Vaping use Associated Lung Injury (EVALI)" olarak adlandırılır. CDC'nin bulaşıcı olmayan hastalıklar departmanının başı olan Doktor Ileana Arias, "Birçok vakada hastalar THC içeren maddeler kullandıklarını itiraf ettiler" dedi.

Evali Hastalığı

Evoli hastalığı ne demek?

"EVALI" terimi, "E-cigarette and Vaping use Associated Lung Injury" kelimelerinin kısaltmasıdır. Bu terim, elektronik sigara ve buharlaştırıcı kullanımıyla ilişkili akciğer hasarı anlamına gelir. Elektronik sigara ve benzeri ürünlerin kullanımıyla ilişkilendirilen solunum problemlerini ve akciğer hasarlarını tanımlamak için kullanılır. Bu terim, özellikle elektronik sigara veya vape kullanımı sonrasında ortaya çıkan solunum yolu semptomları ve hastalıkları araştıran sağlık kuruluşları ve uzmanlar tarafından kullanılır. 

Evoli hastalığı belirtileri

 1. Nefes alma zorluğu veya solunum problemleri
 2. Öksürük
 3. Göğüs ağrısı veya rahatsızlık
 4. Nefes darlığı
 5. Hızlı nefes alma veya solunum sıkıntısı
 6. Halsizlik
 7. Ateş veya ateşli hissetme
 8. İştahsızlık
 9. Terleme veya titreme
 10. Bulanık konuşma veya kafa karışıklığı
 11. Baş ağrısı
 12. Mide bulantısı veya kusma