Gram altın fiyatı yükselişte! 18 Temmuz Altın fiyatları Gram altın fiyatı yükselişte! 18 Temmuz Altın fiyatları

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yeni vergi paketi üzerinde tartışmalar sürerken, gündeme gelen düzenlemeler arasında kira vergisinin aylık olarak ödenmesi de bulunuyor. Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, mevcut yasada yıllık olarak yüzde 15 sınırından ödenen kira gelir vergisi, yeni düzenlemeyle aylık olarak yüzde 20 oranında alınacak.

Yeni sistemde kiracılar kirasını her ay bankaya yatıracak. Banka, hesaba düşen kira parasının yüzde 20’sini (5’te 1’ini) vergi olarak kesip Maliye’ye gönderecek, geriye kalanı ev sahibinin hesabında bırakacak. Bu düzenlemeyle, örneğin, evini 10 bin liraya kiraya veren bir ev sahibinin aylık kira geliri 8 bin liraya düşecek.

Ev Sahibi 4

12 KİRANIN 1’İ DEVLETE

Mevcut yasaya göre, bir yıl boyunca elde edilen kira gelirlerinin vergisi bir sonraki yıl beyanname verilerek ödeniyor. Beyan sırasında her yıl yeniden değerleme oranında artan istisna tutarı toplam gelirden düşülüyor ve kalan kısım üzerinden yüzde 15’ten başlayarak vergi alınıyor. Yeni düzenlemeyle, ev sahipleri 12 aylık kira gelirinin bir aylık tutarını devlete vergi olarak öderken, yeni sistemle iki aylık kirayı devlete vermek zorunda kalabilir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yeni vergi paketinde yer alan bu düzenleme, kira gelir vergisinin yanı sıra yurt dışı çıkış harcı ve kuryelerden alınacak vergi gibi çeşitli alanları da kapsıyor. Kira vergisinin aylık ödenmesi, ev sahipleri için ciddi bir değişiklik anlamına gelirken, bu yeni vergi düzenlemelerinin kamuoyunda nasıl karşılanacağı merak konusu.

Ev Sahibi 2

Kaynak: SÖZCÜ