Eurovision Şarkı Yarışması’nda jüri ve halk oylarının ortalamasıyla birinci olan ülke, diğer yıl Eurovision’a ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz yıl, “Stefania” isimli şarkısıyla 439 puanla birinci olan Ukrayna, 2023 Eurovision’a ev sahipliği yapamayacak. EBU, Ukrayna – Rusya savaşı nedeniyle güvenlik endişesi kapsamında Ukrayna’nın ev sahipliğinin sakıncalı olduğuna kara verdi. Bu kararın alınmasının ardından 2022 Eurovision’da “Space Man” isimli şarkı ile ikinci olan İngiltere, 2023 Eurovision’a ev sahipliği yapacak.

eurovision-ne-zaman-turkiye-eurovisiona-katilacak-mi-turkiye-eurovisiona-ne-zaman-katildi-eurovision-nerede-duzenlenecek (2)

Alınan bu kararın ardından, Eurovision tarihinde ilk kez, bir önceki senenin ikincisi yarışmaya ev sahipliği yapacak. Peki Eurovision ne zaman başlayacak? Eurovision ne zaman? Türkiye Eurovision’a katılacak mı?

eurovision-ne-zaman-turkiye-eurovisiona-katilacak-mi-turkiye-eurovisiona-ne-zaman-katildi-eurovision-nerede-duzenlenecek (4)

Heyecanla bekleniyor! Adalet Bakanlığı personel alımı başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? Heyecanla bekleniyor! Adalet Bakanlığı personel alımı başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

Türkiye tam 11 yıldır katılmıyor

Türkiye, Sertab Erener’in 2003 yılında birinci olmasının ardından bu başarıyı tekrarlayamadı. 7 defa ilk 10’a girme başarısı yakalayan Türkiye, yarışmanın formatını ve juri oylarını adaletsiz bulduğunu öne sürerek 2012 yılından itibaren yarışmaya katılmama kararı aldı. Yarışmaya en son 2012 yılında Can Bonomo ‘Love Me Back’ şarkısıyla katılmıştı. Bonomo aldığı 112 puanla yedinci olmuştu.

eurovision-ne-zaman-turkiye-eurovisiona-katilacak-mi-turkiye-eurovisiona-ne-zaman-katildi-eurovision-nerede-duzenlenecek (3)

Final bugün

Eurovision Şarkı Yarışması'nın finali 13 Mayıs Cumartesi günü Liverpool'da yapılacak. Finale hak kazanan ülkeler 9 Mayıs Salı ve 11 Mayıs Perşembe günü yapılan yarı final elemelerinde belli oldu.