Eti Maden, İsrailli bir şirkete 21 ton bor madeni gönderdiği iddiaları ile sosyal medyada gündem oldu. Vatandaşlar bu haber üzerinde Eti Maden şirketi hakkında aramalar yapmaya başladı. Peki, Eti Maden kimin, sahibi kim? Eti Maden ortakları kimler? İşte haberimizin detayları…

ETİ MADEN KİMİN, SAHİBİ KİM?

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Eti Maden), 1935 yılında kurulmuştur. Türkiye'de başta bor ve bor ürünleri olmak üzere çeşitli maden ürünlerini çıkaran, işleyen ve pazarlayan bir devlet kuruluşudur.

Eti Maden, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ait bir kuruluştur. Eti Maden'in yönetimi, bir genel müdür ve bir yönetim kurulu tarafından sağlanmaktadır. Genel müdür, Hazine ve Maliye Bakanı tarafından atanmaktadır. Yönetim kurulu ise Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Eti Maden çalışanlarının temsilcilerinden oluşmaktadır.

Eti Maden Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Aydin’dir.

Eti Maden'in faaliyetleri, 3713 sayılı Bor Kanunu ve diğer ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülmektedir. Şirketin ana hedefi, Türkiye'nin bor ve diğer maden kaynaklarını etkin ve verimli bir şekilde işleyerek ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır.

Eti Maden, Türkiye'nin bor rezervlerinin %72'sini ve dünya bor rezervlerinin %44'ünü kontrol etmektedir. Eti Maden, dünya bor pazarında lider konumdadır.

Eti Maden-1

Sunucu Gizem Yılmaz Erten kimdir, hangi kanalda? Gizem Yılmaz Erten kaç yaşında, kiminle evli, eşi kim? Sunucu Gizem Yılmaz Erten kimdir, hangi kanalda? Gizem Yılmaz Erten kaç yaşında, kiminle evli, eşi kim?

ETİ MADEN ORTAKLARI KİMLER?

Eti Maden şirketinin %100 hissesi Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı'na aittir. Eti Maden, bir kamu iktisadi teşebbüsü (KİT) olarak faaliyet göstermektedir.

Bazı durumlarda Eti Maden, özel sektör firmaları ile ortak girişimlerde bulunabilir. Örneğin, Eti Soda şirketi, Eti Maden ve Ciner Grubu'nun ortak girişimiyle kurulmuştur. Ancak bu tür ortak girişimlerde bile Eti Maden'in kontrolü her zaman Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda kalmaktadır.