ETİ CADDESİ TRAFİĞE KAPATILMALI MI?

Bu haber 01 Haziran 2022 saat 8:02 'de eklendi.

Polatlı’nın hem araç hem de yaya trafiği bakımından en yoğun caddesi olan Eti Caddesi, araç trafiğine tamamen kapatılmalı mı? Yoksa altyapı ve asfalt çalışmaları bittikten sonra eski haline mi dönmeli? Bu soruları dün cadde esnaflarına sorduk.

Polatlı’da çarşının merkezinde olmasından dolayı en işlek caddelerinden biri olan Eti Caddesi, ASKİ’nin kanalizasyon ve Polatlı Belediyesi’nin asfalt ve kaldırım yenileme çalışmaları nedeniyle 9 gündür trafiğe kapalı, çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Eti caddesinde devam eden bu hummalı çalışma caddede yeni bir düzen oluşturulması fikrini de akıllara getirdi.

POLATLI’NIN EN BÜYÜK SORUNU: TRAFİK

Bilindiği gibi Polatlı’nın başlıca sorunlarından biri trafik yoğunluğu. Bu sorunun çözümü için pek çok fikir ortaya atılsa da henüz hayata geçirilmiş bir çalışma ne yazık ki yok. Bir dönem Eti caddesinde park yasağı uygulamaya konsa da sürdürülemedi. Yeni yapılan otoparklar da kullanılamıyor çünkü birçok vatandaş yol kenarına park etmekte oldukça ısrarlı. Hal böyle olunca trafik sorunu çözülmekten çok uzak ve hatta daha da büyüyerek devam ediyor. Özellikle Eti caddesinde hem araç hem de yaya yoğunluğu nedeniyle kaldırımda bile rahatça yürümek oldukça zor.

ESNAF VE VATANDAŞLAR “KAPATILSIN” DİYOR

Eti caddesinde ASKİ ve Polatlı Belediyesince başlayan çalışmaların ardından Eti caddesinin tamamen trafiğe kapatılması konuşulur oldu. Tabi bu birkaç günde yapılabilecek bir düzenleme olmamakla beraber UKOME’de bu yönde bir karar alınabilmesi için hem Ankara Büyükşehir Belediyesi hem de Polatlı Belediyesince birçok inceleme ve resmi işlemlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Tabi burada en önemli nokta da burada yaşayan, çalışan, esnaflık yapan vatandaşların talebi. Vatandaşın Eti Caddesinin trafiğe kapatılıp kapatılmaması yönündeki fikrini öğrenmek amacıyla dün cadde esnafları ve vatandaşlarla görüşmeler gerçekleştirdik. Yüzde 80’in üzerinde denilebilecek büyük bir çoğunluk caddenin trafiğe kapatılması yönünde fikir beyan etti.

TÜRKİYE’NİN BİRÇOK YERİNDE ÖRNEKLERİ VAR

Başta Ankara, İzmir ve Eskişehir olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde böyle bir uygulama mevcut. Bir zamanlar esnafın, vatandaşların ve araç trafiğinin yoğun olduğu bir cadde, halkın talebi üzerine araç trafiğine kapatılmış, yeniden düzenlenmiş ve kullanıma sunulmuş. Eti caddesinde bulunan esnafların çoğunluğunun talebi de bu yönde. Birçok vatandaş burada yeşil alanları olan, bankların konulduğu, çarpışmadan yürünebilecek bir Eti Caddesi hayal ediyor.

ESNAFLAR İMZA TOPLAMAYA HAZIRLANIYOR

Birçok esnaf caddenin trafiğe kapatılmasını istiyor fakat Eti caddesini kullanan minibüslerin İnönü caddesine kaydırılması ile müşteri kaybetme endişesi yaşayan esnaflar da mevcut. Bununla beraber büyük bir çoğunluğun fikri genel hatları ile şu şekilde:

– Eti caddesi, en azından çarşı bölümü tümüyle araç trafiğine kapatılsın.

– Minibüsler İnönü caddesinden Atatürk Caddesi yönünde bir güzergahta hizmet versin.

– Eti caddesinde hizmet veren esnafların ürün indirme/yükleme işleri için akşam belirlenen saatlerde araç girişlerine izin verilsin, diğer zamanlarda zaman ayarlı bariyer veya çelik dubalarla kapatılsın.

Eğer Eti caddesinin trafiğe kapatılması uygulamaya konursa Polatlı genel görünümüne de olumlu katkı sunacak. Şehrin en merkezi yerinde vatandaşların özgürce yürüyüp gezebilecekleri bir yer meydana gelmiş olacak. Eti Caddesinin trafiğe kapatılmasını talep eden esnaflar, bu konuda seslerini yetkililere duyurmak için imza toplamaya hazırlanıyor.

HAFTA SONU VE PERŞEMBE, EN YOĞUN GÜNLER

Eti Caddesinin trafiğe kapatılması konusunda gazetemize konuşan esnaflar fikirlerini şu sözlerle dile getirdi:

– Necmi Aktan (Aktanlar Bayan Giyim): “Eti Caddesi kesinlikle trafiğe kapatılmalı diye düşünüyorum. Eti Caddesi zaten trafik açısından sorunlu bir cadde. Genelde zaten tek sıra park var, tek araç gidebiliyor. Şehir minibüs hatları da buradan geçtiği için onlarda güzergahta duraklayarak ilerliyorlar. O yüzden trafik akışında sıkıntı oluyor. En büyük sıkıntılardan bir tanesi de kaldırımları çok dar. Dar kaldırımlarda inanlar yürüyemediklerinden dolayı veya yan yana geçişlerde sıkıntı olduğundan dolayı rahat alışveriş yapamıyorlar. Mecburi bir iş olursa Eti Caddesini kullanıyorlar, onun dışında kullanmıyorlar. Eti Caddesi de Polatlı’da esnafın yoğun olduğu bir cadde. Pazar yeri de bu caddede olduğu için özellikle pazarın açık olduğu günlerde insan yoğunluğu oluyor. İnsanların pazara gidip gelmelerinde bile ciddi sıkıntılar oluşuyor. İnsanların ihtiyaçlarını giderebilmesi için kesinlikle kapatılması gerektiğini düşünüyorum. Caddede araç trafiği olmadığı zaman yaya trafiği olacak. Araç trafiği olmadığı zaman zaten bir takım düzenlemelerle oturma yerleri, yeşil alan gibi yerlerde yapılır diye düşünüyorum. O zaman insanlar burayı tercih ederler. Gezdiğimiz yerlerde bunun birçok örneği var. Bu şekilde trafiğe kapatılan yerlerdeki insanlar çok memnunlar. Ankara’da İzmir Caddesi var çok yoğun bir alışveriş alanı. Bizim ilçe bazında olan yerlerde de var. Esnaf ve vatandaş açısında birçok artısı oluyor. Yetkililerden bu konuya duyarlı olmalarını istiyoruz.”

– Halil Yıldırım (Nisa Erkek Giyim): “Eti Caddesinin trafiğe kapatılmasını doğru buluyorum. Eğer trafiğe kapatılırsa iş anlamında da daha karlı olacağını düşünüyorum. Daha fazla sosyal aktivitenin olabileceği bir cadde olacağını düşünüyorum. Kafeteryaların geleceğini düşünüyorum. Daha renkli bir cadde olacağını düşünüyorum. Polatlı gri bir şehir. O grilik belki yeşillenebilir. Belki ağaçlandırma olabilir. Birçok şehirde var Polatlı’da neden olmasın. Araç trafiği olduğunda işlerin azalacağını düşünmüyorum. Ürünün iyiyse müşteri her zaman gelecektir önemli olan şehrimizin güzelliği. Dolmuşların, sesin olduğu bir yerde insanların olmayacağı da bir gerçek. Kaldırımlar dar insanlar zor yürüyor, bir trafik problemi var. Polatlı’nın gözle görülmeyen problemlerinden biri de bence gürültü. Belki bu anlamda hem sosyal aktivitelerini yapabileceği hem de alışveriş yapabilecekleri bir cadde haline gelirse daha sessiz sakin olursa belki Polatlı halkının da sevebileceği bir yer olabilir.”

– Cemal Görgün (Görgünler Dayanıklı Tüketim Malları): “Eti Caddesi Polatlı’nın ana alter caddelerinden birisi. Ticaret hacminin yoğun olduğu bir bölge. Dolayısıyla son zamanlarda araç trafiğinin ve minibüs hatlarının sıkışıklığından dolayı alışveriş yapacak insanlarımızın rahat hareket edemediğini görüyoruz. Bunu özellikle cemiyet, sohbet ortamlarında belediye yetkililerine de bildirmiş olmamıza rağmen nasip bugüneymiş. Şimdi Büyükşehir Belediyesi ve Polatlı Belediyesi hummalı bir çalışma başlattı. Öğrendiğimiz kadarıyla güzel bir ışıklandırma sistemi de olacak. Hal böyleyken Polatlı basınımızın değerli temsilcisi Orhan Beyde böyle bir müracaatta bulundu. Bende diğer arkadaşlar gibi aşağı yukarı 55 senedir bu caddede ticaretle uğraşmaktayız. Yaya trafiğine açılıp yaya trafiğine açılması Polatlı için daha isabetli olacaktır diye düşünüyorum. Polatlı’nın cadde ve sokakları yaya ulaşımı açısından çok bir birine yakın. Geçen hafta bir toplantıda Polatlı Belediye Başkanımız Mürsel Beye de iletmiştim minibüs hatlarının Yenimahalle Camiinin oradan İnönü Caddesine çıkıp Gençlik Merkezinin önünden Atatürk Anıtının oraya intikal etmesi çok daha isabetli olacaktır. Çünkü İnönü Caddesinden bankaların olduğu cadde hem Atatürk Caddesi hem Eti Caddesine ulaşım çok basit ve kolay. Dolayısıyla burada insanımızın mağduriyeti söz konusu değil. Gerek esnaf açısından gerek vatandaş açısından. Çünkü İnönü Caddesinde belli duraklardan inen yayalar rahatlıkla hem bankalara hem esnafa çok rahat ulaşabilir. Burası da trafik yoğunluğu olmadan akışkanlık daha rahat eder diye düşünüyorum. Araç trafiğinin kapatılması ticaret yapan insanlara olumsuz yansımaz diye düşünüyorum 55 yıllık ticari tecrübeme göre söylüyorum araçlar zaten transit geçiyor buradan. Öyle insanlarımız var ki sabah 8’de araçlarını park ediyor akşam hava kararana kadar kalıyor.”

– Alican Çakmak (Damak Kuruyemiş): “Ben aynı zamanda turizmciyim, bu konuda eğitim de aldım. Çoğu ilden büyük olan Polatlı’nın bu kadar nüfusu olmasına rağmen halen gelişememesini anlamıyorum. Gezmeye, alışverişe yönelik yerlere sahip değil. Eti caddesi birçok iyi esnafın bulunduğu, bankaların bulunduğu hareketli bir cadde, burası daha da geliştirilerek daha iyi şeyler yapılabilir. Buralar biraz daha süslense vatandaşlar için daha cazip hale getirilse daha canlı olur. Türkiye’de örneklerini görüyoruz, renkli şemsiyelerle bile dekor yapıyorlar cadde boyunca, ne güzel görüntüler oluşturuyorlar. Bence Polatlı için de bir şeyler yapılabilir. Değişik ışıklar, aksesuarlar kullanılabilir. Bir de Polatlı’da yeşile dair hiçbir şey yok. Caddelerdeki şu eski ağaçlar olmasa Polatlı yeşil yönünden adeta bitik durumda. Burası kapatılıp sadece yayalara açılmış olsa çok daha verimli olabilir. Dolmuşlar buradan kaldırılırsa işinin düşeceğini düşünenler, durağın yakınlarındaki birkaç esnaf. Dolmuş zaten burada herkesin kapısının önünde durup yolcu indirmiyor, duraklarda bırakmak zorunda. Burası kapatıldığında sadece durakta inen binen değil daha çok insanın geçtiği daha hareketli bir yer olacak. Bu sebeple böyle bencil düşünmemek gerek, bireyselden ziyade tüm topluma faydası olacak fikirler hayata geçirilmeli.”

– Mustafa Kemal Şahin (Antik Kafe): “Kesinlikle trafiğe kapatılmalı. Mesela Aydın Nazilli’nin bir uzun çarşısı var, bunun gibi Türkiye’de pek çok örnek var. Eti caddesi zaten dar, arabalar zar zor ilerliyor, duramıyorlar da zaten. Diğer türlü burada yayalar olsa vatandaş bütün dükkanları görerek, gezerek caddeden geçecek. Buradaki esnafın daha çok iş yapabilmesi için, şehrin en az bir tane düzgün nezih bir caddesi olabilmesi için, insanların rahat gezebilmesi için böyle bir uygulamaya ihtiyaç var. İşyerlerine tabi ki ürün getirecek esnaflar da var bu sebeple sabah 8 ve akşam 10 arası trafiğe kapalı olur, bunun dışında kalan zamanda esnaf rahatça malını getirip koyabilir. Bunun yanında dolmuşların buradan kaldırılmasının da müşteri sayısını etkileyeceğini düşünmüyorum.”

– Zafer Karayel (Nobren Mağazası): “Eti caddesi esnafları olarak caddenin trafiğe kapatılmasını istiyoruz. Vatandaşların rahatça yürüyüp gezebilecekleri bir yol yapılmasının daha iyi olacağını düşünüyoruz. Polatlı’da bu şekilde bir cadde olmamasından dolayı Eti Caddesi bu şekilde değerlendirilebilir. Dükkanımızın önüne çıksak insanlarla çarpışıyoruz, zaten kaldırımda birine çarpmadan yürüyemiyorsunuz. Dolmuşların buradan kalkması da genel kanının aksine dükkanlara daha çok müşteri gelebilmesine imkan sağlar. Buradan araçlarla geçen pek çok kişi çoğu dükkanı görmüyor. Şu anda yol bu haldeyken bile yeni yeni müşteriler elde ettik. Dinlenme alanları, yeşil alanlar ve yürüme alanlarıyla çok güzel bir görünüme kavuşacağını düşünüyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.