Esnafın sorun ve talepleri Erdoğan’ın masasında!

Bu haber 26 Ocak 2021 saat 8:01 'de eklendi.

Türkiye’deki 13 federasyonunun temsilcisi TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöke ‘in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul’da Vahdettin Köşkünde görüşerek Covit-19 sebebiyle sıkıntılı bir süreçten geçen esnaf ve sanatkarların sorunlarını aktardığını söyleyen Türkiye Sebzeciler Meyveciler Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca, olumlu birhavada geçen görüşmede “Sayın Genel Başkanımız Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, esnaflarımızın taleplerini iletti. Esnaf ve sanatkarımızın yaşamış olduğu sıkıntıları en ayrıntılı bir şekilde hem anlattım, hem de 6 maddelik acil taleplerimiz konusunda bir dosya sunarak çözüm talebinde bulundu” dedi.

SORUNLARI AYRINTILI OARAK ANLATILDI

Vahdettin Köşkünde gerçekleşen görüşmede esnaf ve sanatkarların sorunlarının en ayrıntılı bir şekilde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilettiğini anlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Altı madde halinde esnafımızın yaşadığı sorunları hem anlattım hem de çözüm önerilerine ilişkin bir dosya sundum. Esnafımızın yaşamış olduğu sorunlara ilişkin ilgili bakanlıklarla görüşerek ilk kabine toplantısında gerekli adımların atılacağına inancım sonsuz” diye konuştu. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a vahdettin Köşkünde sunduğu dosyadaki maddeler şu şekilde sıralandı; 1-) Esnaf ve Sanatkarlardan yaşanan salgın nedeniyle işleri ve/veya işletmesi zarar görenlerin, esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığı ile kullandıkları ve ödeyemedikleri kredi taksitleri bir yıl süre ile faizsiz ertelenmeli ve kredi kullanamayan esnaf ve sanatkarlarımıza en az 1 yıl ödemesiz faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır. 2-) Esnaf ve sanatkarlarımıza sağlanan doğrudan nakit ve kira desteği kapsamı genişletilerek devam ettirilmelidir. 3-) Pandemi döneminde en çok zarar gören kesimi oluşturan esnaf ve sanatkarlarımızın ve yanlarında çalışanların sosyal güvenlik prim ödemeleri ile vergi, elektrik, su, doğalgaz fatura bedelleri bir yıl süre ile faizsiz ertelenmelidir. 4-) Kısıtlamalar nedeniyle faaliyetleri durdurulan kahvehane, kıraathane, internet, kafe, kır bahçesi, elektronik oyun salonları, bilardo salonları ve halı saha işletmecileri ile hizmetleri yalnızca paket servisi ile sınırlandırılan restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi işletmelere müşteriler için HES kodu zorunluluğu getirilerek faaliyetlerinin başlamasına olanak sağlanmalıdır. 5-) Ticari araçlar için indirimli akaryakıt imkanı sağlanmalıdır. 6-) Sigorta prim borcu bulunan esnaf ve sanatkarlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerine imkan sağlayan uygulama 1 yıl süreyle uzatılarak devam ettirilmelidir.

KARACA: KÜÇÜK ESNAF KDV’NİN SIFIRLANMASINI BEKLİYOR

Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu TÜSPAF Başkanı Ali Karaca, “Küçük esnaftan alınan ve vatandaşa yüzde 20- ile 30 arasında yansıyan yüzde 8 oranındaki KDV’nin sıfırlanması için heyet olarak ziyaret ettik. Ziyaretimizde Bakan Yardımcımız Nureddin beye, küçük esnaftan alınan yüzde 8 KDV’nin pazarcı esnafına ve küçük esnafa çok büyük bir maliyet getirdiğini, bu kesintilerin de bununla beraber tüketici sofrasına önemli oranda yansıdığını ilettik. Günümüzün ekonomik şartlarında bir ailenin sofrasının kaldıramayacağını dile getirdik. Aylık ve yıllık hesaplamalarda önemli bir mali yük getirdiğini, ifade ettik. Bu konunun başta esnafımıza, üreticimize ve tüketicimize önemli bir külfet getirdiğini söyledik. Bu konuda yardım talep ettik. Kendileri de konuyu olumlu karşılayarak bu konuyla ilgili bir çalışma yapacaklarını yapacakları çalışmayı da en kısa sürede sonuçlandıracaklarını söylediler. Yüzde 8 verginin maliye bakanlığımızın gündemine alındığını ve en kısa zamanda hem tüketicimiz hem üreticimiz hem de küçük esnafım adına ortak bir noktada buluşup düzenleyecekleri sözünü verdiler. Ben de Türkiye’deki pazarcı esnafım, bakkal ve küçük esnaf adına kendisine teşekkür ediyorum. Düzenleme yapıldığı takdirde bu çalışma başta küçük esnaf olmak üzere yüzde 8’lik KDV sofraya gelene kadar yüzde 20 oranını bulur. Örneğin bir domates fiyatında yüzde 30-35 civarında bir katkısı olur” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.