Esnaf destek kapsamına alınmayı bekliyor!

Bu haber 15 Haziran 2020 saat 10:08 'de eklendi.

Pandemi sürecinde 80 gündür kapalı olan ve 1 Haziran itibariyle normalleşme adımları kapsamında yeniden açılan kahvehane ve lokantalar, Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, yönetim kurulu üyeleri ve Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Selami Ovacık tarafından ziyaret edildi.

SEKTÖRÜN SORUNLARI İLE İLGİLİ GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ YAPILDI

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı,  Polatlı Lokantacılar, Kahveciler, Pastacılar, Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Hıdır Çavuş’u işyerinde ziyaret ederek sektörün sorunları ile ilgili görüş alışverişinde bulundu. Avcı, ‘’ Anayasamızın ‘’ Devlet, esnaf ve zanaatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır ‘’ diyen 173. Maddesini uygulamada göremiyoruz. ‘’

“ESNAFIN ÇARKLARI YENİDEN DÖNDÜREBİLMEK İÇİN EK DESTEĞE İHTİYAÇ DUYULUYOR”

Polatlı’da günlük kazançları ile evlerini geçindiren emekçilerin büyük bir oranının kahvehane, lokanta, kafe sektöründe olduğuna dikkat çeken, Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı;

“Yaklaşık 80 gündür kapalı olan ve normalleşme adımları kapsamında 1 Haziran itibariyle işyerlerini açan Kahvehane, Lokanta, Kafe, İnternet Kafe  esnaflarımızı ziyaret ediyoruz. Hizmet sektörünün emekçileri pandemi süreciyle birlikte işyerlerinin kapalı olduğu aylar boyunca ciddi maddi ve manevi sıkıntılar yaşadılar. İşyerlerini açtıkları günden bugüne de bu sıkıntıları artarak devam ediyor. Anayasanın 173.maddesinde devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır yazıyor.  Fakat uygulamada Sosyal Devlet ilkesinin ve Anayasamızın ilgili maddesinin gerçek ihtiyaç sahibi yurttaş nezninde karşılığı olmadığını açık bir biçimde görüyoruz.. Pandemi sürecinde işyeri sahibi esnaflarımız ve personelleri belirlenip bireysel destek kapsamına alınmalıydı, yapılmadı. İşyerleri kapalı olan esnafımız ve bu süreçte günlük kazançlarını kaybeden emekçilerimizin pandemi destek başvurularının halihazırda cevapsız kaldığını görüyoruz. Bununla ilgili her gün onlarca örnekle karşılaşıyoruz. İşyerlerinin açıldığı şu on günlük süreçte de esnaflarımız ciddi sıkıntılar yaşıyor. Polatlı’da iktidarıyla, muhalefeti ile sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek,  esnafa ve emekçiye destek anlamında adımlar birlikte atılmalıdır. Destek olunmazsa ‘’ Devren Satılık ‘’ ilanlarını sıkça görmeye başlarız. Gerçek gündem budur. Gerçek gündem pembe tabloların saklayamadığı, suni gündemlerin gizleyemediği, pandemi süreci ile daha da zorlaşan geçim derdidir” ifadelerinde bulunarak özellikle iş yerlerini 80 günün sonunda yeniden açan esnafın ve bu iş yerlerinde çalışan vatandaşların büyük sıkıntı yaşadığı ifade edilen gerekçede, esnafın çarkları yeniden döndürebilmek için ek desteğe ihtiyaç duyduğunu belirtti.

ÇAVUŞ: ÜYE ESNAFLARIMIZIN, ÇALIŞANLARININ DESTEK KAPSAMINA ALINMALI

Ziyaret esnasında Polatlı Lokantacılar, Kahveciler, Pastacılar, Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Hıdır Çavuş, açıklama yaparak;

“Kahvehaneler, Kafe ve İnternet kafeler, playstation salonu işletmeleri, çay ocakları ve lokantalar malûmunuz üzere 80 gündür işyerleri kapalıydı ya da kısıtlı şartlarla çalışmaktaydı. 1 Haziran itibariyle işyerlerimiz açıldı.  Normalleşme ile birlikte birçok işyerleri açıldı. Küçük esnaf ve zanaatkârlar olarak, vergisini ödeyen, SSK, Bağ-Kur’unu ödeyen, günlük işçi çalıştıran, istihdama destek olan bizlerin hem işyerlerimizin kapalı olduğu dönemde hem de işyerlerimizin açıldığı yaklaşık iki haftalık dönemde mücbir sebeplerden dolayı haklı olarak bazı taleplerimiz oldu. Fakat sesimizi ya duyuramadık veya duymak istemediler. Bu kritik süreçte yalnız ve kaderimizle baş başa bırakıldık. Günde on, onbeş çay ile işyerlerini kapatan esnaflarımız var. Üye esnaflarımızın, çalışanlarının bu süreçte destek kapsamına alınmasını talep ediyoruz” dedi.

OVACIK, VİRÜSÜN AÇTIĞI SOSYAL VE EKONOMİK SORUNLARI BELİRTTİ

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık, ziyarette yaptığı açıklamada, Covid -19 salgının yol açtığı sosyal ve ekonomik sorunlarla mücadele kapsamında, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, esnafın işyerlerinin kapalı olduğu süreçte sicil affı, MTV’nin ikinci taksitinin alınmaması, esnafa faizsiz kira kredisi, işyeri kira ödemelerinde stopajın kaldırılması, ücretsiz izne çıkarılan, işini gelirini kaybeden emekçilerin destek kapsamına alınmasını öngören kanun tekliflerinin TBMM’ ne sunulduğunu hatırlatarak, suni gündemlerle esnafın, emekçinin, dar gelirlinin gerçek gündeminin konuşulmasının engellendiği bir süreçten geçildiğini belirtti.  

“ESNAF VE EMEKÇİLER DESTEK KAPSAMINA ALINMAYI BEKLİYOR”

Selami Ovacık; “Görülüyor ki işyerleri kapalı iken esnafın çığlığını duymayanlar, işyerlerinin açılmasından itibaren esnafın yaşadığı zorluklara gözlerini de kapatmış… Esnafımız, SGK, Bağ-Kur primlerinin işyerlerinin kapalı olduğu günler için devlet tarafından ödenmesini talep etti. Duyulmadı… Mutlaka nakdi yardım (en az bir asgari ücret tutarında) talep ettiler. Duyulmadı… Bin TL yardım konusunda bile Nisan ayından beri bekleyen esnafımız, emekçimiz var… Duyulmadı… Kira yardımı yapılmasını istediler… Duyulmadı… Ötelenen vergi borçlarının alınmamasını istediler… Duyulmadı… Esnafımız, zanatkarımız, emekçimiz Anayasal haklarını istediler. Anayasanın 173.maddesi ile kendilerinin hakkı olanı istediler. Duyulmadı…  Esnafımız ve emekçilerimiz işyerlerini açtıkları bu süreçte destek kapsamına alınmayı bekliyorlar. Sosyal Devlet kavramının gereğini yanlarında hissetmek yurttaşımızın Anayasal hakkıdır. Suni gündemler yerine gerçek gündem,  halkın gündemi budur” sözlerini belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN