Adalet Bakan yardımcısı Hurşit Yıldırım kimdir? Hurşit Yıldırım kaç yaşında nereli ve önceki görevleri? Adalet Bakan yardımcısı Hurşit Yıldırım kimdir? Hurşit Yıldırım kaç yaşında nereli ve önceki görevleri?

Eski Emniyet Genel Müdürü olan Celal Uzunkaya, Samsun Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olduğunu açıklamasının ardından hakkında sorular çığ gibi büyüdü. Çok araştırılan, Eski Emniyet Genel Müdürü ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Celal Uzunkaya kimdir kaç yaşında nereli? sorularının cevabını sizin için derledik.

Eski Emniyet Genel Müdürü ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Celal Uzunkaya kimdir kaç yaşında nereli?

1958 yılında Samsun'da doğdu ve şuan 65 yaşındadır. İlköğrenimini merkez Özören köyünde, orta öğrenimini Samsun Mithat Paşa Ortaokulunda tamamladı. 1972'de Polis Akademisi'ne girdi ve 1975'te Polis Akademisi'nden, 1978'de Polis Akademisi'nden en yüksek derecelerle mezun oldu. İlk görevini yaptığı Trabzon'da 1982 yılına kadar siyasi şubede görev yaptı. Askerliğini 1981 yılında kısa bir süre Erzincan'da yaptı. 1982/1985'te Hakkari'de Siyasi Şube Müdür Yardımcısı ve İstihbarat Grup Başkanı, 1985/91'de İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı ve İzmir'de Şube Müdürü, müdür 1991/95 yılında Bursa'da, 1995/97 yılında Artvin/Hopa ilçesinde emniyet şube müdürlüğüne atandı. 1997/2001 yıllarında Artvin Kamu Düzeni Müdürü ve Müdürü, Bursa Asayiş Müdürü ve Emniyet Müdür Yardımcısı.

2001 yılında 1. Sınıf Emniyet Müdürü rütbesine terfi ederek önce Araştırma Planlama Koordinasyon Dairesi'nde, ardından Teftiş Kurulu'nda Emniyet Başmüfettişi olarak görev yaptı. Aralık 2003'te çıkarılan Emniyet Müdürleri Kararnamesi ile Balıkesir İl Emniyet Müdürü olarak atandı. Aralık 2007 Kararnamesi ile Emniyet Müdür Yardımcısı oldu.

Ocak 2010'a kadar devam eden Genel Müdür Yardımcılığı görevi sırasında Trafik Hizmetleri Müdürlüğü'nde Trafik Genel Müdür Yardımcılığı ve Personelden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2010 yılı başında FETÖ'nün en yaygın yöntemlerinden biri olan "polis ve adalet unsurlarının iş birliği ve işbirliğiyle hazırlanan isimsiz ve imzasız ihbar mektubu" ile hakkında açılan adli soruşturma kapsamında görevden alındı. . şu anda. İzmir Özel Ağır Ceza Mahkemesi'nde 4 yıl boyunca Ocak 2014'e kadar devam eden yargılamanın ardından beraat etti, ardından Ocak 2014'te duruşmasının görüldüğü İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne atandı. Yaklaşık üç yıl süren bu görevinin sonunda Ekim 2016'da Antalya Emniyet Müdürü olarak atandı.

Yasal yaş sınırı olan 2 Nisan 2018 tarihine kadar yürüttüğü bu görev sonunda kamu düzeni ve güvenliğinden sorumlu müsteşar olarak atandı. 40 yıl önce komiser yardımcısı olarak göreve başladıktan sonra 25 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile emniyet müdürü olarak atandı. Bir yıl sonra 18 Temmuz 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alınarak İçişleri Bakanlığı'na danışman olarak atandı ve 2 Nisan 2023 tarihinde 48 yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrıldı. gerçek hizmet. Kariyeri boyunca valiler, sıkıyönetim komutanlıkları ve İçişleri Bakanlığı'ndan yüzlerce takdir belgesi, başarı ve ödül almış, ayrıca istihbarat, terör, kaçakçılık ve benzeri faaliyetlere ilişkin çok sayıda kurs, seminer, toplantı ve eğitime katılmıştır. yurtiçinde ve yurtdışında. Evli, üç çocuk ve yedi torun sahibi olan Celal Uzunkaya, iyi derecede Almanca bilmektedir.