Haber, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sosyal medya hesabından yaptığı duyuruyla kamuoyuna bildirildi. Bakan Koca'nın paylaşımında şu ifadelere yer verildi:

"Devlet eski bakanlarımızdan Yılmaz Karakoyunlu, İstanbul'daki evinde geçirdiği rahatsızlık sebebiyle kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve dostlarına baş sağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun."

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Beyşehir-Seydişehir bölünmüş yolunun açılışında bulundu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Beyşehir-Seydişehir bölünmüş yolunun açılışında bulundu

Yılmaz Karakoyunlu, Türk siyasi ve edebi hayatına önemli katkılar sağlamış bir isim olarak biliniyordu. Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi'ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olan Karakoyunlu, Georgia Üniversitesi'nde MBA derecesi aldı ve Michigan Üniversitesi'nde "Effective Management" Sertifikası sahibi oldu. İstanbul Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı.

Karakoyunlu, kısa bir süre müfettişlik yaptıktan sonra Devlet Planlama Teşkilatı'na girdi ve Finansman Şubesi Müdürlüğü'nü üstlendi. Daha sonra özel sektöre geçen Karakoyunlu, birçok önemli görevde bulundu ve Banker Kastelli şirketlerinin genel koordinatörlüğünü yaparken tanındı.

Türk edebiyatına önemli eserler kazandıran Karakoyunlu, "Salkım Hanımın Taneleri" romanıyla 1989 Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazandı. Eserlerinden bazıları arasında "Üç Aliler Divanı", "Güz Sancısı", "Çiçekli Mumlar Sokağı", "Yorgun Mayıs Kısrakları", "Ezan Vakti Beethoven" ve "Mevsimler Eskidi Biraz" yer alıyor.

Ayrıca, Karakoyunlu'nun şiirlerini "O Hayal Aynasından" ve "Rubailer" isimli kitaplarda topladığı biliniyor. 1999 yılında Edebiyat Alanında Mevlana Büyük Ödülü'ne layık görülen Karakoyunlu, Türk siyasi tarihini ve sanatını eserlerinde işledi.

Yılmaz Karakoyunlu, Türk sinemasına da katkı sağlayarak "Salkım Hanımın Taneleri" romanını filme çektirdi ve 1998 Antalya Film Festivali'nde birçok ödül kazandı. Ayrıca, senaryo danışmanlığı yaptığı dizilerle de tanınıyordu.

Yılmaz Karakoyunlu'nun vefatı, Türkiye'de siyaset ve edebiyat camiasında büyük bir üzüntüyle karşılandı. Başta ailesi olmak üzere sevenlerine baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz.