Eşber Yağmurdereli kimdirEşber Yağmurdereli kaç yaşındaEşber Yağmurdereli nereli? Eşber Yağmurdereli beyin kanaması sonrası yoğun bakıma alındı. Vatandaşlar Eşber Yağmurdereli hakkında merak edilenleri araştırıyor. Detaylar haberimizde...

Eşber Yağmurdereli kimdir?

1945 yılında Erzurum - Tortum'da doğdu. 1955'te bir yüzme havuzu kazasında görme yetisini kaybetti. 1958'de lise öğrencisiyken görme engelliler okuluna gitti. Okurken arkadaşlarıyla birlikte Aydınlık Doğru adlı bir dergi çıkardı. 1963 yılında üniversite seçme sınavını üçüncülükle kazanarak Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi. 12 Mart darbesiyle üniversiteden atıldı. Yağmurdereli, Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra 1972 yılında Samsun'da avukat olarak çalışmaya başladı. Hüseyin Cevahir, Arkadaş Zekai Özger, Ahmet İnan, Haluk Şahin, Metin Güven, Gürsen Topses ve Gün Zileli gibi arkadaşlarıyla birlikte Yeni Eylem albüm dergisini çıkardı. . 1986'da "Bir Dağın Hikâyesi Birçok Firaklı ile" adlı öyküsüyle bir yarışmada birincilik ödülü aldı.

13 Mart 1978'de THKP-C'ye bağlı Acilciler grubu lideri ve lideri olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Samsun Ağır Ceza Mahkemesi, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) "anayasal düzeni silah zoruyla değiştirme"yi düzenleyen 146. maddesinin 1. fıkrası uyarınca müebbet hapis cezasına çarptırdı. 1 Ağustos 1991'de "şartlı salıverilme" yasasıyla cezaevinden tahliye oldu. "Barış İçin Bir Milyon İmza Kampanyası" sözcüsüydü.

Yağmurdereli, 8 Eylül 1991'de İnsan Hakları Derneği (İHD) mitinginde yaptığı konuşma nedeniyle 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Karar Yargıtay tarafından onanınca, önceki 10 aylık "şartlı tahliye" cezası birleştirildi bir öncekinin ters cümlesi ile. Halkın büyük tepkisi üzerine 9 Kasım 1997'de cezası bir yıl ertelenerek serbest bırakıldı. 16 Aralık'ta karar geri çekilince sanatçı 1 Haziran 1998'den itibaren yeniden tutuklandı ve 18 Ocak 2001'den serbest bırakıldı.

Begüm Özbek kimdir kaç yaşında? Begüm Özbek eşi kim çocuğu var mı? Begüm Özbek şimdi ne iş yapıyor? Begüm Özbek kimdir kaç yaşında? Begüm Özbek eşi kim çocuğu var mı? Begüm Özbek şimdi ne iş yapıyor?

Eşber Yağmurdereli Ödülleri

İnsan hakları mücadelesinin önde gelen isimlerinden Yağmurdereli'nin yazdığı "Akrep" oyunu Ankara Sanat Tiyatrosu'nda sahnelendi.
Akrep ayrıca Yağmurdereli'ye 1998'de Sanat Enstitüsü'nden "Tüm zamanların en iyi yazılmış oyunlarından biri" ve 1999'da İsmet Kuntay En İyi Oyun Yazarı olmak üzere iki ödül verdi.
Nelson Mandela'nın 1985 yılında aldığı Ludovic Trarieux Trophy ile Fransa'dan İnsan Hakları Enstitüsü, Bordeaux katılımcısı ve European Association of Lawyers, 2000 yılında Yağmurdereli'ye verildi.
Çok sayıda ödül alan Yağmurdereli, 8 Temmuz 2001 tarihinde görme engelliler satranç turnuvasını beşinci olarak tamamladı.
Akrep; Altan Erkekli ve Fikret Kuşkan tarafından albüm olarak yayınlandı.