ERTUĞRUL KIYMAZ’DAN 100. YIL MESAJI

Bu haber 02 Eylül 2021 saat 8:59 'de eklendi.

Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kopperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz, Sakarya Zaferi’nin 100. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı. Kıymaz, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sakarya Melhame-i Kübrası” olarak nitelendirdiği bu kanlı meydan savaşında Ankara’ya 50 km’den fazla yaklaşan Yunan orduları Polatlı’da bozguna uğratılmış ve 30 Ağustos Büyük Zaferi’nin yolu açılmıştır.” dedi.

POLATLI TÜRKİYE TARİHİ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR ŞEHİR

Tarihimizin en önemli zaferlerinden birinin yaşandığı topraklarda yaşadığımızı ifade eden Kıymaz, “Polatlı, Türkiye tarihi açısından en önemli şehirlerden biridir. Sakarya Zaferi’nin gerçekleştiği topraklar üzerinde yaşıyoruz. Bunun bilincine vararak gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor. 2 Ağustos’ta başlayan ve 13 Eylül günü Kahraman ordumuzun kesin galibiyeti ile sonuçlanan Sakarya Meydan Muharebesi; hem şartları, hem de sonuçları bakımından Türk tarihinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. 13 Eylül 1683’te Viyana bozgunu ile başlayan ve tam 238 yıl süren Batı karşısında geri çekilişimize nihayet bir dur denilmiş ve muzaffer ordumuz dünya tarihine geçen en önemli meydan savaşlarından birisini kesin zafer ile neticelendirmiştir.” dedi.

YUNAN ORDULARI POLATLI’DA BOZGUNA UĞRATILDI

Düşman kuvvetlerinin Ankara’ya gelmeden önce Polatlı’da durdurulduğunu vurgulayan Başkan Kıymaz, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sakarya Melhame-i Kübrası” olarak nitelendirdiği bu kanlı meydan savaşında Ankara’ya 50 km’den fazla yaklaşan Yunan orduları Polatlı’da bozguna uğratılmış ve 30 Ağustos Büyük Zaferi’nin yolu açılmıştır. Atatürk’ün TBMM’de dile getirdiği ve dünya savaş literatürüne yeni bir anlayış olarak giren “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. Bu satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça, vatan terk olunamaz” sözü ile Sakarya Zaferi dünya tarihine geçmiştir. Bu yıl bu zaferin 100. yılını yaşıyoruz.” dedi.

BAĞIMSIZLIK ATEŞİ SÖNMEYECEK

Bağımsızlık ateşinin asla sönmeyeceğini söyleyen Ertuğrul Kıymaz, “Anadolu’nun her yanından Mustafa Kemal Atatürk’ün ordusuna katılan Anadolu’nun kahraman insanlarının, bedenlerini siper ederek, emperyalizme geçit vermediği Mangal Dağı ve Duatepe’de yakılan bağımsızlık ateşini söndürmemekte kararlıyız. 23 Ağustos 1921’de başlayıp 13 Eylül 1921’de zaferle neticelenen Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi hürmet ve rahmetle yad ediyorum. Allah hepsinden razı olsun diyorum.” dedi.Haber/ BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.