ERTEN: KADINLARIMIZ BAŞ ÜSTÜNDE TAŞINMAYA LAYIKTIR

Bu haber 08 Mart 2022 saat 9:42 'de eklendi.

AK Parti Polatlı Kadın Kolları Başkanı Fatma Erten, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Erten mesajında şu ifadelere yer verdi; “Amerika Birleşik Devletlerinde 129 tekstil işçisinin yanarak can verdiği gün olan 8 Mart’ı Birleşmiş Milletler Dünya emekçi kadınlar günü olarak belirlenmiştir. Bizi biz yapan bütün değerlerimizin sağlam bekçisi , hayatın her anında yanımızda olan ve karşılıksız yüreklerindeki şefkati ve sevgiyi sunan değerli kadınlarımızın 8 Mart Dünya kadınlar gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Aslında bir gün değil her gün emeğiyle yurdunu, evini, ailesini yücelten ve yöneten kadınlarımızın günüdür. Her alanda göstermiş olduğun fedakarlık, merhamet, emek ve güçle her zaman el üstünde tutulmaya baş üstünde taşınmaya lâyıktır kadınlarımız. Emekleriyle medeniyetimize yön vermiş kahraman kadınlarımız, özelde ailenin genelde ise toplumun temelini oluştururlar. Gerek iş hayatında, gerek siyaset, gerek ev hayatında bulunan kadınlar bu toplumun olmazsa olmazıdır. Mustafa Kemal; “Bizim dinimiz kadınların erkeklerden geri   kalmasını talep etmemiştir” diyerek, Cumhuriyet tarihinde ilk devrim niteliğindeki adımını atarak kadınlara seçme ve seçilme hakkını, devrin muasır medeniyetlerinden önce vermiştir.

KADINLARIN ROLLERİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN YASAL DÜZENLEMELER YAPILMIŞTIR

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesi ile hareket eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan “Kadınların sorunlarını çözmeden dünyaya ve insanlığa dair hiç bir hedefe ulaşmak mümkün değildir”. Diyerek Ülkemizin gelişmesi sürecinde kadınların rollerini güçlendirmek için yasal düzenlemeler yapılmıştır, 2004 yılında Cumhuriyet tarihinde ilk kez Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadın erkek fırsat eşitliği komisyonu kurulmuş. 2010 yılında kanun önünde eşitlik ilkesine ek olarak kadınlara pozitif ayrımcılık tanınmış. 2013’te kamu kurum ve kuruluşları ile okullarda başörtüsü yasağının kaldırılması gibi reform düzeyindeki değişimler sağlanmıştır. Türk kadınına sağlanan reform düzenindeki bu hakların arasında gerek Medeni kanun gerek ceza kanunu gerek iş kanunu en önemlisi anayasa değişiklikleriyle Türk kadını bugün eğitimden istihdama çok ciddi ivme ve haklar kazanmış iyi bir noktaya gelmiştir. kadınlarımıza bunun gibi  yapılan daha birçok düzenlemeler vardır. Yapılan bu değişikliklere ek olarak bu günlerde kadınlarımız için Adalet bakanlığımız bu çerçevede yeni reform paketinin hazırlıklarını yürütmektedir. Tüm bunlarda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ten sonra Cumhuriyet tarihinde ikinci  reform düzeyindeki adımlarda Ak parti iktidarları döneminde yapılmış, yapılmaya da devam etmektedir. Kadınların siyasi ve sosyal hayata katılımlarını tüm insanlığın kazanımı olarak görmeli. Hayata her anlamda ‘can’ katan kadınlara yapılan her hizmetin halkın sağlığına huzuruna ve mutluluğuna; dolayısıyla Hakk’a yapıldığını; benimseyerek, Tüm dünya kadınlarının özellikle de mazlum coğrafyada yaşayan kadınların ve Anadolumuzun değerli kadınlarının Dünya kadınlar gününü kutlar refah huzur ve barış işin içinde yaşayacakları bir dünya dilerim.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.