ERTEN: EMEK; KELİME VE İÇERİK OLARAK EN İYİ KADINA YAKIŞIR

Bu haber 03 Mart 2022 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisi Mart ayı birinci birleştim birinci oturum toplantısında gündem dışı söz alan AK Parti Polatlı Belediye Meclis Üyesi Fatma Erten, 8 Mart Dünya Kadınlar günü ile ilgili bir konuşma yaptı. Erten, “Başta ülkemiz için canını veren şehit ve gazı anne ve eşleri olmak üzere, ülkemizin ve tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya kadınlar günü ile en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.Polatlı Belediyesi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği komisyon üyesi, Ak Parti Ankara Büyükşehir ve Polatlı Belediye meclis üyesi Fatma Erten 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde meclisten gür sesle kadınların varlığına vurgu yaptı. Erten, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “8 Mart 1857 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde daha iyi çalışma koşulları nedeniyle başlattıkları grev de Çıkan yangın da ölen 129 kadın tekstil anısına, Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart emekçi kadınlar günü olarak belirlenmiştir. Başta aile olmak üzere toplumun en önemli yapı taşı an hayatımın her anını özel kılarak güzelleştiren tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya kadınlar gününü en içten dileklerimle kutluyorum.”

KADINLARIMIZ TARİH BOYUNCA DA İLERLEME VE KİLİT NOKTALARDA YER ALMIŞLARDI

“Kadınlar hayatın var oluşudur. Kadın; değerdi, sevgidir, mutluluktur, emektir. Kadın; bereket kadın zenginlik. Kadın; ailedir, eştir, evdir. Kadın gökkuşağıdır. Kadın gökkuşağındaki her bir renktir. Kadın annedir evin olmazsa olmazıdır. Sözlükteki en güzel kelimeleri kadının yanına getirirseniz hiçbiri yalnız kalmaz hepsi kadınla en güzeli şüphesiz annedir. Cennet anaların ayaklar. altındadır sözü ile peygamber  efendimizin müjdesine Mazhar olmuştur. Kadının anlam bulduğu başka bir kelime de emektir. Emek; kelime ve içerik olarak en iyi kadına yakışır. Hayatın her alanında emek veren kadınlar için daha eşitlikçi daha huzurlu bir dünya mümkündür. Bir toplumda kadın huzurlu ve mutluysa o  toplum  her alanda gelişiyor  ve ilerleme kat eder.  Kadınlar medeniyetimizin aydınlık ve görünen yüzleri olduğu gibi özelde ailenin, genelde ise toplumun temelini oluştururlar. Bizi biz yapan  değerli, kadınlarımız  tarih boyunca da ilerleme ve kilit noktalarda yer almışlardı. Savaşta top ,mermide, taşımış, bilimde radyoaktiviteyi de keşfetmiş, günümüzde pandemi ile mücadelede aşıyı bulanlar arasında yine emektar bir kadınımız  vardır.”

ATATÜRK, TÜRK KADININA BÜYÜK ÖNEM VERMİŞTİR

“Toplumun huzur ve refahı   kadınların hayatın her alanında desteklenmesi ile mümkündür. Mustafa Kemal Atatürk yeni  neslin yetişmesi ve eğitiminde birinci rol oynayan Türk toplumunda, Türk kadınına büyük önem vermiştir. “Toplumun başarısızlığının  asıl sebebi kadınlara karşı olan bilgisizlikten ileri gelir, bir toplumun bir organı faaliyet derken diğer bir organı işlemez ise felç  olur ‘’ demiş. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaş’ı sırasında ve  Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında fedakarlıkları ile yeniden devlet kurma yükünü paylaşan Türk kadınının dünyaya örnek teşkil edecek şekilde yetişmesi ve toplumsal hayatın içerisinde yer alması için dönemin enleri adımını atmıştır. Türk kadınına verilen Seçme ve seçilme hakkı cumhuriyetimizin en önemli kazanımlarından olmuştur.”

TOPLUMUN HUZURU VE REFAHI KADININ HAYATININ HER ALANINDA DESTEKLENMESİ MÜMKÜNDÜR

“Bu temeller (ışığında) doğrultusunda; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan  kadınsız   bir demokrasi sadece kadınlar için değil bütün bir toplum için eksikliktir “ diyerek pek çok devrim niteliğinde çalışmalara imza atmıştır. 1982 Anayasası’nda yapılan değişikliklerle kadınlarımıza pozitif ayrımcılık gelmiştir. Medeni kanun, iş kanunu, Türk ceza kanunu, gelir vergisi kanununda, belediyeler kanununda, değişiklikler yapılmış, Başbakanlık genelgesi çıkartılmıştır. Kadın erkek fırsat eşitliği komisyonu kurulmuş, kadın istihdamın’ teşvik eden Kanuni düzenlemeler yapılmıştır. Kadınlarımızın eğitimi,  iş hayatına ve sosyal hayata daha çok katılımı, kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve siyaset alanında daha çok temsili için önemli adımlar atılmıştır. Toplumun huzuru ve refahı kadının hayatının her alanında desteklenmesi mümkündür. Dünyayı görüp anlamaya tek bir göz yetmez . Yeni dünyanın herkesi kuşatması ve kimsenin geride kalmaması için bilhassa kadınlara ihtiyacımız var. Güçlü kadın aile, güçlü toplum prensibi ile geleceğin inşasına kadın erkek hep birlikte omuz vermeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle tarihimizde emekleriyle başarılarıyla ve hizmetleri ile adından söz ettiren tüm kadınlarımızı anıyor. Başta ülkemiz için canını veren şehit ve gazı anne ve eşleri olmak üzere, ülkemizin ve tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya kadınlar günü ile en içten dileklerimle kutluyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.