Erkan Baş (14 Temmuz 1979; BerlinAlmanya), Türk siyasetçi ve bilim tarihçisi. Türkiye İşçi Partisi genel başkanı ve İstanbul milletvekilidir. 2009 yılı başında Türkiye Komünist Partisi genel başkanlığı yaptı, 2014'te Halkın Türkiye Komünist Partisi genel sekreterliği yaptı ve 2017'de Türkiye İşçi Partisini kurdu. 2018 Türkiye genel seçimlerinde partisinin seçim ittifakı doğrultusunda Halkların Demokratik Partisi sıralarından milletvekili seçildi, daha sonra HDP'den istifa ederek yeniden Türkiye İşçi Partisine geçti.

Burak Yılmaz Beşiktaş’a mı transfer oluyor? Burak Yılmaz Beşiktaş’a mı transfer oluyor?

Yaşamı ve eğitimi

14 Temmuz 1979'da Batı Berlin'de doğdu. Yugoslavya göçmeni Boşnak bir ailenin çocuğudur. Ailenin Yugoslavya'daki soyadı Jusović (Yusoviç) idi. Babası II. Dünya Savaşı sonrasında büyük iş gücü açığı yaşadığı için Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya, Portekiz gibi ülkelerden çok sayıda "misafir işçi" alan Almanya'ya giden işçilerden olup, annesi bir dönem tekstil işçiliği yapmış bir ev kadınıdır. Erkan Baş ilkokula başladığında ailesi Türkiye'ye geldi. Baş, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı.

Yükseköğrenimine İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesinde başladı. Politik gerekçelerle bu bölümden ayrılıp eğitimine Edebiyat Fakültesinde devam etti ve bu fakültenin bilim tarihi bölümünden mezun oldu. Aynı alanda yüksek lisans eğitimine başladı. Üniversiteden mezun olduktan sonra Bilim Tarihi Araştırmaları Dergisi'nde genel yayın yönetmeni oldu. Bu görevi devam ederken İstanbul Teknik Üniversitesinde ve Yıldız Teknik Üniversitesinde misafir öğretim görevlisi olarak ders verdi.

2008'de yüksek lisans öğrencisi olduğu İstanbul Üniversitesinde yemekhanenin özelleştirilmesine karşı yemekhane işçilerinin yaptığı eylemlere katılması nedeniyle disiplin cezası aldı. Bu olaydan sonra yüksek lisans eğitimini bıraktı.

Siyasi Kariyer

Genç yaşta Sosyalist İktidar Partisi üyesi oldu. Bu partide ve devamında kurulan Türkiye Komünist Partisinde çeşitli sorumluluklar üstlendi. İstanbul örgütünde etkinlik gösterdi, partinin İstanbul il sekreterliğini yaptı, Örgüt Bürosu ve Merkez Komitesi içinde yer aldı.

1 Şubat 2009'da yapılan Türkiye Komünist Partisi 9. Kongresinde genel başkanlık görevini bırakan Aydemir Güler yerine genel başkan seçildi.

2014'te Türkiye Komünist Partisinde yaşanan bölünme sonrasında Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) tarafında yer aldı ve HTKP genel sekreteri oldu.

2017'de Türkiye İşçi Partisi'ni kurdu. 2018 Türkiye genel seçimleri için Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) milletvekili adayı oldu. 2018 genel seçimlerinde milletvekili seçildi. 11 Ekim 2018 tarihinde Barış Atay ile birlikte HDP'den ayrılarak yeniden Türkiye İşçi Partisi'ne geçti.

Kapitalizmi ve güncel sorunları ele alan Yaşamak için Sosyalizm adlı kitabı 2021'de yayımlandı.