ERİŞEBİLİRLİK KÜLTÜRÜNÜN YAYGINLAŞMASINA KATKI!

Bu haber 19 Kasım 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020 yılı erişilebilirlik yılı ilan edildi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödül verileceği duyurulan yarışamaya gerçek kişiler, kamu kurum kuruluşları, kamu özel hukuk tüzel kişileri ve ekipler başvuru yapabilecek. Tüm kurum ve kuruluşlar tarafından yapılacak erişilebilirlik çalışmalarının planlı ve standartlara uygun bir şekilde yürütülebilmesi, uygulamalara hız verilmesi, bu alanda fiziksel, dijital ve zihinsel dönüşümün sağlanması ve erişilebilirlik kültürünün oluşturulması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “2020 Erişilebilirlik Yılı” ilan edildi.

9 KATEGORİDE ERİŞİLEBİLİRLİK ÖDÜLÜ

 Bu kapsamda, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, “3 Aralık Dünya Engelliler Gününde” , erişilebilirlik alanında çalışmaları olan gerçek kişiler, kamu kurum ve kuruluşları ile kamu ve özel hukuk tüzel kişilerinin ; engelli bireylerin sosyal ve ekonomik hayata katılımına ve kamu hizmetlerinden yararlanmalarına katkı sağlayan proje, uygulama ve hizmetlerini kamuoyuna duyurmak ,ayrıca erişilebilirlik alanında yapılabilecek çalışmaları teşvik etmek amacıyla, Erişilebilir Tasarımlar ve Ürünler, Erişilebilir Dijital Uygulamalar, Erişilebilir Kamu Kurum ve Kuruluşları, Erişilebilir Üniversiteler, Erişilebilir Yerel Yönetim Hizmetleri, Erişilebilir İşyerleri, Erişilebilirlik Sosyal Sorumluluk Projeleri, Erişilebilirlik Alanında Bilimsel Çalışmalar ve Projeler, Erişilebilir Medya İçeriği, kategorilerinde “Erişilebilirlik Ödülleri” verilecektir.

SON BAŞVURU 25 EKİM

Başvurular 25.11.2020 tarihine kadar [email protected] web adresinden yapılabilecek. Aynı web sayfası üzerinden yapılan başvuruların video tanıtımları Halk Oylamasına sunulacak ve jüri değerlendirmesinde halk oylamasının sonucu da dikkate alınacak ve ayrıca halk tarafından web sayfası üzerinden “Erişilebilirlik İçin Buradayım” diyerek ” Farkındalık Sertifikası” oluşturulabilecek, böylece kamuoyu farkındalığı ve toplumsal destek sağlanacak. Haber/GÖKHAN ÇAKILLI

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.