Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2023 yılı doğum istatistiklerine göre, Türkiye'de toplam doğurganlık hızı kayıtlara geçen en düşük seviyeye geriledi.

TÜİK'in verilerine göre 2001 yılında 2,38 olan doğurganlık hızı, yani bir kadının yaşamı boyunca dünyaya getirdiği ortalama çocuk sayısı, 2023 yılında 1,51'e düştü.

“İSTATİSTİKLER ENDİŞE VERİCİ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla düşen doğum hızına dikkati çekmişti. Erdoğan, düşen doğum oranlarıyla alakalı olarak şunları söylemişti:

“Son yıllarda aileye yönelik tehditlerin giderek arttığını müşahede ediyoruz. Dünyanın birçok bölgesinde artık toplumlar yaşlanıyor. Yalnız yaşamayı tercih eden birey sayısı ve boşanma oranları artarken, evlilik oranları buna bağlı olarak hane başına düşen çocuk sayısı azalıyor. Evlilikler ve doğurganlık hızı azalırken tek ebeveynli ya da parçalanmış ailelerin sayısı günden güne çoğalıyor. 2023 yılı doğum istatistikleri endişe vericidir.

Nüfusun kendini yenileme eşiği olan 2,1 seviyesinin altındayız. Bu, açık söylüyorum, Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir. Açık söylüyorum bu Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir bir felakettir. Biz bu tabloyu gördüğümüz için sürekli 3 çocuk tavsiyesinde bulunuyorduk. Maalesef zaman, öngörülerimizde bizi haklı çıkardı. En az 3 çocuk çağrımızın önemi bugün daha iyi anlaşılıyor. Nüfus millet olarak en büyük gücümüzdür, bunu korumak zorundayız. Önümüzdeki dönem bu konularda daha kararlı olacağız.

Altın fiyatları yükseliyor! 13 Temmuz Gram, Çeyrek, Yarım, Tam altın fiyatları Altın fiyatları yükseliyor! 13 Temmuz Gram, Çeyrek, Yarım, Tam altın fiyatları

Hamile Calisan 4

HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Hükümet, annelere yönelik yeni destek paketleri hazırlama çalışmalarına başladı. Doğum izninin dört aydan bir yıla çıkarılması önerisi, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de desteğiyle gündeme alındı. Şimşek, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu konuda asla klasik maliye olarak hareket etmeyeceğiz. Bize ne düşerse varız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a çalışma yapması talimatını verdiği öğrenildi. Bakan Göktaş, doğum izninin uzatılması ve annelere yönelik diğer desteklerin artırılması konusundaki çalışmaları başlattı.

Hamile Calisan 7

İZİNLER ARTIYOR, KREŞ VE KİRA DESTEĞİ GELİYOR

Hürriyet'ten Ebru Karatosun'un haberine göre, Bakan Göktaş geçtiğimiz haftalarda AK Parti’nin strateji ekibine bir sunum yaptı. Sunumda, doğum izninin bir yıla çıkarılmasıyla ilgili atılabilecek adımlar değerlendirildi. Ancak, AK Parti kurmayları bu sürecin sadece doğum izniyle sınırlı kalmaması gerektiğini belirterek, dünya örneklerinin de incelenerek ikinci ve üçüncü çocuğa kademeli olarak devlet desteği verilmesi gerektiğini vurguladı.

Toplantıda, ikinci ve üçüncü çocuğa göre doğum izninin kademeli olarak artırılması, kreş veya kira desteği gibi ek yardımların sağlanması ve kadının özlük hakları ile maaşında yapılabilecek düzenlemeler tartışıldı.

Hamile Calisan 5

“ÜZERİNDE ÇALIŞMAMIZ LAZIM”

AK Parti kurmayları, konuyla ilgili şunları aktardı:

“Daha derli toplu bir çalışma yapılması lazım. Sadece doğum izni değil, kadınlarımız çocuk sahibi olmak istiyor. Kreş desteği, çalışan desteği, kira desteği. Kadın çalışıyor, çocuk sahibi olmak istiyor ama bakıcıların maaşı 30-40 bin liradan aşağı değil.

İkinci, üçüncü çocuğa destek verilmesi lazım. Biraz üzerinde çalışmamız lazım. Aile Bakanlığı’nın bir sürü bütçesi var. Sadece doğum iznini uzatmak değil, 0-3 yaş dediğimiz gelişim evresi de önemli.”

Kaynak: HÜRRİYET