ER-RAHİM ELBET DÜNYA BEŞTEN BÜYÜK

Bu haber 14 Ocak 2020 saat 8:58 'de eklendi.

Bismillahirrahmanirrahim.Islamın esaslarından olan Besmele de her iki ismi içine almaktadır.Allah ‘ın adı ile herşeye başlamak adım atmak.Allah ‘ın 99 isminden biri olan Er-rahman ismini yeni yılın başında işlemiştik.Şimdi Rahim i işliyoruz.Bazı hatalarımız için hoşgörünüze sığınıyoruz.Rahman ve Rahim rahmet kökünden gelmektedir.Ikiside Allah ‘ın yüce,engin,merhamet ve şefkati ni bildirir.Rahman ismi dünyada mumin ,kafir,inançlı,inançsız,çalışan, çalışmayan tüm insan ve canlılar alemini içine alır.Rahim ise sadece inananları içine alır,onlara mahsustur.Rahim iradeleri hayra,doğruya,güzele yönlendiren,bağışlayıcı sevdiklerine ve müminlere merhamet eden,çok merhamet edici anlamında isimdir.Allah ‘ın sıfat ismi olmayıp Allah tan başka varlıklarda verilebilen bir isimdir.”Sizin İlahınız tek bir Ilahtır.O’ndan başka ilâh yoktur.O’Rahman dir.Bağıslayan ve Esirgeyen O’dur.(Bakara 2-163)buyurmaktadır.Rahman ve Rahim olan Allah ‘ın adıyla Rahman sıfatı sevgi ve hoşgörü ile insanlık alemini kuşatması Islam dinini evrenselliğindendir.Ama maalisef dünyaya baktigimizda bunlardan etkilenmeyen gözleri dönmüş, vahşi sömürücü küresel güçlerin ağırlıklı göz diktikleri Ortadoğu da izledikleri zalimlikler ve bunlara maşa olan müslümanlığı zedeleyen münafıkların karşısında barış için mazlumları korumak,içten bölünmeleri bir yana bırakıp birlik içinde güçbirliği olmalıdır.Bunlari daha çok konuşur yazarız.Mezhep,vekalet, jeo-politik petrol,şu savaşları senaryoları orta-doğu da kaynamaktadır.Evet elbet dünya beşten büyük diyebilmeliyiz ama hangi çift oynamayan hangi ülkelerle nasıl?Haydut,vahşi doymaz,terörü yaratan,dünya silah sektörünü elinde tutan pazarlayan,işgallerle petrolü lehine kapatmaya calisan emperyalistlerin oyununa gelinmemelidir.En son savaş senaryolarına düşmeyip, barış politikaları ile çıkarların doğrultusunda jeo-politik stratejiler izlenmesi dileğimizdir.”Allah insanlardan ancak merhametli olanları bağışlar “(Buhari) Dünyada zalimler zulümleri karşısında mazlumun ahının cezasını er geç alacaktır .Selam ve dua ile.

İbrahim ATEŞ
İbrahim ATEŞ[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Bedrettin Demirgil17 Ocak 2020 / 07:23Cevapla

Teşekkürler. İbrahim Ateş. Yazınızı sevkle okuyor ve sevkle takip ediyorum kardeşim. Allah c.c yardımcın olsun. İnşallah. Selamlar.