EN İYİ NARKOTİK POLİSİ: ANNE

Bu haber 10 Aralık 2022 saat 10:10 'de eklendi.

En İyi Narkotik Polisi Anne Projesi kapsamında 15 Aralık Perşembe günü saat 14.30’da 13 Eylül Kültür Merkezinde uyuşturucu ile mücadelede farkındalık ve bilinçlendirme faaliyetini içeren anne ve anne adayı yetişkinlere yönelik eğitim düzenlenecek. Çocuğu madde bağımlısı olan ve çocuğunun kurtulmasını isteyen aileler ve çocuğunun uyuşturucuya alışmasından korkan ve bilinçlenmek isteyen aileler programa katılabilecek. Bilgilendirmeyi Ankara Narkotik Şubeden gelen görevliler yapacak.

PROJE 2020 YILINDA BAŞLADI

EGM Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesinde yürütülmekte olan NARKOLOG Projesi kapsamında 2019 yılında “Hayatının herhangi bir döneminde madde kullandığını” beyan eden 15.328 kişiyle yapılan anket çalışmasında, örneklemin yüzde 89,6’sının, 2020 yılında ise 23.526 kişiden yüzde 91,1’inin annesinin ‘Ev Hanımı’ olduğu görülmüştür. 2019 yılında kendi evinde uyuşturucu kullanan kişilerin yüzde 85,6’sı, 2020 yılında ise yüzde 83,6’sı aileleriyle birlikte yaşamaktadır. Ayrıca kadınlar arasında uyuşturucu kullanım yaygınlığı erkekler ile karşılaştırıldığında çok daha düşük oranlara ulaşılmaktadır. Mevcut bulgular ve annelerin feraseti ile evlatlarına olan sonsuz sevgisi madde kullanımı ile mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme faaliyetlerine ağırlık verilmesini ve özel bir önem atfedilmesini göstermiştir. Bu sebeple, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun talimatları doğrultusunda 23.10.2020 tarihinde “En İyi Narkotik Polisi; Anne Projesi” başlatılmıştır. Projenin hedef kitlesi, anneler ve anne adayı yetişkinleri kapsamaktadır. Eğitim verilecek annelerin belirlenmesi, eğitim yapılacak fiziki ortamın hazırlanması, gerekli lojistik desteğin (bütçe, araç, ekipman, tanıtıcı materyallerin hazırlanması, ulaşım, ağırlama vb.) sağlanması, Valilik ve Kaymakamlıklar tarafından takip edilmektedir. Bilinçlendirme ve farkındalık eğitimine katılacak anneler; belediyeler, muhtarlar, halk eğitim merkezleri, STK’lar, din görevlileri ve okul aile birlikleriyle koordine kurularak belirlenmektedir. Vatandaşlarımızın kendiliğinden başvurarak eğitim talebinde bulunması da mümkündür ancak sayfamızdan sadece kurumsal başvuru alınabilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.