Türk-İş açıkladı! Mayıs ayı yoksulluk sınırı 30 bini geçti Türk-İş açıkladı! Mayıs ayı yoksulluk sınırı 30 bini geçti

Gündemden düşmeyen memur maaşlarına zam ile ilgili gelişmeler her gün milyonlarca vatandaş tarafından takip ediliyor. Memur zamları ve emeklilere yapılacak olan zamlarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bazı önemli açıklamalar gelmişti.

Erdoğan yaptığı açıklamada, “En düşük memur maaşını 22 bin TL seviyesine yükseltiyoruz. Maaşlardaki bu artışları otomatik olarak memur emeklilerimize de yansıtıyoruz. Temmuz ayına kadar çalışmaları tamamlayacağız” demişti.

Ayrıca açıklamada, “Birinci dereceye inen ve şartları tutan tüm memurlarımızın 3600 ek gösterge hakkından yararlanabilmesini de temin edeceğiz” vurgusunda bulunmuştu.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Açıklamalara göre, Temmuz ayında hesaplanacak olan 6 aylık enflasyon oranı sonrasında en düşük memur maaşı 11 bin 848 liradan 22 bin liraya yükselecek.

MEMUR MAAŞLARINA EK ZAM GELECEK Mİ?

Temmuz ayında ise memur maaşlarına ek zam yapılacak ve bu zam enflasyon farkı ve refah payı ile belirlenecek. Memur maaşlarındaki enflasyon farkı ise Ocak ayında yapılan yüzde 8 toplu sözleşme zammı üzerinden hesaplanacak. SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına ise enflasyon oranında zam yapılacak.