Emlakçılar ve Galericiler Dikkat!

Bu haber 20 Haziran 2019 saat 10:15 'de eklendi.

Polatlı Ticaret Odası TOBB İştiraki olan MEYBEM A.Ş işbirliği ile belgelendirme sınavlarına hız kesmeden devam ediyor.

İnşaat ve sanayi sektöründe yüzlerce çalışanlı belgelendiren PTO ,2017 yılından bu yana birçok sektörde açılan sınavlara‘’Emlak Danışmanı Seviye 4 ,Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5, Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3 ve Servis Aracı Şoförü Seviye 3 ‘’olarak yenilerini ekledi.

400’DEN FAZLA KİŞİ MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİNE SAHİP OLDU

Polatlı Ticaret Odası’ndan yapılan açıklamaya göre; ‘’İş kazalarını en aza indirmek, üretimde verimlilik ve etkinliği sağlamak ,çalışma hayatına nitelikli ve belgeli iş gücü kazandırmak için hayata geçirilen mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu yeni eklenen zorunlu mesleklerle devam etmektedir. Polatlı Ticaret Odası önderliğinde gerçekleştirilen inşaat, metal, makine, otomotiv, ulaştırma-lojistik ve ticaret sektörlerinde gerçekleştirilen sınavlarda 400 den fazla kişi mesleki yeterlilik belgesi sahibi oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğleri göz önünde bulunduran bu uygulama; belgesiz çalışanlara izin verilmeyerek, hem nitelikli iş gücünü teşvik edecek, hem iş kazası riskini azaltacak, hem de toplumda mesleki yeterlilik bilincini güçlendirecektir. Mesleki Yeterlilik Belgesi için kişiler, teorik ve uygulama sınavı  sonucunda ulusal meslek standardında belirtilen bilgi ve beceriye sahip  olduklarını kanıtlamaları şartıyla belge alabiliyor. Belge zorunluluğu kapsamında yer alan meslekleri icra eden kişilerin,  MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için MYK tarafından yetkilendirilmiş  belgelendirme kuruluşlarına başvurması gerekiyor. Bu kuruluşlarca düzenlenen  teorik ve uygulamalı sınavlarda başarılı olan kişilere MYK Mesleki Yeterlilik  Belgesi veriliyor. Bu kapsamda Polatlı Ticaret Odası her aşamada adaylara yönlendirici oluyor. Mesleki eğitim Kanununa göre ustalık belgesi bulunanlar ile Milli  Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ile teknik eğitim okullarından, üniversitelerin  mesleki ve teknik eğitim veren okul ile bölümlerinden mezun olup, diplomalarında  ya da ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlarda  MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmıyor. Mevcut çalışanlar ile işsizlerin MYK’nin yetki verdiği kuruluşlarda  girip başarılı oldukları sınava ilişkin ücret ile belge masrafı İşsizlik  Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor. Bir kişi bu haktan bir meslekte ve yalnızca bir  kez yararlanabiliyor. Tüzel kişiler kurumsal başvurularını tek nokta başvurusu altında kendi personeli için toplu olarak sınav başvurusunda bulunabilir bu kapsamda firmalar en az 10 kişilik talep oluşturmalılar. Kanuna göre;  “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır. Bu kapsamda İş Müfettişlerince yapılacak denetimlerde, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadığı tespit edilen işverenler için aylık kişi başı 627 tl idari para cezası verilmektedir.’’ denildi.

Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.