EMLAK VERGİSİNDE İKİNCİ TAKSİT DÖNEMİ BAŞLIYOR

Bu haber 23 Ekim 2021 saat 13:02 'de eklendi.

Emlak Vergisi’nde ikinci taksit ödemeleri 1 Kasım itibarıyla başlıyor. İlk taksitlerin 1 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında ödendiği verginin ikinci ödeme dönemi 1 Kasım’da başlayıp, 30 Kasım’da bitecek. Gayrimenkule göre farklılık gösteren emlak vergisi ödemelerini yapmayanlar için ise ceza kesilecek.

NEREYE YATIRILACAK?

Emlak Vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyen vatandaşlar, bu işlemleri bulundukları belediyelerden veya e-Devlet aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden öğrenebiliyor. Emlak Vergisi taksitleri gayrimenkulun bağlı bulunduğu belediyeye direkt olarak yapılabiliyor. Ayrıca belediyelerin hesabının bulunduğu banka şubelerine de ödeme yapılabilir. Pandemi nedeniyle banka şubelerine gitmek istemeyen vatandaşlar, bankaların mobil uygulamalarından da bu işlemi gerçekleştirebilir.

GECİKME CEZASI VAR

Muafiyet şartlarını taşımayan herkes Emlak Vergisi ödemek zorunda. Emlak Vergisi’nin ilk ve ikinci taksidini mutlaka belirlenen süre içinde ödemek gerekiyor. Gecikme durumunda yüzde 1.6 oranında faiz uygulanıyor.

BU YIL EMEKLİ OLANLAR EMLAK VERGİSİ ÖDEYECEK

Bu yıl emekli olanlar, Emlak Vergisi’ni ödeyecek. Çünkü muafiyet emekli olunan tarihi izleyen yıldan itibaren başlıyor.

EMLAK VERGİSİNDEN KİMLER MUAF?

Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler, emekli maaşından başka geliri olmayanlar, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene veya tek meskende hisseye sahip olmaları halinde (intifa hakkına sahip olunması hali dahil), bu meskene ait vergiyi ödemiyor. Bir başka deyişle, Emlak Vergisi’nden ev hanımları, hiç geliri olmayanlar, emekli maaşıyla geçinenler, engelliler, gaziler ve şehitlerin dul ve yetimleri muaf. Emlak Vergisi muafiyeti konutlar için geçerli. Ayrıca belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılmayan araziler de muaf. Bu kapsamın dışında kalan tarlası, hissesi olanlar, bir de ev sahibiyse vergiden muaf olamıyor. Sahip olduğu tek evi kiraya verip, başka bir evde kirada oturanlar vergiden muaf sayılıyor. Ancak tek evini kiraya verip başka bir evde kira ödemeden oturanlar vergiden muaf olamıyor.

MUAF OLUPTA VERGİ ÖDEYENLER GERİ ALABİLİYOR

Muafiyetini bilmeden vergi ödeyen milyonlarca vatandaş var. Eğer ödeme yapıldıysa 5 yıllık geriye dönük iade de alınabiliyor. Bunun için belediyenin emlak birimine, ‘Vergi Usul Kanunu Madde 120/2’ dayanak gösterilerek ‘düzeltme dilekçesi’ verilmesi yeterli oluyor.

BU YIL ALAN SENEYE SORUMLU

Konut, arsa, işyerini elden çıkarmayan vatandaşlar ile geçen yıl gayrimenkul alan vatandaşlar 2021’de vergi ödüyor. Yani, 2020 yılında mevcut gayrimenkulü olanlar ile 2020’de yeni bir gayrimenkul s

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.