Milyonlarca emekli, alım gücünü azaltan enflasyon karşısında temmuz ayında alacakları zammı büyük bir merakla bekliyor. Nisan ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 18.72'lik zam oranını garantilemiş oldu. Ancak, emeklilerin beklentisi enflasyon farkının üzerine ek bir refah payı ve kök maaş artışı yapılması yönünde.

Refah Payı ve Seyyanen Zam Oranları Tartışılıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere refah payı verilmesi konusundaki soruları yanıtsız bırakmazken, temmuz ayını işaret ederek bu konuda umutları yeşertti. A Haber'in haberine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 40-45, memur ve memur emeklilerinin ise yüzde 30-35 arasında zam alması gündemde. Ocak ayında olduğu gibi tüm emeklilerin zam oranlarının eşitlenmesi de bekleniyor.

Taban Maaş ve Kök Maaş Artışı da Gündemde

Mevcut durumda 10 bin TL olan en düşük emekli maaşının da 14-15 bin TL seviyelerine yükseltilmesi konuşuluyor. Ayrıca, kök maaşı düşük emekliler için seyyanen bir artış yapılması da olası senaryolar arasında yer alıyor.

Nihai Karar Temmuz'da Netleşecek

Binlerce çalışana kötü haber! O kuryeler vergi ödeyecek Binlerce çalışana kötü haber! O kuryeler vergi ödeyecek

Tüm bu beklentiler ve tartışmalar ışığında, emekli zammıyla ilgili nihai kararın temmuz ayında netleşmesi ve Meclis'e sunulması bekleniyor. Emekliler, enflasyon karşısında alım güçlerini koruyacak ve yaşam standartlarını iyileştirecek bir zam oranı bekliyor.

Editör: ÖMER YILDIZCI