Dilan Polat ilk röportajını verdi! Vaktini nasıl geçirdiğini açıkladı Dilan Polat ilk röportajını verdi! Vaktini nasıl geçirdiğini açıkladı

Emekli ne kadar zam alacak? Memur ne kadar zam alacak? Emekli zam oranı belli oldu mu? Memur zam oranı ne kadar? Emekli zammı, memur maaşı zammı ve asgari ücret 2024 Ocak ayında bir kez daha artacak. Ancak ilk adım asgari ücret zammı için atılacak. 3 Ocak 2024’te ise refah payı hariç memur maaşı ve emekliye zam oranı belli olacak.

Milyonlar yeni maaşlarını beklerken 4 aylık zam oranı da netleşti. Memur enflasyon farkı dahil oran yüzde 40,39 olarak belirlendi. SSK ve Bağkur emekli zammı için yüzde 29,41’lik oran da şimdiden kesinleşti. İşte maaş zammı takvimi ve masaya gelecek rakamlar…

Son dakika haberine göre, 2023 yıl sonuna yaklaşırken ilk atılacak adım asgari ücret artışı olacak. Aralık ayının sonuna doğru yeni asgari ücret miktarı belirlenecek. İkinci adım olarak TÜİK, Ocak ayının başında Aralık ayı enflasyon rakamını açıkladıktan sonra refah payı, SSK ve Bağ-Kur emekli zammı ile memur enflasyon farkı kesinleşecek. Üçüncü adım olarak en düşük emekli maaşı artışı ve refah payı görüşmeleri yapılacak. En düşük emekli maaşı artışı ve refah payı için Meclis onayı gerekecek. Bu düzenlemenin SSK'lı emeklilerin maaş ödemeleri başlamadan önce yasalaşması bekleniyor.

Aralık ayında yeni asgari ücret belirlemesi için toplam 4 toplantı yapılacak ve uzlaşma yöntemi ile belirlenecek. • Ocak ayının başında TÜİK, Aralık ayı enflasyon oranını açıklayacak ve 6 aylık enflasyon oranı kesinleşecek. Memur zammı ve refah payı hariç emekli zammı bu oranlara göre belirlenecek. • Refah payı ve en düşük emekli maaşı artışı için çalışmalar Başkan Erdoğan'ın onayına sunulacak ve Meclis süreci başlayacak.

TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayı enflasyonu sonrasında emekliler ve memurlar için belirleyici olan 4 aylık veri de kesinleşmiş oldu. Bundan sonra Kasım ve Aralık aylarında açıklanacak enflasyon rakamlarıyla birlikte özellikle SSK ve Bağ-Kur emeklileri için zammın belirlenmesinde kullanılacak 6 aylık enflasyon oranı da belirlenmiş oldu. Şu an itibariyle kesin olan 4 aylık enflasyon rakamı. TÜİK'ün verilerine göre Temmuz'da enflasyon yüzde 9,62, Ağustos'da yüzde 9,09, Eylül'de yüzde 4,75, Ekim ayında ise yüzde 3,43 olarak gerçekleşti. Tüm bu verilere dayanarak 4 aylık enflasyon rakamı yüzde 29,41 olarak hesaplandı. Basitçe söylemek gerekirse, Haziran ayında 1351,59 olan Tüketici Fiyat Endeksi Ekim ayında 1749,11'e yükseldi.

Yüzde 29.41 oranı, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için 4 aylık enflasyon artışını ifade ederken, memurlar ve memur emeklileri için yüzde 22,08'lik enflasyon farkını temsil ediyor. Bu nedenle, yüzde 15'lik toplu sözleşme artışı ile birleşerek memurlar ve memur emeklilerinin 4 aylık artış oranı yüzde 40,39'a ulaşmış oluyor. Tüm bu rakamlara ek olarak iki aylık enflasyon verileri ve refah payı artışı da dikkate alınacaktır.

Ayrıca, oransal artışların yanı sıra, seyyanen bir ödeme yapılıp yapılmayacağı da merak konusu. Hatırlatmak gerekirse, son zam öncesinde en düşük emekli maaşı 5.500 TL'den 7.500 TL'ye yükseltilmişti. Şimdi, bu taban maaşın yeniden artırılması gündemde. Bu bağlamda, kök maaşı 7.500 TL'nin altında olan emeklilerin maaşları, hazine katkısı ile 7.500 TL'ye tamamlanıyor. Ancak kök maaşlar değişmiyor. Ocak aylarındaki zamlar bu kök maaşa yapılacak ve yine taban maaşın altında bir rakam ortaya çıkarsa tamamlanacaktır.