Milyonlarca kamu görevlisi ve emekli için önem taşıyan kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı. İşçi emeklileri ve memurların zam oranları, altı aylık enflasyon verilerine göre belirleniyor. BloombergHT tarafından yapılan hesaplamalara göre, işçi emeklileri haziran ayında gerçekleşen yüzde 19,77'lik enflasyona bağlı olarak zam almıştı. Temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarındaki enflasyon ise yüzde 33,7 olarak gerçekleşti. Bu durumda, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin dört aylık dönemde alacakları zam veya enflasyon farkı yüzde 33,7 olarak ortaya çıktı. Kasım ayındaki TÜFE'deki yüzde artışa ek olarak, yıllık bazda yüzde artış da dikkat çekti. Temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarını kapsayan 3 aylık dönemdeki enflasyon ise yüzde 29,41 olarak gerçekleşmişti. Bu oran, memur ve emeklilerin maaşlarına etki ediyor. Memur ve memur emeklileri, toplu sözleşme zammının yanı sıra enflasyon farkı da alıyorlar. Temmuz ayında yüzde 6'lık sözleşme zammı alan bu grup, aynı zamanda enflasyon farkına da hak kazanacak. Kasım sonunda yüzde 34'e yaklaşan bu rakam, aralık ayında açıklanacak enflasyon verisiyle netleşecek. Memur ve memur emeklileri, ocak ayında yüzde 15 toplu sözleşme zammı alacaklar.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam miktarı 

Bakan Şimşek: Türkiye'yi 'gri liste'den çıkarmak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız Bakan Şimşek: Türkiye'yi 'gri liste'den çıkarmak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için durum biraz farklı. Bu kapsamdaki emekliler, her altı ayda bir açıklanan enflasyon oranı kadar zam alıyorlar. Yılın ikinci yarısında dört aylık enflasyon verisinin açıklanmasıyla birlikte yüzde 29,41'lik zam olasılığı ortaya çıktı. Yılın geri kalan iki ayına ilişkin verilerin açıklanması, zam oranını netleştirecek. Enflasyon oranları, 3 Ocak 2024'te açıklanacak. Hükümetin bu oranlara ek bir refah payı ekleyebileceği belirtiliyor. Hükümetin Orta Vadeli Program'da (OVP) yıl sonu enflasyonunu yüzde 65 olarak öngördüğü hatırlatılırken, Kasım sonu itibarıyla enflasyon oranının yüzde 61,36 olduğu göz önüne alınıyor. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun aldığı toplu sözleşme kararlarına göre, memur ve memur emeklilerinin kümülatif zam oranı 2024 için yüzde 26,50, 2025 için ise yüzde 11,30 olacak.