ELLİ İKİ İLAÇ GERİ ÖDEME KAPSAMINDAN ÇIKARILDI

Bu haber 10 Eylül 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği eki bedeli ödenecek ilaçlar listesinde kayıtlı 52 ilaç geri ödeme kapsamından çıkarıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

ANTİİNFLAMATUVAR İLAÇLAR GERİ ÖDEME KAPSAMINDAN ÇIKARILDI

Aynı listede yer almamakla beraber, değerlendirme süreci devam eden, karar ağacı tamamlanan ve başvuruları bulunan antiinflamatuvar ilaçlar olarak adlandırılan spreyler, eklem-kas ağrısı tedavisinde kullanılan jel ve merhem gibi topikal ilaçlar, çocukların diş çıkarma döneminde kullanılan ağrı kesici topikal ilaçların geri ödeme kapsamına alınmamaları kararlaştırıldı.

EŞDEĞER İLAÇLARDA TABAN YÜZDE BEŞE DÜŞÜRÜLDÜ

Eş değer ilaçlara ödenecek bedellerin belirlenmesinde uygulanan taban birim fiyat uygulaması yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürüldü. Ayrıca, tebliğdeki değişiklikle ortodontik diş tedavileri ile yüzde 40 ve üzerinde engelli kişiler dahil olmamakla birlikte, özel sağlık hizmeti sunucuları ile kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık hizmeti sunucularındaki diş ünitelerinde yapılan ağız ve diş sağlığına ilişkin tedaviler kurumca ödenmeyecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.