ELBİSE PAZARI ARİFE GÜNÜNE KADAR AÇIK

Bu haber 17 Temmuz 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Kurban Bayramı nedeniyle elbise pazarının arife gününe kadar açık olacağını açıklayan Türkiye Sebzeciler Meyveciler Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca, arife günü PERPA’da tüm tezgahların açık olacağını belirtti. Karaca, pandemi nedeniyle uygulanan kısıtlamaların kalkmasının esnafı sevindirdiğini ancak esnafın en büyük sevincinin Perakende Yasasının güncellenerek iş yeri açılışlarına kural getirilmesi olacağını söyledi.

KARACA: ELBİSE PAZARI ARİFE GÜNÜNE KADAR AÇIK OLACAK

Kurban Bayramı nedeniyle elbise pazarının 19 Temmuz Pazartesi yani arife gününe kadar açık olacağını belirten Türkiye Sebzeciler Meyveciler Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca; “Pandemi nedeniyle esnafımız zor günler geçiriyor. Elbise pazarımızın arife gününe kadar açık olmasına kadar verdik. Bizde vatandaşlarımızı elbise pazarından alışveriş yapmaya davet ediyoruz. Büyük mağazaların servetini arttırmak yerine Polatlı’nın esnafını, pazarcısını kalkındıralım.” dedi.

ARİFE GÜNÜ PAZAR KURULACAK

Kurban Bayramı öncesi PERPA’da tüm pazar tezgahlarının kurulacağını aktaran Ali Karaca; “Polatlılı hemşehrilerimizin mağduriyet yaşamaması ve bayram alışverişlerini tamamlamaları için PERPA Pazar yerinde tüm tezgahlar 19 Temmuz Pazartesi yani arife günü açık olacak. Tüm vatandaşlarımıza hayırlı alışverişler ve esnafımıza bol kazanç diliyoruz.” dedi.

PERAKENDE YASASI GÜNCELLENMELİ

Pandemi nedeniyle uygulanan kısıtlamaların kalkmasının esnafı sevindirdiğini ancak esnafın en büyük sevincinin Perakende Yasasının güncellenerek iş yeri açılışlarına kural getirilmesi olacağını belirten Karaca; “Ekonominin can damarı konumundaki esnafımız kısıtlamaların kaldırılması ile oldukça sevindi. Pandemi sebebiyle zor günlerden geçen esnaf ve sanatkârları sevindirmek ve yaşanan zor günleri geride bırakmak için TBMM’ye sunulan kuralsız açılışların önüne geçilmesi için perakende sektörünü düzenleyen yasa zaman kaybedilmeden çıkarılmalıdır. Haksız rekabetin neden olduğu bu düzen, üretici perişan ederken esnafı yok ediyor. Vatandaşın alım gücünü düşürürken, Kobilerin üretimini engelliyor” dedi.

ESNAFIN CANLANMASI BU YASAYA BAĞLI

Perakende Yasasının bir an önce güncellenerek esnafın korunması gerektiğini aktaran Karaca; “Esnafımız rekabet unsuru olmasıyla ekonominin de dengeleyicisi. Esnafın canlanması ekonominin canlanması demek. Dolayısıyla esnafın azalması ya da bitmesi ekonominin de sermayenin de tehlikeye girmesi demektir. Ticari hayatta yaşanan kuralsızlıklar esnafımızın gelişmesini olumsuz etkiliyor. Hem bayramın yaklaşması, hem de saat kısıtlaması, sokağa çıkma yasakları gibi pandemi tedbirleri gereği uygulanan kısıtlamaların tamamen kalkmasıyla esnafımız kazancını normale döndürmek için çalışmaya devam ediyor. Fakat aynı sokağa açılan aynı sektördeki esnafın birbirine zarar vermesi gibi, on binlerce şubede yüzlerce esnafın işini tek dükkânda yapan zincir marketlerin haftanın her günü açık olması gibi kuralsızlıklara artık yeni dönemde son verilmeli” dedi.

TEKELCİ FİYATLAR HEM ESNAFA HE VATANDAŞA ZARAR ETTİRİYOR

Enflasyon rakamlarında tekelci fiyatların doğrudan etkisi olduğunu vurgulayan Ali Karaca; “Enflasyonun düşmemesinin sebebi tekelci fiyat uygulamasına karşı Kobilerin, esnafın rekabet edememesinden kaynaklanıyor. Fiyatların düşmesi rekabet ile olur. Yoksa enflasyonda makas daha fazla açılır. Esnafın olması, pazarların rekabet edebilmesi vatandaşın cebine de faydalı. Esnafımız sermayenin değil haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını istiyor. Bu nedenle esnafımızın normale daha hızlı dönmesi için Perakende Yasası acil olarak güncellenmeli” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.