EL-MÜHEYMİN – KUL HAKKI GÖZLEM ALTINDAYIZ

Bu haber 03 Şubat 2020 saat 8:55 'de eklendi.

Bizlerin hislerini, niyetletini,fikirlerini,zikirlerini bilen okuyan ,gözleyen,gözeten tüm zerrelerden haberi olan kainatın sahibi yaradan Mevlânın kulları olarak her anımızın gözetildiğinin ,kollanıldığının ne kadar farkındayız? İnanan,inanmayan fani hayatın içinde yaşam su gibi akıp geçerken insan olarak varlığımızın amacı ile yaradana karşı sorumluluk ve hesabımız olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bunun bilincini bize verecek olan Allah ‘ın esma-i Hüsna güzel isimlerinden EL-Müheyminı özümsemek şu anda geçirdiğimiz hiç istemediğimiz aramızda gördüğümüz bazı kutuplaşmaları haklı,haksız elestirileri ortadan kaldıracaktır.Inanan ,inanmayan önce insan ahlak ve vicdan herşeyin başını oluşturmaktadır.Inanç ,vicdan ve niyetin okuyucusu Cenab-ALLAH tır .Herşey Allah ile kul arasındadır.
El-Muheymin;Gözetici,kollayıcı. Saltanatı hakkında dilediği gibi tasarruf eden,herşeyi gözetip koruyan.Allah ‘ın görüp ,gözeten herşeye şahit olan,herşeyi koruması altına alan muhafaza edip saklayan Müheymin doğrulayıcı tasdik edici ve güvenilir anlamına gelir.Kur-an kendisinden önceki kitapları doğrulayan bir kitaptır Kullarına kesinlikle zulmetmeyen,her söylediğine ve yaptığına güvenilen bütün kullarını hükmü altına alan,ilmi ile olup biten herşeyden haberi olan, kullarını daima gözetip altında bulunduran güven ,sevgi,huzur ve saadet veren Cenab-i Allah a şükürler olsun.Allah kullarının yaptığı amelleri,halleri, gizliliği,açığı, sözleri kontrol altında tutan ,himaye eden şikayetleri,yalvarışları işitir.Her anımızdan her durumlardan haberdardır.
Mücadele süresi 7 .ayet”Göklerdeki ve yerdeki herşeyi Allah ‘ın bildiğini görmüyor musun? Üç kişi gizlice konuşmazki dördüncüler O’olmasin.Beş kişi gizlice konuşmazki dördüncüleri O’olmasin Beş kişi gizlice konuşmaz ki altıncı ları O’olmasin.Ben den az yahut çok da olsalar, nerde olursa olsunlar O’mutlaka onlarla beraberdir.Sonra onlara yaptıklarını kıyamet günü haber verecektir.Allah herşeyi hakkıyla bilendir.”buyurmakta bizleri uyarmaktadır.
İşte Allah ‘ın heran gözetimi ve denetimi altında bulunduğunun her daimi farkın da ,bilincinde olup özümseyerek yaşamaya çalışmak. Bu isim i şeriften bir şeyler alarak yaratılanlar karşı merhametli olmak yumuşak ve nezaketli olmak, kötü alışkanlıklardan, kötülüklerden kurtulmak için capalamak ,kusurları yanlışları tesbit etmek, düzeltmek sonunda doğruyu bulmak, eleştirilere saygı duymak,yanlış varsa kabullenmek özür dilemek.Ulusal ve milli değerlerde birlik içinde insanlık ortak paydasında birleşmek şeref ve izzet sahibi olarak hayatı devan ettirmektir insan olmak.Muheymin ism i şerifinin manasını düşünerek kişinin kendisini kontrol etmesi, yaptığı işlerde amellerde “Kul hakkına girmemesi”herşeyi ihlas içinde yapması ihsan ile insan olarak hepimize salih ameller doğuracaktır.Üzulerek aktardığım deprem bölgesi ndeki koordinasyona yönelik eleştirilerin,gelen gelmeyen magazinlestirilip shovmu, deprem mi, ekrem mi tartışmaları.Bölgede yardımlarda ev kiralarında fırsatlcilarin türemesi, yüzde 65 kısmi konutların dask.sigortalarinin olmaması.Gözbebeğimiz uluslararsı yardım kuruluşumuzun üzerinde nokta kadar olmamasi gerekirken şaibelerin ,deprem vergilerinin tartışmalarınım ortaya çıkması.Nedir bunlar ! Depremle yaşamaya alışmak biliimle beraber yapılarda deprem yönetmeliğine uymak, tedbirlerini yaklaşık söylenilen 21 milyon konutta almak.Tüm bu olaylar ve gelişmeler karşısında hayatın her alanında EL-MÜHEYMİN i özümseyip, kulların bütün işlerini,amellerini,niyetlerini bilen ,görüp gözeten kendisinden hiç bir şey gizli kalmayan,affı olmayan “Kull hakkını “bilmek,adalet, liyakat içinde olmak sevgi,baris ve huzurun devamını sağlayacaktır..Hey insanlar! Unutuyoruz hepimiz,dünya gözlem altındayız.Selam ve dua ile.

İbrahim ATEŞ
İbrahim ATEŞ[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.