EKER: ÜRETİCİLERİN HAKKINI HELAL ETMİYORUM

Bu haber 15 Eylül 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yavuz Eker, besicinin kesim fiyatları nedeniyle zarar ettiğini belirterek bunun nedeninin fırsatçılık yapan büyük kesim firmaları olduğu söyledi. Besicinin zarar ettiğini bile bile hile yaptıklarını aktaran Eker, “Aranızda anlaşıp bir tuzak kuruyorsanız besicilerin üreticilerin hakkını size helal etmiyorum” dedi. Yavuz Eker ayrıca, suçun denetleme yapmadığı gerekçesiyle Tarım Bakanlığı’nda olduğu ifade etti.

KESİM YAPAN BÜYÜK FİRMALAR ARALARINDA ANLAŞIYOR

Kesim yapan büyük firmaların aralarında anlaşarak hareket ettiklerini belirten Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yavuz Eker, şuan ki kesim fiyatlarına göre zarar ettiklerini söyledi. Eker, “Girdi maliyetleri yüksek olduğundan dolayı şu an kesim fiyatlarına göre zarar ediyoruz. Yağlı kesim en az maliyet olarak bana göre 44 lira olması gerekiyor. Ama kimlerin fırsatçılık yaptığını çok iyi biliyorum. Büyük kesim yapan firmalar aralarında anlaşıyorlar. Neler yaptığını çok iyi biliyorum. Birde fiyatın yükselmemesi için örneğin karkas 40,25 liraya almışsa faturayı 40 liradan keseyim 0,25 kuruş açıktan kilograma göre ödeyeyim diyorlar, aramızda kalsın gibi. Bunu da kimlerin yaptığını çok iyi biliyorum. Onlara çok söyleyeceğim şey varda kendime yakıştıramıyorum.” dedi.

ZARAR ETTİĞİMİZİ BİLE BİLE HİLE YAPIYORLAR

Kesim fiyatına gelen zammın hiç bir anlam ifade etmediğini belirten Eker, yemcilerinde bunun üzerine hemen zam yaptığını vurguladı. Yavuz Eker, “Yani bizim zarar ettiğimizi bile bile hale hile yapıyorlar. Birde şöyle bir husus var. Karkas kesim fiyatlarına 0,25 kuruş zam gelse ne olacak ki isterse 1 lira zam gelsin. Yemci hazır bekliyor hemen mesaj ile kime yem satıyorsa şu tarihten itibaren 5 lira zam gelmiştir diye veya 7 lira zam gelmiş diye. Yani karkas ete zam gelse ne olacak ki. Şu anda bizim zarar ettiğimiz net ortada. TMO arpayı 2 liraya veriyor. Yemci yemi 2,60 liraya Satıyor. Kış boyunca zam yapacağına eminim. 1 kilogram nohut aldım 21 liradan.” dedi.

ET VE SÜT KURUMU NİYE VAR?

Devlet inceleme yapsa bu durumun oluşmayacağını vurgulayan Eker, “39 liraya karkas dana dana eti alıyorlar. Sakatat, deri, kelle bedava. Aranızda anlaşıp bir tuzak kuruyorsanız besicilerin üreticilerin hakkını size helal etmiyorum. Ben ve besici arkadaşlarım üretici danaya bir yıl bakalım siz bir günde kazanın. Sizler böyle gidin, zam yapmayın. Yapsanız ne olacak ki hemen yemci kesim fiyatını takip ediyor. Suç sizin değil beni bizleri bu hale düşüren Tarım Bakanlığı’nın. Et ve Süt Kurumu niye var anlamadım. Nasıl olsa karkas eti alan büyük firmalara hesap soran yok, maliyetini inceleyen yok. karkas eti alıyor 39 liraya, sakatat bedava. Yemci de maliyet hesabımı yapıyorum diyor. İstedikleri fiyata satıyorlar. İnceleyen, denetleyen yok tabi. Kim besicinin, üreticinin hakkını yiyorsa ben bu helal etmiyorum. Devletimiz incelemesini yapsa denetimini yapsa kimse böyle atını oynatamaz.” dedi.

MALINIZI FIRSATÇILIK YAPANLARA VERMEYİN

Besici ve üreticilere seslenen Yavuz Eker, fırsatçılar nedeniyle Polatlı’nın birçok köyünde besicilerin iflas ettiğini belirtti. Eker, “Tabi işin kolayı var zorla mı alıyoruz dersiniz. Besici, üretici arkadaşlarıma söylüyorum. Zorunlu olmadıkça malınızı fırsatçılık yapanlara vermeyin. Polatlı’da 80 köyünde bulunan besicileri batırdınız. Köylerini terk ettiler, köyler virana oldu. O kişiler şehre geliyor kahve köşelerinde vakit geçiriyor, kazansa emeğinin karşılığını alsa o zaman köylerimizde güzelleşir katma değer katkı olur. Bunun hesabını ben vermeyeceğim. Bu hale getirenleri tek tek biliyorum.” dedi.

BÜYÜK YEM FABRİKALARI DENETLENMELİ

Devletin en az büyük olan on tane yem fabrikasını denetlemesi gerektiğini belirten Eker, “Yemciler fiyat düşürdüğü zaman 2,50 lira düşüyor. Fakat yemin rengi de değişiyor. Sonra 5 lira zam yapıyorlar, arkasından bir daha zam yapıyor. Yani 2,50 düşürdüğü zaman kötü yem yapıyor rengi değişiyor dediğim o. İki seferde zam yapıyor. Karkas fiyatı artsa ne yazar bura da önemli olan yem fiyatlarını kontrol etsin bakanlığımız yeter ki onların maliyet hesabını yapsın. Ne kattığını iyice incelesini maliyetini çıkartsın. Sopayı göstersin devletimiz o zaman üreticiye besiciye kimse zarar ettiremez. Kesim yapan büyük firmalar ile sanayici yemciler denetlense üretici besici zarar etmez.” dedi. Haber/ORHAN CAN ÖZEL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.