Eker: Sattığımız ürünün fiyatını belirleyemiyoruz!

Bu haber 05 Kasım 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yavuz Eker özellikle hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan kişilerin yaşadığı sorunları dile getirdi. Köylerde besicilik yapan vatandaşın hayvanlarını sattığından ciddi bir mağduriyet içinde olduğundan bahseden Eker besicinin yaşadığı sorunlar ile ilgili devletin hareke geçmesi gerektiğine bu gidişle köylerde kimsenin kalmayacağına değindi. Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yavuz Eker sakatatın, ücretsiz olarak alındığından ve kar oranlarından bahsederek, “Yağlı kesim dananın derisini, kellesini, sakatatının tamamını ücret ödemeden alıyorlar, Sadece karkas et kalıyor. Yağlı kesim fiyatı, 30,25 TL. Bu ücret ödemeden aldıkları sakatatın tamamı, ciğeri, kellesi, derisi, börçük 1 danada, bin 250 TL yakın para yani sadece sakatat onlara kalsa bile 1 danadan bin 250 TL. kar ediyorlar (Etten edeceği kar hariç) Bunları ücret ödemeden alıyorlar, kesimciler, etçi komisyoncu firmalar.” dedi.

BU İKİ YANDAŞ FİRMA ET VE SÜT KURUMUNA BİLE ZARAR ETTİRDİLER

Eker, “Yağsız kesim fiyatı ise 33 TL. Güncel örnek Faturalar satış olmuş elimizde vardır. Bir yıldır kaç TL ye kesiyor. Bu örnek faturaları hangi kurum isterse verebilirim. Eti alan komisyoncular aracılar eti işledikten sonra kaça sattıkları takip edilse dahi iyi olur. Özellikle Hükümete yakın olan iki yandaş firmanın, Bu iki yandaş firma Et ve Süt Kurumuna bile zarar ettirdiler, üretmek kolay değil, Bizler üretici olarak bir yıl boyunca hayvanlarımıza bakıyoruz. Gecesi Gündüzü kolay değil öyle hastalığı var ölümü var,firesi var, bir yıl önce karkas olarak 35.00 TL’ye sattığımız danayı şu anda 30,25 TL ye alıyorlar işin garibi biz kendi sattığımız ürünümüzün fiyatını belirleyemiyoruz.” dedi.

DEVLETİMİZ TARIM BAKANLIĞIMIZ ET VE SÜT KURUMUMUZ ÜRETİ CİYİ KORUMUYOR

 Danayı alırken Yurt dışından alırsak örneğin kg 3,60 Euro diyorlar yada 3,15 dolar diyorlar iç piyasadan pazardan nerden olursa olsun alırsak karşı taraf belirliyor. Yani kısacası devletimiz, Tarım Bakanlığımız Et Ve Süt Kurumumuz üreticiyi korumuyor. Bu iki fırsatçı firmayı takip etseler ne kadar kar ediyor üreticinin sırtından, bizleri anlarlar. Ne hikmetse o firmaların üstüne gidilmiyor. Bende Hükümetimize yakın yandaş firma diyorum o zaman. Eğer incelense hesap sorulsa bu iki firma bu kadar büyür mü ? “ dedi.

ÖNLERİ AÇILMIŞ HESAP SORAN YOK OLAN ÜRETİCİYE OLUYOR

Eker, “Bir şartla yürür üreticiye dana başı 2 bin TL zarar ettirirse büyür tabi. Burada önlem belli Et Ve Süt Kurumunun danalarımızı değerinde alması gerekiyor onların satış yapmış olduğu firmalara eti devletimiz, Et Süt kurumumun yapsın, Benim anlayamadığım Üreticiden sakatatı bedava alıp yüzde 2 karkastan fire düşüp yağlı 30,25 yağsız 33,00 tl’ye aldıktan sonra tezgahta satış yapılırken kıyması kuşbaşı, hepsin de neden fiyatlar iki misli oluyor, tüketiciye neden yansımıyor. O zaman bu kadar farkı kim alıyor bir günde veya bir haftada uğraşla bu kadar kar edilir mi. Bizler Üretici olarak bir yıl bakalım adamlar terlemeden nasıl olsa önleri açılmış hesap soran yok olan üreticiye oluyor. “ dedi.

KÖYLERİMİZDE HİÇ BESİCİ KALMADI

Eker, “Ne istiyor devletimiz, üreticisine sahip çıksın. Benim en büyük şikayetim köylerimizde hiç besici kalmadı, Ben çok iyi biliyorum danasını sattıktan sonra bu 30 olur 50 olur veya 80 olur bir daha zarar edince alamadılar. Bakanlığımızdan, Daire başkanları, olsun Hayvancılık Genel Müdür Yardımcıları olsun İl Müdürlüğümüz olsun Hepsine söylememize rağmen kimse dört yıldır bu konu hakkında bir köyümüze bile gelmemişlerdir. Gelseler üreticinin halini anlayacak. Bakanlığımız bizleri köydeki üreticiyi korumamız lazım. Köyden dönmesinler, köyden dönerlerse, terk ederlerse virane olur demişlerdi. Bunu söyleyenleri de bizzat isim isim biliyorum. Desteği bırak Köstek oluyorlar. desteklemenize gerek yok, sadece zarar etmesinler yeter.” dedi.

NORMAL ÜRETİCİ ZARAR ETSİN ONLAR ÇOK KAZANSIN

Eker, “Gelelim girdi maliyetlerine, hiç araştırmıyor musunuz, Bir yıl önce Karkas et satış fiyatı 35.00 TL iken şu anda karkas yağlı 30,25 TL veya 30,50 TL ye kesiliyor düşük olurken yemin çuvalını ben bir yıl önce 67,00 TL’ye alıyordum. Şu anda bir çuval yem fiyatı 110,00 TL oldu yüzde kaç artmış siz bunun hesabını yapın dana satış fiyatımızda düşmüş üstte yazdığım gibi onu da iyi hesaplayın. Yem fabrikaları sadece onuncu ay içinde 22 TL zam yaptılar. Bizlere dedikleri görüşmelerimizde yıl sonuna kadar bir çuval yem fiyatı 140 TL’ye yakın olur diyorlar bu peşin ödeme neden böyle oluyor bu kadar dediğimizde bize cevap olarak dolar, euro’nun artması ham maddeye zam gelince maliyet hesabımızı yapıyoruz ona göre fiyat arttırıyoruz. Tamam yapsınlar Biz nasıl maliyet hesabımızı yapacak satacağımız ürettiğimiz etin fiyatını biz belirleyemiyoruz ki inanın şu an üretici dana başı 2 bin TL. zarar ediyor. Kim çağırırsa bunun hesabını yapalım diye ben hazırım. Tamam ticaret serbest piyasa bir şey diyemem ama bu yandaş firmalar bu kadar kar ederse çok aşırı zenginleşmeleri de normal üretici zarar etsin onlar çok kazansın. Bu işlerin dengelenmesi lazım.” dedi.

ÜÇ KÖYE GİTSEK ÜRETİCİ DERDİNİ ANLATIR ZATEN HEPSİNE GİTMİŞ GİBİ OLURSUNUZ

Eker, “Zaten köylerimizde besici bırakmadılar, hem göç etmesin dediniz bana şimdi ise gelin beraber gezelim bakalım hepsine gitmeye gerek yok üç köye gitsek üretici derdini anlatır. Zaten hepsine gitmiş gibi olursunuz. Kısacası Et Süt Kurumu Müdahale yapmadığı sürece Tarım Bakanlığımız müdahale etmediği sürece, süte fiyat verilmediği sürece bu iş düzelmez. İnekler kesiliyor yazık. Kesilmesi yasak deniyor. sütten kar etmeyince nasıl dayanacak üretici takip ediyor musunuz hiç, ne kadar inek kesiliyor Türkiye’de Devletimizden üreticimize destek bekliyoruz. Çok karda gözümüz yok. Bizler bizi kurtaracak kadar karımız olsun, az olsun bize yeter. Yeter ki zarar etmeyelim. Bu hususlar hakkında devletimizden Tarım Bakanlığımızdan, Et ve Süt Kurumumuzdan araştırsınlar, takip etsinler üreticiye kim zarar veriyorsa tespit edilsin.” dedi.

KÖYLER TERK EDİLİYOR HAYVANCILIK BİTTİ İNEKLERİMİZ KESİLİYOR

Eker, “Üreten zarar ederken diğerleri çok aşırı kar ediyorsa olmaz. Bizleri kimse oyalamasın herkes bunun bilincinde, bir an önce bu işin önlemi alınmazsa daha sonra önlemlerini alamayız. Köyler terk ediliyor. Hayvancılık bitti, ineklerimiz kesiliyor devletimiz önlem alırsa ineklerimizde kesilmez en azından üretim devam eder. Bir üreticimiz Polatlı Kırmızı et birliğimize geldi. 35 adet dana almış köyde eşi ile beraber bir yıl bakmış, yetiştirip sattığında üste birde 61 bin TL, zarar etmiş. 63 yaşında geldi bide ağladı. Yazık, nasıl terk etmeyecek köyü köyler boşalmasın dediniz. Nasıl olacak isterseniz, kim çağırırsa görüştürürüm bizzat kendisi anlatır. Diyeceğim bu kadar Devletimi milletimi seviyorum. Ama bunları bizler hak etmiyoruz. Bu konular hakkında araştırılmasını istiyorum. ” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.