EKER: MALİYET HESABINA GÖRE FİYAT AÇIKLANMALI

Bu haber 15 Kasım 2022 saat 9:19 'de eklendi.

Karkas et kesim fiyatının en az 115-120 TL olması gerektiğini belirten Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yavuz Eker, Et ve Süt Kurumunun (ESK) devreye girerek maliyet hesabıyla fiyat açıklaması gerektiğini söyledi.

Karkas et kesim fiyatları piyasada şu an 96 TL civarında seyrediyor. Karkas et fiyatının yeterli olmadığını ifade eden Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yavuz Eker, karkas et kesim fiyatının en az 115-120 TL olması gerektiğini belirtti. Üreticinin zarar ettiğini aktaran Eker, Et ve Süt Kurumunun devreye girerek maliyet hesabıyla fiyat açıklaması gerektiğini söyledi.

MALİYET HESABI İYİ YAPILMALI

Karkas et kesim fiyatının en az 115-120 TL olması gerektiğini belirten Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yavuz Eker, “Girdi maliyetlerinin çok aşırı yükselmesi, piyasada her şeyin bir yıl içinde yüzde oran olarak yükselmesi, bizim besicilerinin girdi maliyetlerinden en önemlisi yem fiyatlarının ve diğer girdi maliyetlerinin artmasına rağmen kesim fiyatları düşük. Bir çuval besi yeminin çuvalı 340 TL, buzağı büyütme ile süt yemi fiyatları çuvalı 390 TL ila 440 TL arasında değişiyor. Bizim de beslediğimiz hayvanın maliyeti satış fiyatlarının altında kaldı. Bizim maliyetimiz en kötü 120 TL olmasına rağmen 95-96 TL arasında karkas kesim fiyatları devam ediyor. Et ve Süt Kurumunun bizim maliyet hesaplarımızı yaptıktan sonra ona göre yapması gerekiyor. Şu an ki açıklamaya göre besicimiz zarar etmektedir.” dedi.

ESK İLE GÖRÜŞME YAPACAĞIZ

Bu konu hakkında Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak Et ve Süt Kurumu ile hafta içinde görüşme gerçekleştireceklerini aktaran Eker, “Bu işin sürdürülebilmesi için ESK devreye girmesi gerekiyor, önce üreticinin maliyetinin hesabını iyi yapacak ona göre fiyat açıklayarak ESK’nın da mal alımını yapması gerekiyor. ESK ile Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak randevu aldık, görüşme yapacağız. Birlik yönetimi olarak önümüzdeki hafta içinde gerçek maliyet hesabını da yaptık bu konu hakkında görüşmede yapacağız.” ifadelerini kullandı.

SATILAN HAYVAN YERİNE KOYULAMIYOR

Bir yıl önce 10 bin TL’ye alınan besilik hayvanları şu anda 25-27 bin TL’ye aldıklarını söyleyen Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yavuz Eker, “Aynı zamanda şu anda biz 1 yıl önce 10 bin TL’ye aldığımız besilik hayvanlarımızı 25-27 bin TL’ye alıyoruz. İşletmemizde örneğin 100 hayvanımız varsa sattığımız zaman tekrar yerine 100 hayvanımızı koyamıyoruz. Euro ve Dolar’ın yükselmesinden dolayı da girdi maliyetleri ham maddeden dolayı yine yükselir. Besicimiz, üreticimiz sıkıntılı durumda. Maliyetlerin yüksek olması nedeniyle karkas et fiyatlarının yükselmesi gerekiyor. Besici işini sürdüremez duruma geldi. Yüzde 40’ı bir yıl içinde bıraktı.” ifadelerini kullandı.

İNEKLERİN ÇOĞU KESİLDİ

Türkiye’deki ineklerinin çoğunun kesildiğini ve ineklerin kesilmesinin besicilere de büyük zararlar verdiğini belirten Eker, “Üretici zarar ettiği için Türkiye’de şu an ineklerin çoğu kesildi. Sattıkları süt karşılığında girdi maliyetlerini bile karşılayamadılar. İneklerin kesilmesi besicilere de zarar veriyor. İnekler kesime gidince bizde besiciyiz yetişmiş hayvanımızı satmak istediğimizde piyasa şişiyor. Arz talep bitiyor. Bu sefer de bu sıkıntılar başlıyor. Dengeler bozuluyor. Bütün denge bozulduğu zaman toparlanma zor olur.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.