EKER: ET ÜRETİCİSİ ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR

Bu haber 27 Ağustos 2021 saat 9:45 'de eklendi.

Polatlı Kırmızı Et Üreticieri Birliği Başkanı Yavuz Eker, artan girdi maliyeteri nedeniyle kırmızı et üreticilerinin çok zor günerden geçtiğini ifade etti. Eker maliyetlerin artmasına rağmen kesim fiyatlarının tam tersi olarak düştüğünü belirtti.

YEM FİYATLARI SÜREKLİ ARTIYOR

Artan girdi maliyetleri nedeniyle çok zorlandıklarını söyleyen Eker; “Geçen sene kesim fiyatı 43 lirayken şimdi 38 liraya düştü. Besici beni arıyor fiyat ne, nerede kestirebiliriz diye. Bu iş zor şartlarda dönüyor. Et nereye satılıyorsa, nereye gidiyorsa bu işlemi Et ve Süt Kurumu yapsın. Üretici bırakırsa devletimiz daha çok zarar eder. Biz kendi fiyatlarımızı beirleyemiyoruz. Yem maliyetleri devamlı yükseliyor. Şimdi yemin çuvalı 165 ira olmuş. Birde sadece bize mesaj geliyor. Şu kadar zam geldi diye. Sadece biz kendi fiyatımızı belirleyemiyoruz zor durumda kalıyoruz.” dedi.

KÜÇÜK ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ

Özellikle köylerde besicilik yapanların desteklenmesi gerektiğini belirten Eker; “Bakanlığımız köylerimiz terk edilmesin diyor, bunun için desteklenmesi lazım. Köylerimize gelin görün sormanıza gerek yok zaten oturduğunuzda üretici derdini zaten anlatacağını söyledim. Polatlı’nın özellikle köylerinde besici kalmadı. Köylerde 15-20 tane besicilik yapan insanlar oluyordu. Ahır boşaldıktan, zarar ettikten sonra tekrar dönüşüm çok zordur. Kazanç olsa, kar olsa üretici evlatlarının da işi devam etmesini ister. Şimdi fabrikaya yerleştirebilirsem diye bakıyor. biz elimizden geldiği kadar, yol gösterip teşvik etmeye çalışıyoruz.” dedi.

ET VE SÜT KURUMU MÜDAHALE ETMELİ

Birçok besicinin ya küçülmeye gittiğini yada ahırları boşalttığını belirten Yavuz Eker, Et ve Süt Kurumu’nun bu duruma acil müdahale etmesi gerektiğini vurguladı. Eker; “Ahırda 50 dana var diyelim. Zararına satış yaptı, bir daha koyamazsa daha sonra koyma şansı yok. O ahırda üretim biter. Çünkü para kazanmıyor. Sayılar git gide düşüyor. Üreticinin 50 hayvanı varsa 30’a, 100 hayvanı varsa 60’a düştü. Küçülmeye gittiler. Komple bırakanlarda çok. Ziraat Bankası kredi borçlarını istesin ahırlarda bir tane hayvan kalmaz. Et ve Süt Kurumu acilen müdahale edip üreticinin malını alması lazım.” dedi.

TMO’NUN UYGULAMASINDAN MEMNUNUZ

TMO’dan daha ucuza arpa alabildiklerini ifade eden Eker; “Biz besiciler olarak TMO’dan aylık olarak müracaatımızı sistem üzerinden yapıyoruz ya da gidip ilçe tarımdan, il tarımdan işletme belgemizi, hayvan listemizi alıyoruz başvurumuzu yapıyoruz. Hayvan sayımıza göre bize verilmesi gereken arpamızı, mısırımızı hangi ildeyse şu tarihe kadar paranızı ödeyin şu tarihe kadar da sevkiyatınızı ay bitmeden malınızı çekin diyor. Piyasada güncel fiyatı arpanın 2 bin 500 ise TMO’da şuan ki Ağustos ayı fiyatı bin 950 lira. Vergi levhan varsa yüzde bir KDV artı borsa tescil olarak alıyor. O da bin 980 Türk Lirası oluyor. Vergi mükellefi değilsen, köylü besicimiz esas ihtiyacı olan onlar yani. Alacağı arpa 4 ton diyelim vergi levhası olmadığı için mükellefi olmadığı için yüzde sekiz KDV diyor. Yüzde 8 KDV olunca maliyet oluyor üstüne nakliye maliyeti. O zaman bundan vazgeçiyor. Onların da yüzde 1 olursa çok iyi olur. Küçüklerin desteklenmesi gerekiyor. Bizler memnunuz bu durumdan. Bunun devam etmesini de isteriz.” dedi.Haber/ ORHAN CAN ÖZEL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.