Eker: ESK besicilere biraz nefes aldırmalı!

Bu haber 23 Eylül 2020 saat 8:50 'de eklendi.

Üreticinin kazanması noktasında çiftçilere ve besicilere her türlü desteği sunan, danışmanlık noktasında sivil toplum kuruluşu olmanın tüm gerekliliklerini yerine getiren Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Başkan Yavuz Eker ve yönetiminin duyarlı ve piyasaya hakim olmaları sebebiyle Polatlı’da her türlü gelişmeden ve yaşadıkları sorunların Tarım Bakanlığı düzeyinde aktarılması noktasında oldukça şanslı. Son dönemde besicinin büyük zararlar etmeye başladığını belirten Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yavuz Eker, besicinin zararına üretim yaptığını, bu şartlarda üretimi devam ettirmesinin mümkün görünmediğini belirterek, ESK’yı göreve davet etti. Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) biran önce devreye girerek, karkas kesim fiyatlarını 4 lira artırarak, kesimlere başlaması gerektiğinin altını çizen Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yavuz Eker, “Mevcut durumda besici zararına üretim yapıyor. Bu soruna müdahale edilmezse besicinin bu şartlarda üretim yapması mümkün görünmüyor. Hayvanını kestiren besiciler, yerine hayvan almıyor. Bu da işletmelerin boşalması, üretimin durması demektir” diye konuştu.

ET VE SÜT KURUMU BESİCİYE SOLUK ALDIRMALI!

 ESK’nın yerli 32, ithal 31 liradan kestiği karkas kesim fiyatını acilen 4 lira artırması gerektiğini vurgulayan Eker, “ESK kesim fiyatları artırarak kesime başlamalı. Besiciye nefes aldırmalıdır” çağrısında bulundu. Karkas kesim fiyatları hakkında da bilgi veren Aras, yağsız kesimin 38 lira, yağlı kesimin 35-36 liraya kadar çıktığını ancak son bir ayda fiyatların geriye geldiğini belirterek, şu anda yağsız kesimlerin 34.5 lira, yağlı kesimlerin ise 32 lira seviyesinde bulunduğunu ifade etti.

KOMİSYONCU KAZANIYOR!

Hayvancılık sektöründe girdi maliyetlerinin yüksek olmasına karşılık besicinin yada çiftçinin 10 ay baktığı üründen kazandığını maalesef komisyoncuların 1 günde kazandığını söyleyen Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yavuz Eker “Şöyle piyasaya baktığımızda dana alırken, yem alırken, saman alırken tüm bunları satanlar fiyatlarını kendileri belirliyor. Bir örnek daha verecek olursak ben besici olarak diyelim ki 100 dana sattım bu 100 dana yaklaşık 40 bin ton ederken ben bunu sattığımda kelle, sakatat ve diğer atıklar çıktığında 35 bin tona düşüyor biz Kafka’sı sattığımızda sakatatı, kellesi onlara kalıyor. Biz hayvanımızı satarken 29,50 TL ye alınırken Marketleri dolaştığınızda tezgahta tüketiciye 60 TL’den veriliyor yani tavuk eti parasına bizden et alıyorlar fakat tüketiciye iki katına satıyorlar. Bir danayı satabilmemiz için 10 ay boyunca masraflı ve titiz bir çiftçilik yapmalısınız bu iş hiçte kolay değil hem besicilik hem de hayvancılık yapan çiftçiler oldukça zor bir 10 ay geçiriyor ama bizim 10 bakıp geçimimizi sağlamaya çalıştığımız sektörde maalesef komisyoncular 10 ay bakmamızın karşılığında aldığımız parayı bir günde kazanıyorlar” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.