EKER DEVLET DENEYİMİNİ VE POLATLI’YI YAZDIĞI KİTAPTA ANLATTI

Bu haber 04 Ekim 2021 saat 9:53 'de eklendi.

Türkiye’nin en tecrübeli kaymakamlarından bir tanesi olan bir dönem Polatlı kaymakamlığı da yapan gittiği her şehirde hizmetleriyle iz bırakan ve şehir halkı tarafından çok sevilen Polatlı eski Kaymakamı Hüseyin Eker “Kerpiçli Köyden Kadıköy’e” isimli kitabıyla yarım asırlık devlet tecrübesini ve kaymakamlık mesleğini sayfalarla ölümsüzleştirdi. Yarım asırlık devlet tecrübesinin ve ülkenin doğusundan batısına kuzeyinden güneyine her bölgesini detayıyla anlatan Anadolu insanının samimiyetini devletine olan bağlılığını yazdığı kitapta anlatan Eker, devlete adanan ömrünü tarihe not düştü. Emeklilik yaşamını İzmir Aliağa’da devam ettiren Hüseyin Eker’i Polatlı Postası sahibi Aykut Kaya ziyaret ederek samimi bir sohbet gerçekleştirdi. Kitabının büyük bir bölümünü Polatlı’ya ayıran Hüseyin Eker ile birlikte Polatlı’nın güncel meselelerinin konuşan Aykut Kaya aynı zamanda Eker’in imzasıyla kitabı da aldı.

İŞTE KİTAPTAN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

İLÇE PLANLAMA VE KÖY HİZMETLERİ

Eski Polatlı Kaymakamı Hüseyin Eker kitabında Polatlı’daki köy hizmetleri ve ilçe planlamalarından bahsetti. Eker bu konuda kitabında şu ifadeleri kullandı; “Polatlı’da ilçenin sorunlarını tespit için önemli bir şansım vardı. Çünkü ilçede iki yerel televizyon, dört yazılı basın vardı. Medyadan yararlanmam gerekiyordu. Öyle de yaptım. Polatlı’da doksan iki köy ve bir kasaba vardı. Bunları en yakın zamanda tek tek görmem gerekiyordu. İlçedeki hoş geldin ziyaretlerinden sonra kendime bir köyler gezisi programı yaptım. Özellikle hafta sonları, her gün belli bir güzergâhta, ulaşım durumuna göre dört veya beş köyü ziyaret etmeye karar verdim. Köylere gitmeden önce, köy muhtarlarını arayarak geleceğim günü ve saati bildiriyordum. Köylü ile görüşeceğimi söylüyordum. Yanımda Köy Hizmetleri ile ilgili personel olmak üzere, köylere gidiyor, bizi bekleyen muhtar ve halkla görüşerek, hem köydeki mevcut olan kamu hizmetlerini, hem de köyün altyapı sorunlarını tespit ediyordum. Kendime bir hedef seçmiştim. Beş altı ay içinde 92 köyünde ziyaret edecektim. Bir yandan köyleri ziyaret ederken, bir yandan da sorunların tespiti için İlçe Planlama Kurulunu oluşturdum. Her ay bir sorun ele alınıyor, çözüm yolları görüşülüyor ve ikinci ay başka bir sorun görüşülürken, bir ay önceki toplantıda ele alınan sorunlardan neler yapılmışsa, hem kurula hem de basınımız aracılığı ile halkımıza bilgi veriliyordu.”

TARIMIN KALBİ: POLATLI

Kitabında Polatlı’nın bir tarım ilçesi olduğuna dikkat çeken Eker, bu düşüncesini şu sözlerle yazıya döktü; “Polatlı’nın dış kamuoyunda en belirgin özelliği, bir tarım ilçesi olmasıdır. İlçede göreve başlamakla bu potansiyeli daha yakından görme fırsatım oldu. Bir yandan Ankara merkez ile Konya hududu arasında yüz kilometreyi bulan bir yüz ölçüm ve genelde geniş bir ova. Bu ovayı, Eskişehir ili, Çifteler ilçesinden doğan Sakarya Nehri bir baştan bir başa geçerek Karadeniz’e doğru akıyor, yine Eskişehir’den doğan Porsuk Çayı, Polatlı köylerinin bazılarından geçerek Sakarya’ya kavuşuyordu. Ayrıca Ankara Çayı, Temelli kasabasına bağlı bazı köylerden geçiyordu. Bu üç su kaynağı Polatlı topraklarına hayat veriyordu.”

POLATLI’DAKİ ASAYİŞ ÇALIŞMALARI

Polatlı’daki asayişi dile getiren Hüseyin Eker, “Polatlı’da bir yandan ilçenin sorunlarını tespit ederken diğer yandan da o sorunların çözümü için çaba harcıyordum. Ama bunun yanında güvenlik konusunu da takibe almıştım. İlçenin hem tarım yönünden, hem sanayi yönünden önemli potansiyele sahip olması nedeniyle, yurdumuzun çeşitle bölgelerinden yoğun göç almıştı. Bu özelliği Polatlı’yı asayiş yönünden duyarla hale getirmişti.” ifadelerini kullandı ve Polatlı’daki asayişi sağlamak için gerçekleştirdiği çalışmalardan bahsetti.

POLATLI’YI POLATLI YAPAN, TARİHİ VE KÜLTÜREL MEKÂNLARDIR

Polatlı’nın en önemli özelliğinin tarihi ve kültürel mekanları olduğunu söyleyen Eker, “Polatlı, kendisine değer katan tarım, biri tümen, biri tugay seviyesinde, iki askeri birlik, içinden geçen İzmir Ankara kara yolu ile Ankara İstanbul hızlı tren hattına sahipti. Ayrıca Ankara karayolu boyunca sanayi kuruluşları ve iki organize sanayi bölgesi vardı. Bunlar önemli. Ama asıl Polatlı’yı Polatlı yapan, tarihi ve kültürel mekânlardır” sözleriyle başladığı bölümde Polatlı’nın tarihi ve kültürel mekanlarını anlattı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.