EKER: BÖYLE GİDERSE YİYECEK ET, SAĞACAK SÜT BULAMAZSINIZ!

Bu haber 12 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Artan girdi maliyetlerine rağmen üreticinin ürettiği süt fiyatlarına enflasyonu artıracağı gerekçesiyle artış yapılmaması sektörde büyük tepki çekerken, üretici birliklerinin içinde en dikkat çekiçi tepkilerden biri Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birilği Başkanı Yavuz Eker’den geldi. Türkiye’nin tüm et üreteci birlikleri, mermez birlikleri ve süt üretecileri birlikleriyle sürekli istiyare halinde olan ve piyasa analizi için her ay farklı illerdeki birlikleri ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunan Eker, bakanlığın süt ve et ürünlerindeki duyarsızlığının piyasaları olumsuz etkilediğini ve maliyetlere göre destekleme ve fiyat olmaması sektörün giderek dar boğaza girmesine sebep olduğunun altını çizdi.

BAŞKAN EKER: BÖYLE GİDERSE ET VE SÜT BULMAK ZORLAŞACAK!

Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birilği Başkanı Yavuz Eker “Yazık günah, bu millete süt üretmek, et üretmek suç oldu. Böyle giderse sağacak inek, içecek süt, yiyecek et bulunamayacagız” dedi. Eker, marketlerde satılan süt ve et fiyatlarına müdahale edilmediğini, yeme gelen zamlarla ilgili kimsenin bir şey yapmadığını belirterek, şunları kaydererek “Yazık günah bu millete süt üretmek et üretmek suç oldu bu ülkede markete bak reyona bak üreticiden 2.30 kuruşa aldığın süt reyonda 7 TL, üreticiden 32 TL ye aldığın et market reyonlarında 60, 70 TL. Bunlara niye müdahale etmiyorsunuz? Keyfi kafasına göre zam yapan yem fabrikalarına niye müdahale etmiyorsunuz?”

ÇİĞ SÜT ÜRETEMİ YADA ET ÜRETEMİ AYNI SEKTÖRDE BİRBİRİNE BAĞLIDIR

 Süt üreticisine büyük şok! Artan maliyetler karşısında süt fiyatlarını yeniden belirlemek için bugün toplanan Ulusal Süt Konseyi’nden üreticinin aleyhine bir karar çıktı. Süt fiyatlarında hiç bir şekilde artış yapılmazken, sadece çiğ süt destek primi 15 kuruştan 40 kuruşa çıkarıldı. Bu durumu da değrelendiren Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birilği Başkanı Yavuz Eker, “Girdi maliyetlerinin son 1 yılına şöyle bir bakalım ve gözden geçirelim,. Bu anlamda hükümetimizin yetkilileri piyasa da olup biteni bilmiyor yada görmezden geliyor. Süt üretimi ile et üretemi birbirine bağlı sektörlerdir. Bu zincinin bir halkası koparsa zincir tamamen dağılır. Bunun önüne geçmek için son yıllarda ciddi destekler verilen sektörün ayakta kalmasının sağlanması adına özellikle yem gibi girdi maliyetlerinin 1 yıl içinde yüzde 60 oranında arttığı bir ortamda, gerek çiğ süt gereksebesi desteklerinin maliyet oranıyla hesaplanarak verilmesi gerekiyordu. Bizler etimizi kestikten sonra şöyle bakın tezgahlara ve fiyatlar arasındaki farkı bizzat kendiniz görebilirsiniz. Burada tamamen kazanan aracılardır. Biz canlı baskül fiyatımız ile tezgah arasındaki farkı hesap ederek desteklemeler verilmeli yada piyasanın bazı unsurlarına karşı önlemler alınmalıdır” diye konuştu. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.