EKER: BESİCİLERİMİZ MAALESEF ÜRETTİĞİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYOR

Bu haber 27 Ekim 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Besicilerin ürettiğinin karşılığını alamadığını ifade eden Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yavuz Eker, bir ay dolmadan yem fiyatlarına 4 seferde toplam 16 lira zam yapıldığını ancak karkas et kesim fiyatlarının sadece 1 veya 2 lira arttığını söyledi. Köylerde besici kalmadığına dikkat çeken Eker, kırsal bölgelerde üretim yapan besicilerin desteklenerek köylerin boşalmasının önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

BİR AYDA YEME DÖRT KERE ZAM

Bir ay dolmadan yem fiyatlarına dört kere zam yapıldığını söyleyen Yavuz Eker, “Bir ay daha bitmeden dört sefer zam yapıldı. Dört seferde yeme toplam 16 lira zam yapılmış oldu. Karkas et fiyatında ise 1 veya 2 lira artış oluyor. Yem fiyatı 16 lira artıyor. Adalet bunun neresinde. Besiciyi sahipsiz bulmuşlar bakalım nereye kadar gidecek. Polatlı’da besiciler olarak 80 besici ofis yemden alıyoruz. Karkas dana eti kesim fiyatı 1 veya 2 lira artıyor. Yemciler takip ediyor 1-2 lira artışa onlar daha bir ay bitmeden 25 günde 16 lira zam yapıyor.” dedi.

DOĞDUĞU YERDE DOYAN İNSAN GÖÇÜ DÜŞÜNMEZ

Doğdukları yerde doyan insanların göçü düşünmeyeceğini ifade eden Eker, “Özellikle kırsal kesimlerde üretim yapan besiciler yaptıkları işin karşılığını almaları gerekir ki daha çok üretebilsinler. İnsanların doğdukları yerde doymaları durumunda kesinlikle şehirlere göç etmeyi düşünmeyeceklerdir. Bırakalım üreten insanlar kazansın ve daha çok üretsin. Polatlı’nın özellikle köylerinde besici kalmadı. Köylerde 15-20 tane besicilik yapan insanlar oluyordu. Ahır boşaldıktan, zarar ettikten sonra tekrar dönüşüm çok zordur. Kazanç olsa, kar olsa üretici evlatlarının da işi devam etmesini ister. Şimdi fabrikaya yerleştirebilirsem diye bakıyor. Biz elimizden geldiği kadar, yol gösterip teşvik etmeye çalışıyoruz.” dedi.

ÜRETİCİ KARKAS ETİN FİYATINI BELİRLEYEMİYOR

Üreticinin satacağı etin fiyatını belirleyemediğini belirten Eker, “Polatlı’da köylerde Allah şahidim besici kalmadı, tek tek isimlerini veririm. Köylerin ahırları boş, evleri boş çoğu şehre döndü zarar etti. Desteklemeyi boş ver eşi ile beraber çalıştığı halde zarar ettiler. Karkas eti alan firmalar fırsatçılık yapıyor, aralarında anlaşıp besici satacağı karkas etin fiyatını belirleyemiyor. Yemci sadece mesaj atıyor ister al ister alma. Yemciler ile karkas eti alan firmalar denetlenmeyince böyle oluyor. Bize yardımcı olunması gerekiyor. Bakanlıkta Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Emre Gürçay ile görüştüm, takipte olduklarını söyledi.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.