EKER: BESİCİ ÜRETTİĞİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYOR!

Bu haber 18 Ekim 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği başkanı Yavuz Eker, üreticinin sorunlarını dile getirdi. Artan girdi maliyetlerinin üzerine birde kesim yapan firmaların fırsatçılık yaparak üreticiyi iyice zarara sürüklediğini belirten Eker, Et ve Süt Kurumu’nun duruma müdahale etmesi gerektiğini ifade etti.

ÜRETİCİ ZARARA NASIL DAYANACAK

Geçtiğimiz gün Polatlı’ya gelerek bir dizi ziyaret gerçekleştiren AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yeğin’e üreticinin sorunlarını dile getirdiğini belirten Eker, “Milletvekilimizle ayaküstü görüşme yaptık Aysel Hanım tanıttı. Besicinin zarar ettiğini Polatlı’nın köylerinin tamamında besici kalmadığını ve zarar edince köyü terk edip Polatlı’ya geldiklerini dile getirdim. Bakanlığımızda üst düzey yetkililerin köyler boşalmasın destekleyelim demişti. Desteklemeyi boş ver besici kendisi eşi ile hayvanına bakıyordu, düzen kurulmuştu. Tavuk alıp yumurtasını bahçeyi ekip sebzesini de karşılıyordu. Emek verip zarar edince nasıl dayanacak zarara. Diğer illerde büyük besicilik yapanların da sayıları devamlı düşüyor. Zarar ettiği için maliyetler çok aşırı yükseliyor.” dedi.

ET FİRMALARI FIRSATÇILIK YAPIYOR

Yem fiyatlarına sürekli zam geldiğini ve eti alan firmaların sayısının az olmasından dolayı aralarında fiyat belirlediklerini ifade eden Eker, bu duruma Et ve Süt Kurumu’nun müdahale etmesi gerektiğini söyledi. Eker, “Özellikle yeme mesaj olarak sürekli zam yapıldığına dair mesaj geliyor. Örneğin şu tarihten itibaren yemlerimize 5 TL veya 7 TL zam yapılmıştır diye mesaj atıyorlar. Vekilimize anlattım. Kendisi de besicinin zarar ettiğini bana söyledi. Birde eti alan firmalar sayısı ondan az olduğu için aralarında anlaşıp fiyat belirliyorlar. Besicinin maliyetini bildiği halde tuzak kuruyorlar. Örneğin üretici arıyor 20 adet besi dana veya düvem var kestireceğim ödemem var bu hafta diyor. Hemen fırsatçılık yapıp lazım olduğu halde bu hafta doluyum, haftaya bakalım diyor sonra fiyat düşürüyor. Kesim için düve dana lazım olduğu halde boşluk bulduysa fırsatçılık yapıyorlar. Her üreticiye ayrı ayrı fiyat veriyorlar. Kiloda kimden ne kadar aşağı alabilirim diye köylü besiciyi özellikle kandırıyorlar. Et ve Süt Kurumu el atmadıkça bu fırsatçılar böyle devam ederler.” dedi.

ÜRETİCİ KORUNMALI

Üreticinin korunması gerektiğini belirten Yavuz Eker, her şeyi maliyetin altında satılarak zarar ettirdiğini söyledi. Eker, “Üretici hiçbir zaman fiyatını belirleyemiyor. Bizim maliyet hesabımızı kim yapacak, üretici zarar ediyor. Soğanın depoda fiyatı 1,30 TL maliyeti olması gerekirken 0,50 kuruş alan yok. Karkas etin maliyeti 48 TL olmasına rağmen 44 TL.  Derisini, sakatatını, kelle, ciğer, böbrek, yağları bedavaya gidiyor. Üreticiyi kim koruyacak. Yine söylüyorum üreticinin hakkını koruması lazım Bakanlığımızın bu duruma el atması lazım. Yem fiyatları kış boyunca ayda 3 sefer zam yapacaklarını biliyorum. Allah üreticimizi borçtan dertten korusun, durumlar çok zor.” dedi.

KÖYLERDE BESİCİ KALMADI

Köylerde artık besicilik yapan kalmadığını ifade eden Eker, ahırlar boşaldıktan sonra geri dönüşün çok zor olduğunu belirtti. Yavuz Eker; “Bakanlığımız köylerimiz terk edilmesin diyor, bunun için desteklenmesi lazım. Köylerimize gelip görsünler sormalarına gerek yok zaten oturduklarında üretici derdini anlatır. Polatlı’nın özellikle köylerinde besici kalmadı. Köylerde 15-20 tane besicilik yapan insanlar oluyordu. Ahır boşaldıktan, zarar ettikten sonra tekrar dönüşüm çok zordur. Kazanç olsa, kar olsa üretici evlatlarının da işi devam etmesini ister. Şimdi fabrikaya yerleştirebilirsem diye bakıyor. Biz elimizden geldiği kadar, yol gösterip teşvik etmeye çalışıyoruz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.