EĞİTİMDE HİBRİT MODELİ

Bu haber 25 Temmuz 2020 saat 9:14 'de eklendi.

Milli eğitim bakanlığının 2020-2021 eğitim öğretim takvimini açıklaması ile birlikte okulların eğitime başlayacağı gün 31 Ağustos olarak belirlendi. Salgın hastalık nedeni ile velilerin ve öğrencilerin aklında eğitimin nasıl olacağı ve ne gibi tedbirler alınacağı ile ilgili birçok soru işareti vardı. Milli eğitim bakanlığı yaşanan pandemi süreci nedeniyle okullardaki yüz yüze eğitim çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Milli eğitim bakanlığının çalışmalarından biri olan Hibrit eğitim modeli kapsamında yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitimi bir arada verilerek ders saatlerinde de kısaltılmaya gidilecek. Okullar ile ilgili kararı salgın hastalığın seyrine ve bilim kurulunun önerilerine göre verileceğini belirten Selçuk, Hibrit eğitim modeli ile ilgili detayları paylaştı.

HAFTALIK DERS SAATİ 20’YE DÜŞÜRÜLÜYOR

Öğrencilerin eğitim sisteminde değişikliğe gidilmesi ile birlikte Matematik Türkçe Ve Fen Bilimleri gibi derslerin yüz yüze verileceğinin özellikle belirten Selçuk coğrafya, beden eğitimi, tarih, hayat bilgisi gibi derslerin uzaktan eğitim ile verileceğini söyledi. Bakan Ziya Selçuk “Haftalık 40 saat olan ders saatleri düşürülecek. Ders saatlerinin 20 saat olması üzerinde duruluyor” dedi.

SINIF MEVCUDU AZALTILARAK İKİYE BÖLÜNECEK

Metrekareye düşen öğrenci sayısını ve sınıf mevcudunu azaltmak için sınıfların ikiye bölüneceğini belirten Selçuk “ bir grup pazartesi Çarşamba ve Cuma bir diğer grup Salı Perşembe cumartesi günleri okula gidecek” dedi.

UZAKTAN EĞİTİM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte 21 Mart tarihinden itibaren eğitimlerine uzaktan devam eden öğrenciler okulların açılmaması halinden yine eğitimlerine uzaktan devam edecek. Bakan Selçuk Okulların açılmaması durumunda eğitimin uzaktan eğitim ile devam edeceğini belirtti. Selçuk, “ Bu konuda bir tecrübemiz oluştu EBA’ya eklenecekler, çıkarılacaklar, derslerin nasıl verileceğine ilişkin yeniliklere çalışıyor. Aynı zamanda internet ve EBA’ya ulaşımda zorlananlar, kendine ait odası olmayan çocukların da buradan nasıl yararlanabileceğine bakıyoruz” dedi.

BİLİM KURULUNUN TAVSİYELERİ DİKKATE ALINARAK İLERLENECEK

Bakan Selçuk okulların açılıp açılmayacağına ilişkin gibi konularda bilim kurulu üyeleri tavsiyeleri doğrultusunda karar verileceğini ifade etti. “Vaka sayısı kaç olursa açarsınız ?” sorusuna bakan Selçuk, “Bizim için bir rakam yok. Bilim kurulunun tavsiyelerine uyacağız. Ama her türlü ihtimale karşı hazırlıklarımızı yapıyoruz. Birkaç senaryo üzerinde duruyoruz ”dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.